Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powoduje ból stopy na zewnątrz?

Ból w stopie bocznej to ból, który przebiega wzdłuż zewnętrznej strony stopy i kostki. Może wystąpić przed, w trakcie lub po czynnościach takich jak chodzenie i bieganie. Ból w stopie bocznej może utrudniać poruszanie się, a nawet stanięcie.

Ból boczny stóp może powodować różne objawy, z których większość zależy od tego, która część stopy jest dotknięta.

Najczęstsze objawy to:

 • ból po zewnętrznej stronie kostki
 • niestabilność stopy
 • obrzęk
 • czułość
 • trudności z chodzeniem
 • podatność na zwichnięcia kostki
 • trudności w stanie na stopie

Jakie są przyczyny?

boczny ból stopy, który sprawia, że ​​na zewnątrz stopy kobiety boli, ma ona swój pokaz i trzyma go

Ból boczny stóp może mieć wiele przyczyn. Większość z nich wynika z warunków, które pozostały nieleczone. Mogą to być:

 • zapalenie stawu skokowego i blizny
 • artretyzm
 • obecność bardzo drobnych pęknięć w kościach stóp i kostkach
 • zapalenie ścięgien
 • naciągnięte, rozdarte lub ścięte nerwy (szczególnie te przechodzące przez kostkę)

Następujące schorzenia prowadzą do bocznego bólu stopy:

Skręcenie kostki

Skręcenie kostki to uraz więzadła w stopie, bez zwichnięcia lub złamania. Jest to jedna z głównych przyczyn bólu bocznego stopy, z 85% skręceń kostki prowadzących do bocznego bólu stóp.

Zespół kubiczny

Zespół kubiczny to częściowe przemieszczenie jednej z bocznych kości stopy zwanej kością prostopadłościanową. Uraz ten może wystąpić z powodu nadmiernego napięcia lub zbyt dużej masy kości.

Ten zespół zwykle występuje, gdy dana osoba uprawia zbyt wiele sportu i aktywności fizycznej, nie pozwalając na odzyskanie czasu pomiędzy sesjami ćwiczeń. Czasami noszenie obcisłych butów może również powodować zespół prostopadłościanu.

Zespół sześcienny jest rzadką przyczyną bólów stóp bocznych, która często jest nierozpoznana. Może powodować długotrwałe objawy, takie jak ból, osłabienie i tkliwość.

Bunions

Osoba wskazując bunion na stronie stóp na zewnątrz przed trawą.

Dźgnięcia są wadą kostną, która powoduje, że duży palec stopy obraca się do wewnątrz i wskazuje na inne palce. W konsekwencji ludzie kładą większość ciężaru ciała na bocznej stronie stopy podczas chodzenia lub stania, co powoduje ból.

Uderzenia mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi lub słabym obuwiem, które powoduje zgniecie palców. W ciężkich przypadkach konieczne może być zabieg chirurgiczny w celu usunięcia guza i wyrównania palców u nóg.

Zapalenie ścięgna strzałkowego

Zapalenie ścięgien strzałkowych występuje w wyniku powtarzalnego napięcia ścięgien strzałowych. Te dwa ścięgna rozciągają się od tylnej części łydki, na zewnętrznej krawędzi zewnętrznej kostki i mocują w różnych punktach po bocznej stronie stopy.

Stan ten powoduje pęcznienie ścięgien strzałkowych lub stan zapalny, co powoduje ból po stronie bocznej stopy i pięty.

Osoba, która nadmiernie biegnie lub nieprawidłowo stawia nogę, może rozwinąć zapalenie ścięgna strzałkowego. Może również wystąpić po zwichnięciu kostki.

Złamania stresu

Złamania stresu są małymi przerwami w jednym z zewnętrznych kości stopy (zwanych śródstopie), ze względu na powtarzające się sporty i ćwiczenia fizyczne. Objawy tego urazu mogą początkowo być łagodne, ale stopniowo się pogarszać.

Kalusy i odciski

Grzyby i modzele rozwijają się po bocznej stronie stopy. Często rozwijają się w wyniku budowy ciała, tworząc wiele warstw skóry, aby chronić stopę przed powtarzającym się stresem i tarciem. Chociaż zrogowacenia są zwykle bezbolesne, odciski mogą wniknąć głębiej w skórę i być bolesne.

Artretyzm

Zapalenie stawów jest chorobą, która powoduje boczny ból stopy, gdy wpływa na staw piętowy. Reumatoidalne zapalenie stawów jest najczęstszym typem zapalenia stawów.

Koalicja Tarsal

Koalicja Tarsal jest stanem wrodzonym, co oznacza, że ​​jest obecna przy narodzinach. Koalicja Tarsal występuje, gdy kości stępu blisko tylnej części stopy nie łączą się prawidłowo. To niezwykłe połączenie między dwiema kośćmi często prowadzi do sztywności i bólu stopy.

Koalicja Tarsal to rzadki przypadek. Według Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych, około 1 na 100 osób ma tę chorobę.

Jakie są opcje leczenia?

Ból boczny stóp może utrzymywać się przez pewien czas i wymagać leczenia.

Natychmiastowa ulga

Kobieta o masaż fizykoterapii na piechotę.

Osoba może dość szybko złagodzić łagodny ból stóp w okolicy stopy, postępując zgodnie z metodą RICE:

 • Odpocznij stopę
 • Stopić stopę lodu na regularne 20 minut
 • Ściśnij stopę elastycznym bandażem
 • Podnieś stopę powyżej poziomu serca

Lek

W łagodnych przypadkach bólu bocznego stopy osoba może odpoczywać i stosować leki dostępne bez recepty, aby zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. W cięższych przypadkach lekarz może przepisać leki przeciwzapalne.

Fizykoterapia

Jeśli leki nie działają, może być konieczna fizjoterapia. Ten rodzaj terapii ma na celu rozluźnienie mięśni, poprawę przepływu krwi i prawidłowe leczenie nóg. Lekarz może również zalecić stabilizatory do podparcia i ochrony kostki.

Alternatywne zabiegi

W przypadku urazu miękkich tkanek kostki i stopy lekarz może zalecić stosowanie sterydów.

W przypadku urazu kości lekarz może zalecić unieruchomienie stopy.

Inne terapie, które można stosować wraz z lekami, obejmują stymulację elektryczną, terapię laserową lub światłem lub zabieg chirurgiczny w rzadkich i ciężkich przypadkach.

Diagnoza

Aby zdiagnozować boczny ból stopy, lekarz przeprowadzi prawdopodobnie badanie stopy. Lekarz sprawdzi ruchomość i stabilność stopy. Lekarz będzie również szukać obrzęk obszarów, deformacje stóp lub urazy i objawy bólu.

Lekarz może również zalecić wykonanie badań diagnostycznych w celu ustalenia przyczyny bólu stóp. Mogą to być zdjęcia rentgenowskie lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Na wynos

Większość przypadków bólu bocznego stopy wynika z łagodnych wcześniejszych stanów, które mogą się pogarszać w miarę upływu czasu, jeśli nie są leczone.W najcięższych przypadkach ludzie mogą odczuwać ból, gdy poruszają stopą lub stoją pionowo.

W przypadkach, gdy uciskany nerw powoduje boczny ból stopy, osoba może stracić część lub całą wrażliwość w stopie.

Osoba może zapobiec bocznemu bólowi stopy z podstawowymi środkami ostrożności, takimi jak odpoczynek. Noszenie butów, które mają podpórkę na stopy, może również pomóc podczas chodzenia, biegania, biegania lub jazdy na rowerze.

PLMedBook