Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób boczniaki mogą pomóc w leczeniu chorób autoimmunologicznych

Aby chronić nas przed chorobą, nasze komórki odpornościowe wykorzystują białka, aby przebić się do szkodliwych komórek i je zniszczyć. Teraz nowe badanie uchwyciło, w jaki sposób mięsożerny grzyb angażuje się w podobny proces, pozwalając mu zabić pasożyty. Naukowcy twierdzą, że wizualizacja tego procesu przybliża nas do zrozumienia, jak to działa u ludzi, potencjalnie otwierając drzwi do nowych metod leczenia chorób autoimmunologicznych i innych chorób.

Boczniaki

Zespół badawczy – pod kierunkiem dr Michelle Dunstone z Monash University w Melbourne w Australii i prof. Helen Saibil z Birbeck College w Wielkiej Brytanii – publikuje swoje odkrycia w czasopiśmie.

Według badań, zwierzęta, rośliny, grzyby i bakterie używają białek do rozbijania dziur lub porów w szkodliwe komórki i zabijania ich.

„Te białka są zdolne do wstawienia do błon plazmatycznych komórek docelowych, tworząc duże pory, które powodują katastrofalne naturalne rozdzielenie środowiska wewnątrzkomórkowego i zewnątrzkomórkowego, z katastrofalnymi skutkami” – wyjaśniają autorzy.

Dokładny sposób, w jaki białka to robią, jest jednak niejasny. W swoich badaniach zespół postanowił określić proces dziurkowania za białkiem o nazwie pleurotolizyna, znajdujący się w jadalnym boczniaku, zwanym również grzybem.

Ostrygi najczęściej rosną na drzewach i pomagają rozkładać gatunki liściaste. To mięsożerny grzyb; zasila pasożyty zwane nicieniami lub glisty.

Wizualizacja białka grzybowego w pracy „ważnym krokiem naprzód”

Wykorzystując zarówno krystalografię rentgenowską, jak i mikroskopię krioelektronową, naukowcy byli w stanie uchwycić sposób, w jaki pleurotolizyna porusza się przez pasożyty. Odkryli, że białko wielokrotnie fałduje się i rozwija, aby przebić dziury w celu i zabić go.

„Nigdy nie sądziłem, że będę w stanie zobaczyć te białka w działaniu” – mówi dr Dunstone. „To niesamowity mechanizm, a także zdumiewające, że mamy teraz technologię, aby zobaczyć te dziurkowate białka w pracy.”

Poniższy film pokazuje białko pleurotolizyny w akcji:

Odsłaniając mechanizm odpowiedzialny za technikę chwytania białek, badacze twierdzą, że daje im to grunt do znalezienia sposobów na zablokowanie tego procesu lub skierowanie go na obszary, w których jest to wymagane.

Zespół twierdzi, że wierzy, że białko znalezione u ludzi – zwane perfireną – będzie zachowywać się tak samo jak pleurotolizyna, zabijając komórkę docelową, a jeśli tak, to może otworzyć drzwi do nowych terapii lub strategii profilaktycznych dla szeregu chorób.

Na przykład twierdzą, że technika ta może być stosowana w celu zmniejszenia odpowiedzi immunologicznej u osób z chorobami autoimmunologicznymi lub w celu powstrzymania malarii przed zakażeniem wątroby.

Ponadto technika dziurkowania może być stosowana w rolnictwie. Zespół twierdzi, że można go stosować w uprawach i roślinach, aby pomóc im odpędzić szkodniki, co może zmniejszyć potrzebę stosowania pestycydów.

Komentując swoje odkrycia prof. Saibil mówi:

„Nadal mamy dużo pracy do wykonania, zanim nasze pomysły dotrą do kliniki lub branży, ale widząc, jak działa ta maszyna, jest ważnym krokiem naprzód”.

Like this post? Please share to your friends: