Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest lanugo i co powoduje, że włosy rosną?

Lanugo to rodzaj cienkich włosów, które rosną na ciele ludzkich płodów, podczas gdy rozwijają się one w łonie matki.

Włosy te znikają albo z urodzenia, albo krótko po tym, gdy włosy welusowe je zastępują. Włosy Vellus są naturalnie cienkie i przezroczyste, ale grubsze niż włosy lanugo. Włosy Vellus to włosy typowe dla większości z dzieciństwa.

W tym artykule badamy rolę lanugo i dlaczego może on rosnąć na dorosłych.

Czym jest lanugo?

Włosy Lanugo z tyłu.

Naukowcy nie rozumieją w pełni roli, jaką lanugo odgrywa w rozwoju płodu.

Naukowcy wiedzą jednak, że włosy lanugo łączą się z woskowatą substancją zwaną ciałem płodu.

Jak zasugerowano w pracy z 2009 roku, ta kombinacja włosów lanugo i vernix, wraz z innymi czynnikami, może odgrywać rolę w produkcji różnych hormonów w płodzie.

Lanugo wydaje się odgrywać istotną rolę w zdrowym rozwoju płodu. Jednak pojawienie się lanugo na dorosłych doświadczających różnych chorób jest nieco bardziej tajemnicze.

Jedna z teorii głosi, że pojawienie się włosów lanugo u dorosłych jest wynikiem tego, że organizm próbuje się odizolować i zachować ciepło. Naukowcy sądzą, że to dlatego, że lanugo często pojawia się obok stanów, które zmniejszają zdolność organizmu do kontrolowania własnej temperatury, na przykład jadłowstręt psychiczny.

Przyczyny

Naturalne jest, że dzieci są pokryte lanugo, zwłaszcza jeśli urodziły się przedwcześnie. Jednak ponowne pojawienie się Lanugo u dorosłych jest nienaturalne i jest oznaką różnych stanów zdrowia.

Włosy Lanugo i vellus mają podobny wygląd i łatwo je pomylić. Jednym ze sposobów na stwierdzenie, czy ktoś rozwija dorosłego lanugo jako objaw stanu zdrowia, jest sprawdzenie wzrostu cienkich włosów w miejscach, w których wcześniej nie rosły, na przykład na twarzy czy rękach.

Zaburzenia odżywiania

Wzrost włosów lanugo u osoby dorosłej prawie zawsze wiąże się z jadłowstrętem psychicznym.

Przegląd z 2009 roku wymienia wzrost włosów podobnych do lanugo jako jednego z zaburzeń skórnych, który prawie zawsze występuje u osób z ciężkimi przypadkami anoreksji.

W tym samym przeglądzie wymieniono wzrost włosów podobnych do lanugo jako drugi najczęstszy objaw skórny występujący z powodu głodu u osób doświadczających anoreksji.

Autorzy wspominają również, że wzrost lanugo jest szczególnie powszechny u młodszych osób i pojawia się głównie na plecach, górnej części ciała i przedramionach.

Nowotwór

Niektóre rodzaje nowotworów lub nowotworów mogą powodować rozwój włosów podobnych do włosów lanugo, ale zdarza się to rzadko.

W badaniu z 2007 r. Stwierdzono, że u osoby z rakiem prostaty rozwinęły się włosy podobne do włosów lanugo podczas ich występowania, ale włosy zniknęły po leczeniu.

Badanie nie jest jednoznaczne. Autorzy zauważają, że badania dotyczyły tylko pojedynczego indywidualnego przypadku i były pierwszym odnotowanym incydentem związku między rakiem prostaty a wzrostem lanugo, o którym wiedzieli.

Starsze badania, datowane na rok 1978, opisują również przypadek mężczyzny z rakiem płuc, który doznał podobnego do lanugo wzrostu włosów na twarzy, torsie, rękach i stopach.

Te konta są niejednoznaczne i dotyczą tylko indywidualnych przypadków. Sugerują jednak, że wzrost lanugo u dorosłych może czasami występować równolegle z różnymi nowotworami. Ogólnie w piśmiennictwie jest niewiele doniesień na temat wzrostu włosów lanugo związanych z rakiem.

Nietolerancja glutenu

Jedna z przeglądów w 2006 r. Odnosi się do badania, w którym znaleziono jeden przypadek wzrostu włosów podobnych do lanugo u osoby z celiakią. Recenzenci opisali to jako jedyny przypadek takiego związku opisany w literaturze.

Leczenie

Sam Lanugo nie jest chorobą, ale naturalną odpowiedzią biologiczną na pewne stany zdrowotne i etapy życia. W rezultacie nie jest to coś, co wymaga bezpośredniego leczenia.

U niemowląt lanugo jest powszechne i nie stanowi powodu do niepokoju. Dzieci będą naturalnie tracić włosy w ciągu kilku dni lub tygodni po porodzie.

Dorośli, którzy rozwijają lanugo jako objaw anoreksji lub innych schorzeń tracą włosy lanugo, ponieważ te choroby są skutecznie leczone. W przypadku osób dotkniętych anoreksją włosy znikają, gdy wracają do zdrowia poprzez lepsze odżywianie.

Podsumowanie

Lanugo jest naturalną cechą organizmu podczas wzrostu płodu i często utrzymuje się przez krótki czas po urodzeniu. Wygląda jak cienkie, puszyste włosy na normalnie „bezwłosych” częściach ciała, w tym obszary tułowia, ramion, dłoni, a nawet twarzy.

Rola lanugo w rozwoju płodów jest nieco tajemnicza, ale może odgrywać ważną rolę w regulacji hormonów.

Krótko po urodzeniu dziecko straci lanugo, a włosy welusowe zastąpią je. Te włosy są również dobre i będą trwać przez całe życie.

Lanugo rzadko pojawia się ponownie w dorosłym życiu. Kiedy tak się dzieje, prawie zawsze jest to spowodowane zaawansowanymi zaburzeniami odżywiania, szczególnie anoreksją.

Istnieją również dowody sugerujące, że lanugo może być efektem ubocznym innych chorób, w tym niektórych rodzajów raka i celiakii. Badania nad tymi linkami są skąpe i niejednoznaczne, z nielicznymi przypadkami rejestrowanymi, ale warto pamiętać o tej możliwości.

Włosy Lanugo u dorosłych mogą być mylone z włosami vellus, ale można je zidentyfikować jako nowe, cienkie włosy rosnące w większej ilości w nieoczekiwanych obszarach ciała.

Uważa się, że wzrost lanugo u dorosłych jest próbą ogrzania się ciała w odpowiedzi na warunki, które negatywnie wpływają na temperaturę ciała.

Ponieważ lanugo nie jest stanem zdrowia, nie wymaga leczenia bezpośrednio. Dorosły lanugo naturalnie zniknie, gdy skutecznie go wywoła, np. Anoreksja.

PLMedBook