Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

CDC: Szczepionka przeciw grypie w tym sezonie jest tylko 23% skuteczna

Wcześniej w tym miesiącu raport Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób ujawnił, że sezon grypowy 2014-15 przekroczył już próg epidemii, z 15 przypadkami śmierci dziecka z wirusa. Teraz nowy raport organizacji szacuje, że szczepionka przeciw grypie w tym sezonie jest skuteczna tylko w 23% we wszystkich grupach wiekowych.

Strzał grypy w gazecie

W rezultacie, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nakłania wszystkie osoby o wysokim ryzyku powikłań związanych z grypą do szukania leczenia tak wcześnie, jak to możliwe, jeśli zostaną zidentyfikowane jakiekolwiek objawy grypy.

„Lekarze powinni zdawać sobie sprawę, że wszyscy pacjenci hospitalizowani i wszyscy ambulatori z grupy wysokiego ryzyka poważnych powikłań powinni być leczeni jak najszybciej za pomocą jednego z trzech dostępnych leków przeciwwirusowych przeciw grypie w przypadku podejrzenia grypy, niezależnie od statusu szczepienia pacjenta i bez czekania na badania potwierdzające. – mówi dr Joseph Bresee, szef oddziału ds. grypy w CDC.

„Pracownicy służby zdrowia powinni udzielać pacjentom, u których występuje wysokie ryzyko szybkiego zadzwonienia, jeśli wystąpią objawy grypy” – dodaje.

CDC doszła do swoich szacunków opublikowanych w tegorocznym Raporcie o zachorowalności i śmiertelności (MMWR), analizując 2321 dzieci i dorosłych z ostrą niewydolnością oddechową.

Spośród nich 950 (41%) miało wirusa grypy, z 916 (96%) testem dodatnim na grypę A – z których wszystkie były wirusami H3N2 – i 35 (4%) testem dodatnim na grypę B. Szczepionka przeciw grypie 2014-15 stwierdzono, że podawano go 49% pacjentów z grypą i 56% pacjentów bez wirusa.

Z tego wynika, że ​​CDC szacuje, że szczepionka przeciw grypie ograniczyła ryzyko wizyty u lekarza z powodu grypy o 23%. Wynik ten pozostał po uwzględnieniu wieku pacjentów, płci, rasy / pochodzenia etnicznego, stanu zdrowia zgłoszonego przez pacjenta oraz liczby dni między wystąpieniem choroby a włączeniem do badania.

Skuteczność szczepionek przeciwko wirusom H3N2 była najwyższa wśród dzieci i młodzieży w wieku od 6 miesięcy do 17 lat, w wieku 26%. Skuteczność szczepionki była niższa u dorosłych w wieku 18-49 lat i powyżej 50 lat, odpowiednio 12% i 14%.

Autorzy raportu twierdzą, że ich wyniki pokazują, że skuteczność szczepionki w tym sezonie jest stosunkowo niska, w porównaniu z czasami, w których skuteczność szczepionki osiągnęła 50-60%.

70% wirusów H3N2 w tym sezonie to „warianty dryfu”, dzięki czemu szczepionka przeciw grypie jest mniej skuteczna

CDC twierdzi, że ich szacunki potwierdzają wcześniejsze ustalenia, że ​​szczepionka przeciw grypie 2014-15 ma niską skuteczność przeciwko krążącym wirusom grypy A H3N2, które, jak wynika z raportu, są najbardziej dominującymi wirusami w tym sezonie.

Wirusy H3N2 są najpoważniejsze, powodując największą liczbę hospitalizacji i zgonów. Podczas trzech sezonów o największej śmiertelności w ciągu ostatnich 10 lat – 2012-13, 2007-08 i 2003-04 – wirusy H3N2 były najbardziej rozpowszechnione.

CDC uwaga, że ​​około 70% tego sezonu wirusów H3N2 zostały zidentyfikowane jako „warianty drift” – wirusy, które posiadają antygenowe lub zmian genetycznych, które czynią je różni się od wirusów zawartych w szczepionce przeciw grypie w tym sezonie, co oznacza skuteczność szczepionki jest zmniejszona.

Skuteczność szczepionki, jak twierdzą CDC, zależy również od wieku i stanu zdrowia osoby otrzymującej szczepionkę; wydaje się być najbardziej skuteczny u młodych, zdrowych ludzi i mniej skuteczny wśród osób starszych – jak wykazano w szacunkach raportu.

Wyniki nie powinny zniechęcać do szczepień

Pomimo niskiej skuteczności szczepionki przeciw grypie na lata 2014-15, CDC nadal zaleca, aby wszystkie osoby w wieku od 6 miesięcy otrzymały szczepionkę, ponieważ nadal może zapobiegać infekcjom z niektórych krążących wirusów grypy A H3N2 i zmniejszać ciężkie powikłania związane z grypą.

„Ponadto szczepionka może chronić przed innymi wirusami grypy, które mogą krążyć później” – dodają autorzy raportu. „Na początku listopada 2014 r. Mniej niż połowa mieszkańców USA zgłosiła w tym sezonie szczepienie przeciwko grypie.” Szczepienie przeciwko grypie, nawet gdy skuteczność jest zmniejszona, może zapobiec tysiącom hospitalizacji. „

Ponadto CDC twierdzi, że ich szacunki podkreślają znaczenie dodatkowych środków zapobiegania i leczenia grypy – szczególnie dla osób w wieku 65 lat i starszych, małych dzieci i innych osób z wysokim ryzykiem powikłań związanych z grypą.

Autorzy raportu piszą:

„Leki przeciwwirusowe na grypę powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami w leczeniu pacjentów, niezależnie od ich statusu szczepienia. Leczenie przeciwwirusowe może skrócić czas trwania choroby i zmniejszyć powikłania związane z grypą.

U każdego pacjenta z podejrzeniem lub potwierdzoną grypą, który jest hospitalizowany, ma ciężką lub postępującą chorobę, lub jeśli istnieje wysokie ryzyko powikłań związanych z grypą, należy zastosować leczenie przeciwwirusowe, nawet jeśli choroba wydaje się łagodna. „

Dodają, że leczenie przeciwwirusowe należy podawać w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów grypy, ale nadal może być skuteczne u niektórych pacjentów, nawet jeśli zostało ono rozpoczęte po tym czasie.

Potrzeba skuteczniejszych szczepionek przeciw grypie

Autorzy raportu twierdzą, że chociaż szczepionki na grypę są najlepszą ochroną, jaką mamy obecnie przeciwko grypie, istnieje zapotrzebowanie na skuteczniejsze szczepionki, a to może być wkrótce na kartach według innego badania zgłoszonego do dzisiaj.

Naukowcy z McMaster University i Icahn School of Medicine na Mount Sinai w Nowym Jorku ujawnili, że odkryli nową klasę przeciwciał, która może doprowadzić do powszechnej dostępności szczepionki przeciw grypie w ciągu najbliższych 5 lat.

„W przeciwieństwie do sezonowych szczepionek, które należy podawać raz w roku, ten rodzaj szczepionki byłby podawany tylko jeden raz i byłby w stanie chronić przed wszystkimi szczepami grypy, nawet gdy wirus mutuje” – wyjaśnia starszy autor Matthew Miller z McMaster University . „Zapobiegłoby to wystąpieniu pandemii grypy i słabej skuteczności szczepionki w przypadku niedopasowania, co faktycznie miało miejsce w tym roku”.

Chociaż skuteczne szczepionki przeciwko grypie mają kluczowe znaczenie dla ochrony przed wirusem, nie powinniśmy lekceważyć znaczenia dobrej higieny osobistej i innych praktyk.

CDC mówi, że unikanie bliskiego kontaktu z chorymi osobnikami, przebywanie w domu w czasie choroby, zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu lub kichania, mycie rąk często i unikanie dotykania oczu, nosa i ust to czynniki, które mogą pomóc w zapobieganiu grypie.

Like this post? Please share to your friends: