Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Twoja ciąża w wieku 18 tygodni

W 18 tygodniu ciąży płód zaczyna ziewać i czkać, i jest to etap ciąży, w którym brzuch ciąży stanie się bardziej widoczny.

W tym tygodniu macica przesuwa się dalej poza obszar miednicy, a twoja talia kurczy się, gdy macica nadal przesuwa się do jamy brzusznej.

Chociaż jest to 18 tydzień ciąży, może minąć dokładnie 18 tygodni od poczęcia. Większość ludzi nie ma dokładnie pojęcia, kiedy ma miejsce poczęcie, więc liczymy od „dnia 1”, który jest pierwszym dniem Twojej ostatniej miesiączki.

Ta funkcja jest częścią serii artykułów na temat ciąży. Przedstawia podsumowanie każdego etapu ciąży, czego się spodziewać i wgląd w to, jak rozwija się Twoje dziecko.

Zobacz inne artykuły z serii:

 • Pierwszy trymestr: nawożenie, implantacja, tydzień 5, tydzień 6, tydzień 7, tydzień 8, tydzień 9, tydzień 10, tydzień 11, tydzień 12.
 • Drugi trymestr: tydzień 13, tydzień 14, tydzień 15, tydzień 16, tydzień 17.

Objawy

Pani w ciąży bez twarzy

Jednym z najbardziej zauważalnych objawów na tym etapie ciąży jest uczucie zawrotów głowy i zawrotów głowy w przypadku zbyt szybkiego wstawania.

Macica może naciskać na tętnicę i spowalniać przepływ krwi. Oznacza to, że gdy kobieta w wieku 18 tygodni ciąży siedzi w pozycji wyprostowanej lub wstaje szybko, przypływ krwi może wywoływać zawroty głowy. Macica wymaga również dużej objętości krwi, aby utrzymać płód, co może powodować sporadyczne uczucie pustki w głowie.

Jednak twoje ciało wytwarza dodatkową krew w czasie ciąży, aby to zrekompensować. Aby wspomóc zwiększoną objętość krwi, upewnij się, że spożywasz produkty bogate w żelazo i pijesz dużo płynów.

Możesz również poczuć bóle lub bóle w plecach, ponieważ rosnący płód i macica mogły spowodować przesunięcie twojego środka ciężkości do przodu i umieścić nacisk na kręgosłup.

Możesz jeszcze nie zauważyć dużego przyrostu masy ciała, ponieważ większość wagi nakłada się po 20 tygodniach. Uzyskana kwota wynosi zwykle od 22 do 28 funtów w czasie ciąży, ale zależy to od początkowego wskaźnika BMI.

Hormony

Hormony będą przygotowywać twoje biodra do dostawy, przez co będą luźniejsze. Może to również wpływać na inne stawy, a połączenie tego i dodatkowej masy ciała może mieć wpływ na komfort pleców.

Rozwój dziecka

Płód waży teraz około 8 do 9 uncji (oz) i mierzy około 9 cali od korony do zadu. Są mniej więcej wielkości dolara.

Mniej więcej w tym czasie zaczniesz czuć ruch dziecka. Na początku będzie to jak odgłos bulgotania. Nie jest to jednak naprawione i możesz nie odczuwać ruchów przez kolejne 2 tygodnie.

Płód będzie teraz nauczył się ziewnąć i czknąć, a nawet być w stanie wyczuć ruch czkawki.

Płody płci żeńskiej będą rozwijać własną macicę i jajowody, a płody męskie mogą mieć widoczne zewnętrzne narządy płciowe na tym etapie ciąży, chociaż może to być trudne do zauważenia.

Mielina, pokrywa ochronna znajdująca się na komórkach nerwowych, teraz się formuje wraz z rozwojem układu nerwowego płodu.

Rzeczy do zrobienia

Między 18 a 20 tygodniem ciąży zostaniesz poproszony o trzecią wizytę prenatalną.

Podczas wizyty u lekarza usłyszysz bicie swojego dziecka za pomocą specjalnego urządzenia do ultrasonografii Dopplera. Lekarz sprawdzi także ciśnienie krwi i wagę.

Badanie przesiewowe krwi może być przeprowadzone w celu sprawdzenia nieprawidłowości chromosomowych lub anatomicznych. Jeśli wynik badania przesiewowego krwi okaże się pozytywny, prawdopodobnie będziesz musiał przeprowadzić dalsze badania, aby potwierdzić, że dziecko jest dotknięte.

Badanie przesiewowe alfa-fetoproteiny matki (MSAFP) jest badaniem przesiewowym krwi w celu oceny ryzyka wad cewy nerwowej dziecka, takich jak rozszczep kręgosłupa i wad ściany brzusznej. Testuje poziomy alfa-fetoproteiny (AFP) i pomaga lekarzowi oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości.

Jeśli niepokoisz się o testy przesiewowe, pamiętaj, że nie są to testy diagnostyczne i mają jedynie wskazywać, że potrzebne są testy diagnostyczne. Należy pamiętać, że niektórzy ludzie odrzucają badanie po omówieniu wszystkich opcji z lekarzem.

Anatomię płodu można również wykonać między 18. a 21. tygodniem ciąży. Jest to szczegółowy obraz ultrasonograficzny mózgu płodu, serca, kości, twarzy, rdzenia kręgowego i jamy brzusznej, a także obrazowanie fizycznych deformacji, chociaż nie znajdzie on wszystkich problemów.

Będzie szukać:

 • otwarty kręgosłup bifida
 • rozszczep wargi
 • przepuklina przeponowa
 • exomphalos
 • anencephaly
 • gastroschisis
 • poważne nieprawidłowości w sercu
 • letalna dysplazja szkieletowa
 • trisomia 13, 18 i 21
 • obustronna agenezja nerek
 • płeć płodu

Technik przeprowadzający badanie ultrasonograficzne lub ultradźwiękowy zastosuje żel do brzucha, aby stworzyć dobry kontakt pomiędzy sondą ultradźwiękową a płodem. Obraz twojego płodu pojawi się na ekranie.

Zapraszamy do współpracy z partnerem lub przyjacielem w celu uzyskania wsparcia emocjonalnego.

Zmiany stylu życia

Podobnie jak w poprzednich tygodniach, wkrótce przekonasz się, że istnieje wiele modyfikacji stylu życia, które należy wprowadzić w czasie ciąży, a nawet po porodzie.

Ogólne zdrowie

Podczas ciąży opiekuj się sobą i dzieckiem. Unikaj alkoholu, palenia tytoniu i innych toksycznych lub nielegalnych substancji w tym czasie. Omów wszelkie przepisane leki z lekarzem, aby upewnić się, że są one bezpieczne w czasie ciąży.

Upewnij się, że jesz zdrową dietę i weź suplementy witaminowe, jeśli to konieczne.

Ćwiczenie

Ćwiczenia ciążowe

Utrzymanie aktywności fizycznej w czasie ciąży jest niezbędne zarówno dla zdrowia własnego, jak i płodu.Jednak już po 18 tygodniu Twój kształt ciała zacznie się zmieniać i może się okazać, że utrzymanie zdrowej rutyny staje się trudne.

Istnieją jednak sposoby, aby pozostać aktywnym przy zachowaniu dyskomfortu do minimum. Kluczową rzeczą, o której należy pamiętać, jest unikanie nadmiernego wysiłku lub wyczerpania. Powinieneś być w stanie prowadzić rozmowę podczas ćwiczeń w czasie ciąży. Jeśli zauważysz, że tracisz oddech, prawdopodobnie ćwiczysz zbyt mocno. Lekkie ćwiczenia mogą być nadal korzystne zarówno dla matki, jak i dla niemowlęcia.

Najlepiej unikać uciążliwych ćwiczeń w czasie ciąży, jeśli nie było to już częścią twojego stylu życia przed zajściem w ciążę. Każdy program ćwiczeń aerobowych, takich jak pływanie, jazda na rowerze, a nawet chodzenie, powinien być ograniczony do 15 minut w przypadku trzech sesji w tygodniu.

To może być stopniowo zwiększane do czterech 30-minutowych sesji tygodniowych.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać jak najwięcej korzyści z ćwiczeń podczas ciąży:

 • Rozgrzej się przed każdą sesją i ochłodź po zakończeniu.
 • Unikaj ćwiczeń w czasie upałów.
 • Staraj się codziennie uprawiać aktywność fizyczną, nawet jeśli oznacza to tylko półgodzinny spacer.
 • Upewnij się, że jesteś nawodniony, pijąc dużo wody i płynów.
 • Jeśli bierzesz udział w zajęciach, upewnij się, że instruktor jest w pełni wykwalifikowany i zna stan zaawansowania ciąży.
 • Pływanie może przynieść ogromne korzyści w czasie ciąży, ponieważ woda może utrzymać swoją wagę. Zajęcia aquanatalne mogą być oferowane w miejscowym basenie.
 • Zachowaj szczególną ostrożność lub unikaj całkowicie ćwiczeń, które stwarzają ryzyko upadku, takich jak jazda na nartach, jazda konna lub gimnastyka. Upadek może spowodować uszkodzenie płodu.

Unikaj ćwiczeń, które wymagają długiego leżenia na plecach, uprawiania sportów kontaktowych lub długich nurkowań na głębokich wodach lub ćwiczeń na dużych wysokościach.

Wszelkie pytania dotyczące ciąży należy kierować do lekarza.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli występują objawy krwawienia z pochwy lub przemijające tkanki, nieszczelny płyn dopochwowy, uczucie omdlenia lub zawroty głowy, niskie ciśnienie krwi, ciśnienie w odbytnicy, ból barku oraz silny ból w miednicy lub skurcze.

PLMedBook