Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Choroba Kienbocka: Co musisz wiedzieć

Choroba Kienbocka jest rzadkim, wyniszczającym stanem, który może prowadzić do przewlekłego bólu i dysfunkcji. Dzieje się tak, gdy jedna z ośmiu małych kości nadgarstka w kościach, kości obojga, zostaje uszkodzona, ponieważ nie ma dopływu krwi.

Jest również znany jako martwica jałowa z lunatem lub osteokronozą lunaty.

Jeśli dopływ krwi zostanie odcięty od tkanki, tlen i składniki odżywcze nie dotrą do tkanki i umrze. To jest martwica.

Kienbock najczęściej dotyka ludzi w wieku od 20 do 40 lat i występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Rzadko zdarza się to w obu nadgarstkach.

Objawy

[problem z nadgarstkiem]

Typowe objawy to:

 • Obrzęk, ból i sztywność w nadgarstku
 • Kliknięcie lub przytrzymanie w nadgarstku
 • Osłabienie siły uchwytu
 • Czułość bezpośrednio nad kością obojga
 • Trudność lub ból podczas obracania ręki w górę

Postęp choroby

Kość nadgarstka składa się z ośmiu kości nadgarstkowych, które łączą dłoń z przedramieniem. Są to kości, które umożliwiają elastyczne pozycjonowanie ręki.

Kość szyjna jest kluczowa dla prawidłowego ruchu i podparcia stawu. Uszkodzenie tej kości może prowadzić do sztywności i bólu, a ostatecznie do artretyzmu nadgarstka.

We wczesnym stadium pacjent może odczuwać ból i obrzęk, podobny do skręcenia nadgarstka, ale w przeciwieństwie do zwichnięcia, objawy będą się utrzymywać i się nasilać.

Progresja choroby Kienbocka różni się między pacjentami, ale rozwija się powoli i subtelnie przez wiele lat. Z czasem dochodzi do uszkodzenia mechaniki nadgarstka, co prowadzi do nienormalnego stresu i zużycia wewnątrz nadgarstka.

Istnieją cztery etapy.

Etap 1: Szalony traci zapas krwi. Kość wygląda normalnie na zdjęciu rentgenowskim, ale może wykazywać zmiany w MRI. Może wystąpić ból, obrzęk i ryzyko złamania.

Etap 2: prześwietlenia pokazują, że kość jest niezwykle gęsta. Kiedy kość traci dopływ krwi, twardnieje.

Etap 3: Kość zaczyna się rozpadać i rozpadać.

Etap 4: Szaleniec całkowicie się zawalił, a pobliskie kości również uległy uszkodzeniu i artretyczny. Nie wszyscy pacjenci osiągają ten etap.

Przyczyny

Nie ma dowodów na to, że choroba Kienbocka jest dziedziczna, ale czynniki genetyczne mogą odgrywać pewną rolę.

Choroba Kienbocka nie wydaje się mieć jednej przyczyny, ale prawdopodobnie wynika z wielu czynników:

[struktura kości]

 • Problemy z dopływem krwi tętniczej. Większość ludzi ma dwa naczynia krwionośne doprowadzające krew do kości obojga, ale niektórzy mają tylko jedną.
 • Krew nie odpływa prawidłowo przez żyły.
 • Uraz może wpłynąć na ukrwienie, na przykład pojedynczy cios w nadgarstek.
 • Mogą występować zmiany szkieletowe, na przykład o nienormalnie ukształtowanej kości obojga.

Inną przyczyną może być to, że kość łokciowa, długa kość w przedramieniu, jest krótsza niż normalnie. Jeśli kości łokciowe i promieniowe mają różną długość, może to spowodować dodatkowy nacisk na lunata w pewnych ruchach nadgarstka. Ten dodatkowy stres może doprowadzić do choroby Kienbocka.

Choroby, które mogą zwiększać ryzyko obejmują toczeń, porażenie mózgowe, anemię sierpowatą i dnę.

Jedno z badań wykazało, że 9,4 procent pacjentów z porażeniem mózgowym również cierpiało na chorobę Kienbocka.

Nie ma dowodów potwierdzających, że niektóre zawody zwiększają ryzyko wystąpienia choroby Kienbocka.

Diagnoza

Większość osób cierpiących na chorobę Kienbocka żyje przez wiele miesięcy lub lat, dopóki objawy nie staną się problematyczne i szukają pomocy. Pacjenci zwykle podchodzą do lekarza z bólem nadgarstka.

Lekarz zapyta o objawy, historię choroby, przebytą traumę i czas trwania objawów. Przeanalizują także dłoń i nadgarstek.

Choroba Kienbocka może być trudna do zdiagnozowania we wczesnym stadium, ponieważ objawy są podobne do wielu innych schorzeń, takich jak zwichnięcie nadgarstka i jakakolwiek przyczyna artretyzmu.

Podczas Etapu 1, prześwietlenie będzie wykazywać pozornie normalną kość obojczyka, ale skan MRI może pomóc w ocenie dopływu krwi do lunatyka.

W późniejszych etapach prześwietlenie ujawni uszkodzenie, a tomografia komputerowa może być w stanie określić liczbę i rozmiary fragmentów kości.

Leczenie

Leczenie zwykle zależy od wczesnego rozpoznania choroby.

[fizykoterapia na rękę]

Poniższe niechirurgiczne opcje mogą pomóc:

 • Opieranie nadgarstka: Podczas wczesnych etapów możliwe jest, że szyna i odlew nadgarstka potrwają kilka miesięcy. Odpoczynek nadgarstka zwiększa szansę przywrócenia przepływu krwi do kości obojga.
 • Leki przeciwzapalne: Ibuprofen, aspiryna i inne leki przeciwbólowe mogą pomóc w opanowaniu obrzęku i bólu we wczesnych stadiach.
 • Zastrzyki z kortyzonu: mogą pomóc w objawach.

Jeśli leki przeciwzapalne dostępne bez recepty (OTC) staną się mniej skuteczne, lekarz może zalecić operację.

Fizjoterapeuta może uczyć pacjenta, jak używać nadgarstka w sposób mniej bolesny i spowalnia postęp choroby.

Zabiegi chirurgiczne

Dostępnych jest kilka różnych procedur chirurgicznych dla pacjentów z chorobą Kienbocka.

Opcje zależą od kilku czynników, w tym stopnia zaawansowania choroby, poziomu aktywności danej osoby i osobistych celów.

Rewaskularyzacja

Rewaskularyzacja polega na przywróceniu lub zwiększeniu dopływu krwi do kości obojga.

Chirurg usuwa część kości ze wszystkimi dołączonymi naczyniami krwionośnymi z innej kości i wkłada ją do kości obojga. Jest to możliwe podczas etapów 1 i 2, zanim kość pogorszy się zbyt daleko.

Zewnętrzny stabilizator może służyć do utrzymywania kości w miejscu podczas leczenia. Zewnętrzny stabilizator to metalowe urządzenie przymocowane do zewnętrznej strony nadgarstków za pomocą sworzni wbijających się w kość.

Wspólne niwelowanie

Wyrównanie stawów jest opcją, gdy dwie kości przedramienia, promień i łokieć mają różne długości.

W celu wydłużenia kości można zastosować przeszczepy kostne lub usunąć fragment kości, aby ją skrócić. Wyrównanie stawów może powstrzymać rozwój choroby poprzez zmniejszenie sił, które ściskają kość obojczyka.

Prowadnica proksymalnego rzędu

Prowizoryczna karobowa rząd (PRC) polega na usunięciu kości łokciowej i dwóch kości po obu jej stronach. Jest to opcja, gdy kość jest rozbita na kawałki lub poważnie zapadnięta.

Jest to prosta procedura, ale może zwiększyć ryzyko artretyzmu, jeśli kości się nie zgadzają.

Połączenie

Fuzja może być częściowa lub całkowita. Częściowa fuzja polega na łączeniu niektórych kości nadgarstka razem, skutecznie tworząc jedną solidną kość. Może to zmniejszyć objawy bólu i utrzymać pewien ruch nadgarstka.

Jeśli pacjent ma ciężkie zapalenie stawów nadgarstka, lekarz może zalecić łączenie wszystkich kości w celu zmniejszenia bólu i poprawy funkcji nadgarstka. Ruch nadgarstka zostanie utracony, ale pacjent nadal będzie mógł obracać przedramieniem.

Po zespoleniu kości wynik będzie stały.

Implantacyjna artroplastyka

Kość obojczyka jest zastąpiona repliką protetyczną wykonaną ze specjalnego, wytrzymałego, pirolitycznego materiału węglowego, przy jednoczesnym zachowaniu normalnej anatomii innych kości.

Jest to stosunkowo nowa procedura, więc długoterminowe wyniki nie są jeszcze znane.

Niektórzy pacjenci mogą przejść kilka różnych procedur podczas ich życia.

Nieleczona osoba z chorobą Kienbocka zauważy postępujące pogorszenie nadgarstka, utratę funkcji nadgarstka i narastający ból.

Like this post? Please share to your friends: