Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Chirurgia ACDF: czego się spodziewać

Przednia dyskonezja i fuzja szyjna stanowią operację mającą na celu zmniejszenie lub wyeliminowanie przewlekłego bólu szyi i pleców z powodu problemów z dyskami.

Przednia dysektomia i fuzja szyjna (ACDF) jest zabiegiem usuwającym zwyrodnieniowy dysk z szyi. Po usunięciu uszkodzonego dysku chirurg spaja razem kości.

Operacja jest wcześniejsza, ponieważ chirurg uzyskuje dostęp do dysku przez przednią część szyi, a nie przez plecy.

Szybkie fakty dotyczące dyskonektomii przedniej szyjki macicy:

 • Podczas zabiegu chirurg operuje na kręgosłupie szyjnym.
 • Osoby z uszkodzonymi dyskami mogą odczuwać ból, sztywność i trudności w poruszaniu się.
 • Aby uzyskać dostęp do kręgosłupa, chirurg nacina małe nacięcie w przedniej części szyi, w gardle.
 • ACDF daje nadzieję ludziom, którzy żyją z przewlekłym bólem, drętwieniem lub małą mobilnością.

Czym jest operacja ACDF?

Przednia dysektomia szyjna i operacja syntezy jądrowej

Między każdą kością kręgosłupa znajduje się poduszka zwana dyskiem kręgowym. Tarcze te zapobiegają ścieraniu się kości i działają jak amortyzatory podczas upadków, ćwiczeń i codziennych czynności.

Czasami dyski te ulegają uszkodzeniu, powodując ból, który może wahać się od umiarkowanego do intensywnego. Procedura ACDF może być przeprowadzona na dowolnej z dysków pomiędzy siedmioma kośćmi szyjki macicy.

Chirurg łatwiej może dotrzeć do kręgosłupa przez gardło, ponieważ wejście przez tył szyi może zaszkodzić mięśniom szyi i kręgosłupa. Chirurg następnie przesuwa tkankę w szyi i gardle, aby uzyskać dostęp do kręgosłupa i usuwa uszkodzone dyski.

Aby zapewnić wyrównanie kręgosłupa i zapobiec ocieraniu się kości kręgosłupa, operacja zazwyczaj obejmuje fuzję co najmniej dwóch kości. W tym momencie chirurg zastępuje dysk.

Istnieje kilka opcji wymiany dysku:

 • Przeszczep kości: Przeszczep kości jest, gdy chirurg przywiązuje kość do okolicy, aby zastąpić dysk. Kość może pochodzić z innego miejsca w ciele osoby lub z banku kostnego.
 • Substytuty kości przeszczepu: Podobne do przeszczepu kostnego, w tym podejściu wykorzystuje się ludzkie materiały, które zawierają wióry z kości osoby.
 • Artroplastyka: Chirurg zamienia dysk na sztuczny dysk.

Po założeniu krążka zastępczego chirurg używa tytanowej płytki i śrub do zamocowania kości. Kiedy operacja obejmuje przeszczep kości, kości ostatecznie będą rosły razem. Do tego momentu płyta i śruby zapewniają stabilność.

Aparat rentgenowski pomaga chirurgowi upewnić się, że zamiennik znajduje się we właściwym miejscu. Po zabiegu chirurg przenosi tkankę szyi i gardła z powrotem do pierwotnego miejsca i uszczelnia ranę szwami.

Używa

Dyski kręgosłupa zwykle pozwalają na wygodny ruch. Ale wiek, urazy i niektóre choroby zwyrodnieniowe, takie jak zapalenie stawów, mogą spowodować uszkodzenie dysków.

Dyski mogą się rozrzedzać, wysychać lub puchnąć, powodując niewystarczającą amortyzację. Gdy dyski ulegną uszkodzeniu, nazywa się to zwyrodnieniem. Dyski mogą również puchnąć lub pękać, co nazywa się przepukliną.

Czasami ból powoduje sztywność i bolesność mięśni. Może również promieniować do innych obszarów ciała, powodując bóle głowy, pleców i barków.

Alternatywy dla chirurgii

Nie każdy z uszkodzonymi dyskami odczuwa ból. Większość osób z uszkodzonymi dyskami nie potrzebuje operacji. Inne zabiegi mogą pomóc w tym:

 • terapia ruchowa
 • fizykoterapia
 • leki
 • zastrzyki

Kiedy te metody leczenia zawodzą, a ból u danej osoby może zakłócić codzienne życie, lekarz oceni, czy ACDF może pomóc w bólu. Ludzie są dobrymi kandydatami do operacji, jeśli:

 • mają objawy uszkodzenia tarczy podczas skanowania obrazowego
 • ból, osłabienie lub mrowienie w ręce lub ramieniu
 • mieć ból szyi z powodu zaciśniętych nerwów rdzeniowych
 • próbowałem innych metod leczenia, ale nie poprawiłem się

Czego oczekiwać

ACDF jest zwykle procedurą ambulatoryjną, co oznacza, że ​​osoba powraca do domu tego samego dnia co operacja. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, więc dana osoba będzie spać.

Po operacji większość osób odczuje ból, który prawdopodobnie poradzi sobie z lekami przeciwbólowymi. Odzyskiwanie trwa kilka tygodni, a niektóre osoby mogą potrzebować założyć kołnierz, aby ustabilizować szyję.

Większość osób spotka się z chirurgiem od 4 do 6 tygodni po zabiegu w celu oceny i powinna unikać forsownych ćwiczeń do czasu oczyszczenia przez chirurga.

Komplikacje

Podobnie jak w wielu innych operacjach, podstawowe ryzyko operacji ACDF pochodzi z znieczulenia, a nie samej operacji. Niektórzy ludzie mają problemy z oddychaniem ze względu na połączenie znieczulenia i ich pozycji podczas zabiegu.

Częstość występowania tego powikłania wynosi od mniej niż 1 na 100 do więcej niż 1 na 10. Bardzo rzadko problemy układu oddechowego spowodowane znieczuleniem mogą być śmiertelne.

Inne potencjalne powikłania to:

 • długotrwały ból w miejscu przeszczepu kostnego
 • infekcja nacięcia wykonanego w celu uzyskania dostępu do kości lub dowolnej tkanki dotkniętej operacją
 • infekcja kręgów
 • nadmierne krwawienie

Dwa niezwykle rzadkie powikłania mogą być śmiertelne, jeśli nie zostaną szybko i skutecznie leczone:

 • wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF), który zatrzymuje rdzeń kręgowy
 • infekcja mózgu

ACDF nie zawsze działa, aby zmniejszyć ból lub przywrócić pełną mobilność. Niektóre osoby mogą potrzebować dodatkowych zabiegów chirurgicznych lub innych zabiegów, więc ludzie powinni omówić z lekarzami, jak prawdopodobne jest, że procedura będzie działać.

Rehabilitacja i odzysk

Większość osób może jeździć ponownie od 1 do 2 tygodni po operacji.Większość ludzi potrzebuje od 4 do 6 tygodni, aby ukończyć początkowy proces leczenia, ale zależy to od wieku, stanu zdrowia i innych czynników.

Po obserwacji z chirurgiem ludzie zazwyczaj rozpoczynają terapię fizykalną. Ma to na celu zmniejszenie bólu i może przywrócić mobilność na tym obszarze. Niektóre osoby mogą w pełni wyzdrowieć, odzyskując pełny zakres ruchu z niewielkim bólem lub bez bólu, podczas gdy inne mogą mieć chroniczną sztywność.

Aktywny tryb życia, który obejmuje dużo ćwiczeń, może pomóc w wyzdrowieniu. Jednak przed rozpoczęciem ćwiczeń ludzie powinni uzyskać pozwolenie od chirurga. Niektóre osoby mogą wymagać uciążliwej aktywności fizycznej, aby zapobiec zranieniom szyi.

Na wynos

Podobnie jak w przypadku wszystkich operacji, ACDF niesie ze sobą pewne ryzyko. Jednak dla większości ludzi proces ten jest względnie nieskomplikowany i umożliwia powrót do normalnego życia. Ludzie powinni dokładnie rozważyć korzyści płynące z operacji w stosunku do ryzyka i przed podjęciem operacji powinni rozważyć uzyskanie drugiej opinii.

Like this post? Please share to your friends: