Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Nadwaga może być bardziej szkodliwa niż myślisz

Okres świąteczny to zawsze czas radosnej przesady z ukochanymi. Ale teraz, kiedy minęły już Święta Bożego Narodzenia i do stycznia, możesz rozważyć ograniczenie niezdrowej żywności jako jednego ze swoich noworocznych postanowień.

kobieta ważąca się na zbiorze łuski

Dzieje się tak dlatego, że nowe badanie – opublikowane w – sugerowało, że szkodliwe skutki nadwagi były niedoszacowane we wcześniejszych badaniach.

Niektórzy uważają, że lekka nadwaga jest korzystna dla zdrowia. Wynika to z faktu, że w starszych badaniach stwierdzono, że optymalny wskaźnik masy ciała (BMI) związany z minimalnym ryzykiem zgonu wydaje się być wyższy niż zalecany przez lekarzy, który wynosi od 18,5 do 25 kilogramów na metr kwadratowy.

Ale inni naukowcy są mniej przekonani przez to, podejrzewając, że te badania nie odzwierciedlają dokładnie pełnego wpływu BMI na zdrowie.

Twierdzą oni, że inne czynniki, takie jak palenie tytoniu lub wczesne stadium choroby, mogą zarówno obniżać BMI, jak i zwiększać ryzyko zgonu, co utrudnia ustalenie wpływu BMI na ryzyko śmierci.

Badanie par rodzic-dziecko

Nowe badanie, które zostało przeprowadzone przez naukowców z University of Bristol w Wielkiej Brytanii, próbowało ocenić związek przyczynowo-skutkowy między BMI a ryzykiem śmierci poprzez zbadanie dokumentacji zdrowotnej 32 452 par macierzyńskich i dziecięcych oraz 27 747 par ojców i dzieci.

BMI rodziców i dzieci jest powiązany ze względu na czynniki genetyczne. Powodem, dla którego zespół korzystał z par rodziców i dzieci, było to, że na BMI dorosłych dzieci nie ma wpływu choroba, którą mogą mieć ich rodzice. Dlatego analiza tych informacji pozwoli uniknąć niektórych problemów, które napotkały poprzednie badania, w prosty sposób odnosząc BMI do ryzyka śmierci.

Na przykład, niektóre badania obserwacyjne mogą przypadkowo włączyć dane do ich wyników z przypadków, w których choroba prowadzi do niskiego BMI, a nie gdy BMI wpływa na chorobę. Naukowcy nazywają to „odwrotną przyczyną”.

Prof. George Davey Smith, profesor epidemiologii klinicznej i dyrektor Działu Zintegrowanej Epidemiologii MRC (MRC IEU) na Uniwersytecie w Bristolu, wyjaśnia zalety tej metodologii.

„Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że widzimy sprzeczne badania sugerujące, że coś jest dobre lub złe dla naszego zdrowia, na ogół pochodzą z naiwnych badań obserwacyjnych, które mogą prowadzić do poważnych błędnych wniosków” – mówi.

„Bardziej zdecydowane podejście do identyfikacji przyczynowego wpływu czynników wpływających na zdrowie, takich jak metody stosowane w tym badaniu, są wymagane, jeśli mamy wydawać zalecenia dotyczące zdrowia publicznego w oparciu o wiarygodne dowody.”

Szkodliwe skutki niedoszacowania wysokiego BMI „

Poprzez badanie BMI dorosłych dzieci, naukowcy odkryli, że szkodliwe skutki posiadania niskiego BMI były mniejsze i że szkodliwe skutki życia z wysokim BMI były większe niż te, które stwierdzono w innych badaniach.

Sugeruje to, że szkodliwe skutki nadwagi były niedoszacowane we wcześniejszych badaniach.

Główny autor badań, dr David Carslake, starszy pracownik naukowy w MRC IEU, mówi: „Alarmujący wzrost liczby otyłości na całym świecie, który wzrósł z 105 milionów w 1975 r. Do 641 milionów w 2014 r., Według najnowszych badań, budzi niepokój o konsekwencjach dla zdrowia publicznego. „

„Badanie to pokazuje, że korelacja nie jest przyczyną, a jeśli chodzi o zalecenia dotyczące zdrowia publicznego, musimy ostrożnie interpretować dane wyłącznie na podstawie asocjacji” – podsumowuje.

„Stwierdziliśmy, że wcześniejsze badania nie doceniły wpływu nadwagi na śmiertelność, a nasze odkrycia wspierają bieżące porady w celu utrzymania BMI pomiędzy 18,5 a 25.”

Dr David Carslake

Like this post? Please share to your friends: