Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaka jest prawda o czystym jedzeniu?

Czyste jedzenie to koncepcja dietetyczna, w której dana osoba unika produktów rafinowanych i przetworzonych oraz takich, które mają sztuczne składniki, takie jak niektóre konserwanty i dodatki. Zamiast tego celem jest spożywanie pełnych, naturalnych pokarmów.

Podobnie jak istnieją różne poziomy wegetarianizmu, takie jak weganizm, lakto-wegetarianizm i lakto-ovo-wegetarianizm, osoba spożywająca czystą dietę może mieć różne pomysły na to, jakie pokarmy powinna zawierać czysta dieta.

Na przykład, niektórzy ludzie stosujący czystą dietę mogą odmówić spożywania pokarmów, które zostały poddane działaniu hormonów, antybiotyków i pestycydów, podczas gdy inna osoba może zdecydować, że nie spożywa żywności zapakowanej w pudełka lub słoiki.

Czym jest czyste jedzenie?

różne owoce i warzywa uważane za czyste jedzenie

Czasopisma i książki o czystym jedzeniu często obiecują, że czysta dieta pomoże danej osobie czerpać wiele korzyści zdrowotnych. Mogą one obejmować zwiększoną energię, świecącą skórę i utratę wagi.

Jednak zgodnie z jednym z artykułów, wiele twierdzeń dotyczących czystego jedzenia to „luźna interpretacja faktów”. Podczas gdy czyste odżywianie może pomóc osobie czuć się fizycznie lepiej, tak samo może być mniej restrykcyjne podejście do diety.

Czyste odżywianie jest niewątpliwie jednym ze sposobów, ale nie jedynym sposobem na osiągnięcie lepszego zdrowia.

Jednak większość osób spożywających czystą dietę próbuje jeść zdrową dietę bez sztucznych dodatków. Przyjmowanie czystego podejścia do żywności może być korzystne, ponieważ dana osoba dokonuje zdrowych wyborów i spożywa produkty zawierające niewiele konserwantów oraz dodane cukry i sól.

Istnieje jednak jeszcze jedna, znacznie mniej zdrowa strona do czyszczenia jedzenia, w której dana osoba może mieć taką obsesję na punkcie tego, czym są lub nie jedzą, że tęskni za różnymi zdrowymi pokarmami.

Mit 1: Czyste jedzenie jest zawsze dla ciebie dobre

Fakt: Tylko dlatego, że osoba spożywająca czystą żywność nie oznacza, że ​​stosuje najlepsze podejście do swojego zdrowia.

Niektórzy ludzie mogą rozwinąć obsesję na punkcie znalezienia najczystszych pokarmów lub tego, co wkładają do swoich ciał do punktu, w którym psychicznie lub fizycznie karą się, jeśli zjedzą coś, w co nie wierzą, że jest czyste. Niektórzy eksperci medyczni nazywają tę fiksację ortoreksją, co przekłada się na „fiksację na prawe jedzenie”. Według artykułu w czasopiśmie, wiele czystych diet dietetycznych spada „pod sztandarem ortoreksji”.

Podczas gdy ludzie z ortoreksją mogą spożywać zdrową żywność, ich utrwalanie w żywności jest niezdrowe. Niektóre osoby mogą zacząć izolować się od innych, ponieważ są tak skoncentrowane na swojej diecie i krytykują strach przed tymi, którzy jej nie przestrzegają.

Poczucie winy, które odczuwa człowiek, a czas, w którym wkładają czystą dietę, może im zaszkodzić. Jeśli ktoś przyjmuje niezdrowy stosunek do jedzenia, powinien zgłosić się do swojego lekarza. Większość terapii koncentruje się na podejściach poznawczo-behawioralnych, w których dana osoba uczy się rozpoznawać swoje obsesyjne myśli.

Mit 2: Niektóre potrawy są brudne

sok pomarańczowy z dodatkiem żelaza może nie być uznawany za czyste odżywianie

Fakt: tylko dlatego, że żywność ma dodatki, nie oznacza, że ​​są niezdrowe.

Niektórzy ludzie stosujący dietę czystą mogą odmówić spożywania jakichkolwiek produktów zawierających dodatki, ponieważ uważają, że żywność nie jest w swoim najczystszym, naturalnym stanie. Istnieją jednak pewne korzystne dodatki do żywności.

Przykłady obejmują witaminę D, którą można dodać do mleka w celu wzmocnienia kości lub żelaza do soku pomarańczowego. Chociaż te produkty mogą nie być czyste w dosłownym znaczeniu, mogą pomóc osobie w osiągnięciu codziennych potrzeb żywieniowych.

Jednak niektóre dodatki nie są korzystne i można je określić jako zabrudzone. Przykładem są tłuszcze trans, które dodaje się do żywności w celu przedłużenia ich przydatności do spożycia. Uważa się, że tłuszcze trans znacznie zwiększają poziom cholesterolu, co może powodować problemy ze zdrowiem serca.

Jest to przykład, gdzie dokonywanie czystszych wyborów i unikanie tłuszczy trans może być korzystne.

Mit 3: Czyste jedzenie to zdrowe odżywianie

Fakt: Osoba może jeść zdrową żywność bez konieczności nazywania je czystymi pokarmami.

Czyste jedzenie to ruch, który oznacza, że ​​osoba próbuje dokonać mądrzejszego wyboru jedzenia, które je. Jednak czysta dieta to nie to samo co zdrowa dieta. Wiele zaleceń dotyczących zdrowej diety nie ogranicza żywności przygotowywanej lub pakowanej.

Według Uniwersytetu Harvarda, zdrowa płyta żywieniowa zawiera:

  • Różne kolorowe owoce i warzywa, które nie są smażone, takie jak frytki.
  • Zdrowe oleje, takie jak oleje z oliwek i słonecznika, ale nie nasycone tłuszcze i uwodornione oleje, które zawierają tłuszcze trans.
  • Pełnoziarniste pieczywo, makaron i brązowy ryż, ale nie rafinowane ziarna, takie jak biały ryż lub chleb.
  • Źródła białka, takie jak ryby, drób, orzechy i fasola, ale nie przetworzone mięsa, takie jak bekon i kiełbasa.
  • Woda pitna, herbata i kawa z niewielkim dodatkiem cukru lub bez dodatku cukru. Ograniczanie codziennej porcji mleka lub soku i unikanie całkowicie napojów zawierających cukier.

Krótko mówiąc, zdrowa dieta nie musi być tak restrykcyjna jak czysta. Nie oznacza to, że osoba spożywająca czystą dietę robi coś złego dla swojego zdrowia. Ważne jest jednak to, że osoba ma zdrowe podejście do żywności. Istotne jest, aby ludzie nie czuli się winni, jeśli mają okazjonalne jedzenie, które może nie należeć do czystej kategorii.

Na wynos

Ponieważ istnieje wiele podejść do czystego odżywiania, nie istnieją żadne konkretne badania dotyczące tego, czy czysta dieta jest lepsza niż jakiekolwiek inne zdrowe odżywianie. Jednak wiele z bardziej niepokojących mitów wokół czystego centrum żywieniowego opiera się na nastawieniu, a nie na podejściu.

Nadmierna troska i skupienie się na poszukiwaniu najczystszych pokarmów może czerpać radość z jedzenia i dawać niesamowity stres osobie, gdy jedzą.

Skoncentrowanie się zamiast tego na świeżym, aromatycznym jedzeniu, które składa się głównie z całych produktów spożywczych, ale niezbyt restrykcyjne, z większym prawdopodobieństwem zapewni długoterminowe rezultaty, które osoba ma nadzieję osiągnąć.

PLMedBook