Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy moje dziecko ma łuszczycę?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną atakującą skórę i każdy, w tym niemowlęta i małe dzieci, może ją rozwinąć. Chociaż łuszczyca występuje u niemowląt, jest niezbyt częste.

Choroba przyspiesza cykl życia komórek skóry, powodując ich zbyt szybkie narastanie na powierzchni skóry. Otrzymane dodatkowe komórki skóry mogą tworzyć grube, srebrne lub białe łuski i łaty, które są suche, czerwone, swędzące, a czasami bolesne.

Czy dzieci mogą mieć łuszczycę?

łuszczyca na łokciu

Łuszczyca dziecięca uważana jest za rzadką chorobę. W rzeczywistości dzieci w wieku poniżej 10 lat nie są tak podatne na rozwój łuszczycy jak osoby w wieku od 15 do 35 lat.

Podczas gdy niemowlęta i bardzo małe dzieci mogą rozwinąć łuszczycę, można je rozpoznać dopiero po dokładnej obserwacji.

Jeśli niemowlę ma łuszczycę, ma tendencję do rozwoju w obszarze pieluchy. To sprawia, że ​​szczególnie łatwo jest pomylić z bardziej powszechnymi wysypkami i jest znacznie bardziej prawdopodobne, że dziecko opracowało jedną z tych, które znikną z czasem i właściwym leczeniem.

Rodzaje łuszczycy

Istnieje kilka rodzajów łuszczycy, które mogą się rozwijać, w tym niemowlęta:

Łuszczyca plackowata

Łuszczyca plackowata jest najczęstszą postacią u dzieci, dorosłych i dzieci. Łuszczyca plackowata powoduje, że obszary podniesionych, czerwonych łat pokrywają srebrzysto-białe nagromadzenie martwych komórek skóry.

Plastry występują głównie na łokciach, skórze głowy, dolnej części pleców i kolanach. Często swędzące i bolesne plamy mogą pękać i krwawić.

Łuszczyca łuszczyca

Łuszczyca łuszczycowa pojawia się jako małe, przypominające kropki zmiany na powierzchni skóry i jest drugim najczęstszym typem łuszczycy u niemowląt, dzieci i dorosłych. Łuszczyca łuszczycowa często rozpoczyna się u dzieci i młodych dorosłych i może być wywoływana przez infekcje paciorkowcami.

Łuszczyca krostkowa

Łuszczyca krostkowa pojawia się jako czerwona skóra otaczająca białe krosty. Ropa składa się z białych krwinek.

Jak każda łuszczyca, nie jest infekcją i nie jest zakaźna. Łuszczyca krostkowa najczęściej występuje na dłoniach i stopach, ale może wystąpić na dowolnej części ciała.

Paznokieć paznokci

Paznokcie paznokci dotyka paznokci i paznokci, powodując wżery, nieprawidłowy wzrost paznokci i zmiany koloru.

Łuszczyca, która atakuje paznokcie, może spowodować, że staną się luźne i oddzielone od łożyska paznokcia. Ciężkie przypadki mogą spowodować rozkruszenie paznokcia.

Łuszczyca łuszczyca

Łuszczyca łuszczycowa, jak sama nazwa wskazuje, tworzy się na skórze głowy i pojawia się jako czerwone, swędzące obszary ze srebrnymi lub białymi łuskami, które często wychodzą poza linię włosów.

Osoba z łuszczycą głowy może zauważyć płatki martwej skóry we włosach i na ramionach po zadrapaniu skóry głowy.

U niemowląt to nie powinno być mylone z łojotokowym zapaleniem skóry (Ciemieniucha), który pojawia się jako tłuste, żółtawe łuski albo skórkę na skórze głowy.

Odwrotna łuszczyca

odwrócona łuszczyca

Łuszczyca odwrócona pojawia się jako bardzo czerwone zmiany wokół obszarów fałdów ciała, na przykład w pachwinie, pod ramionami i za kolanami. Często jego wygląd jest gładki i lśniący.

Osoba z odwróconą łuszczycą często ma inną formę łuszczycy występującą w tym samym czasie w innym miejscu ciała.

Erytrodermiczna łuszczyca

Łuszczyca łuszczycowa jest ciężką, zagrażającą życiu postacią łuszczycy charakteryzującą się rozległym, ognistym zaczerwienieniem w znacznej części ciała. Łuszczyca łuszczycowa może wywoływać silne swędzenie, ból i powodować odpadanie skóry na dużych odcinkach.

Jest bardzo rzadkie, najczęściej występuje u osób z niestabilną łuszczycą plackowatą.

Przyczyny

Łuszczyca dziecięca ma tę samą przyczynę, co łuszczyca w innych grupach wiekowych, ale często jest wywoływana przez infekcję górnych dróg oddechowych lub anginę.

Podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych, naukowcy uważają, że niektóre zestawy genów i nieprawidłowości w tych genach mogą powodować łuszczycę.

Lekarze i naukowcy nie mogą przewidzieć, u kogo wystąpi łuszczyca. Choroba dotyka ludzi wszystkich grup etnicznych. Jednak dziecko ma większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się łuszczycy, jeśli ma historię rodzinną.

Objawy

Łuszczyca u niemowląt może być niezwykle trudna do zdiagnozowania ze względu na podobieństwo objawów do innych, znacznie częstszych chorób skóry niemowląt.

Najczęstszym objawem jest czerwona wysypka, która może wydawać się mieć łuskowate, białe plamy. Inne objawy mogą obejmować:

 • obrzęk i sztywne stawy
 • małe plamy skalujące, zazwyczaj w klastrach
 • popękana, sucha skóra, która może krwawić
 • zagęszczone, bruzdowane lub prążkowane paznokcie
 • pieczenie, swędzenie lub bolesność

Inne stany skóry, które dotykają dzieci

Jak wspomniano, łuszczyca u dzieci jest bardzo rzadkim stanem. Jeśli niemowlę ma wysypkę, najprawdopodobniej będzie to częściej występująca wysypka skórna, na przykład wyprysk.

Inne wysypki, które dzieci są podatne na następujące:

 • Różowe pryszcze: nie wymagają leczenia, tylko czas na odejście.
 • Rumień toksyczny: Jest to kolejna pospolita wysypka u niemowląt, która wydaje się lekko podnoszoną czerwoną plamą ze źle zdefiniowanymi granicami. Często w środku jest mała biała lub żółta kropka.
 • Sucha, łuszcząca się skóra: prawie wszystkie normalne niemowlęta mają to, a leżąca pod nią skóra jest miękka i wilgotna.
 • Małe białe guzki na nosie i twarzy: są one wynikiem zablokowania oleju gruczołów w tych miejscach. Mają tendencję do odejścia, gdy gruczoły mleczne dziecka otwierają się za kilka dni lub tygodni.
 • Łosoś łaty: To grupa małych gniazd naczyń krwionośnych. Zaczerwienienie zazwyczaj ustępuje po kilku tygodniach lub miesiącach, chociaż czasami nigdy całkowicie nie znikają.

Jak odróżnić łuszczycę od innych warunków

Jedynym prawdziwym sposobem ustalenia, czy niemowlę ma łuszczycę lub inny stan skóry, jest uważna obserwacja. W przeciwieństwie do innych wysypek, łuszczyca ostatecznie przeskakuje, z białymi lub srebrnymi plamami na czerwono.

Łuszczyca u niemowląt może być skoncentrowana na skórze wokół kolan, twarzy, skóry głowy, łokci i szyi, podczas gdy inne wysypki mogą wystąpić w dowolnym miejscu.

Egzema dotyka do 20 procent dzieci. Obejmuje suchą, swędzącą skórę, która może czasem pękać i krwawić. Zwykle pojawia się przed ukończeniem 2 lat i często znika w wieku młodzieńczym.

Leczenie

dziecko otrzymujące fototerapię

Jeśli wysypka pojawi się na skórze dziecka i pozostanie przez kilka dni pomimo stosowania kremów i leków dostępnych bez recepty, opiekunowie powinni skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić wysypkę.

Aby lekarz mógł zdiagnozować łuszczycę, przez pewien czas będzie musiał obserwować wysypkę.

Jednak po zdiagnozowaniu łuszczyca ma wiele możliwości leczenia, które mogą obejmować:

 • kremy i balsamy nakładane na skórę
 • utrzymywanie obszarów w czystości i suchości
 • nawilżające przeznaczone do skóry łuszczycowej
 • terapia światłem
 • unikanie zimna i ciepła
 • leki doustne, jeśli zostały przepisane

Perspektywy

Łuszczyca jest stanem nieprzewidywalnym i trwającym całe życie. Najczęściej wiąże się z okresami, w których objawy nasilają się i okresami poprawy. Niektórzy widzą całkowitą poprawę, podczas gdy inni zawsze mają pewne objawy.

Łuszczycę można zazwyczaj zarządzać przy zachowaniu właściwej opieki medycznej.

Like this post? Please share to your friends: