Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Arcus senilis: Co powinieneś wiedzieć

Arcus senilis pojawia się jako biały, szary lub niebieski pierścień lub łuk wokół rogówki oka. Stan ten obserwuje się zwykle u osób starszych, ale może dotyczyć osób w każdym wieku, nawet występujących po urodzeniu.

Arcus senilis jest generalnie nieszkodliwy, chociaż czasami może być oznaką wysokiego poziomu cholesterolu u osób poniżej 45 roku życia.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom i czynnikom ryzyka dla arcus senilis, wraz z tym, co można zrobić, aby je leczyć.

Przegląd

arcus senilis

Arcus senilis jest również znany jako arcus senilis corneae. U osób w wieku poniżej 40 lat może być również znany jako Arcus juvenilis.

Osoby dotknięte tym stanem oka zauważą półokręgu, pełne koło lub łuk wokół rogówki oka. Rogówka jest przezroczystą, przypominającą kopułę przednią częścią oka.

Łuk lub okrąg jest zwykle biały, szary lub niebieski. Tworzy się przed tęczówką, która jest kolorową częścią oka.

Chociaż pojawienie się arcus senilis może być alarmujące, zwykle nie uważa się go za zagrożenie dla zdrowia lub oznakę pogorszenia widzenia.

Jednak wizyta u lekarza zapewni, że nie ma żadnych ukrytych przyczyn, które mogłyby prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych, jeśli zmiana oka pozostanie nieleczona.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Ogromna większość osób dotkniętych arcus senilis to osoby starsze, ponieważ główną przyczyną tego stanu jest starzenie się.

W rzeczywistości dotknie to prawie 100 procent osób powyżej 80 roku życia. Około 60 procent osób powyżej 60 roku życia również będzie miało ten stan.

Arcus senilis występuje z powodu złogów tłuszczu, często określanych jako lipidy, tworzących się w zewnętrznej części rogówki. Tłuszcze we krwi pochodzą z tłuszczowych pokarmów w diecie danej osoby i są również wytwarzane przez wątrobę.

Cholesterol jest jednym z rodzajów tłuszczu, który pojawia się we krwi. Jednak występowanie arcus senilis niekoniecznie oznacza, że ​​ktoś ma wysoki poziom cholesterolu.

Naczynia krwionośne w oczach rozszerzają się z wiekiem. Gdy ktoś starzeje się, ich naczynia krwionośne umożliwiają wzrost poziomu cholesterolu i innych tłuszczów w oku.

Jeśli arcus senilis pojawi się u osób w wieku poniżej 40 lat, lekarze przeprowadzą test, aby sprawdzić wysoki poziom cholesterolu.

Jeśli dana osoba ma wysoki poziom cholesterolu, może to być spowodowane czynnikami stylu życia lub wrodzonym stanem znanym jako centralna dystrofia krystaliczna Schnydera. Ten stan powoduje, że kryształy cholesterolu gromadzą się w centralnej rogówce wraz z arcus senilis w rogówce obwodowej.

Chociaż arcus senilis jest powszechnym stanem, częściej występuje u mężczyzn. Możliwe jest również narodziny niemowląt z arcus senilis, ale jest to niezwykle rzadkie.

Dla większości ludzi arcus senilis nie jest powodem do niepokoju, a pojawi się ostatecznie u prawie wszystkich, którzy osiągną starość.

Objawy

Osoba z arcus senilis może zauważyć:

  • Białe, szare lub niebieskie koło lub łuk wokół rogówki oka.
  • Krąg lub łuk mają ostrą zewnętrzną granicę, ale niewyraźne wewnętrzne obramowanie.
  • Jeśli ktoś ma łuk, linie mogą urosnąć, tworząc pełne koło przed tęczówką.

U osób z arcus senilis mało prawdopodobne są jakiekolwiek inne objawy. Wizja pozostanie nienaruszona.

Diagnoza

lampa szczelinowa stosowana na pacjencie

Aby zdiagnozować arcus senilis, lekarz przeprowadzi badanie okulistyczne. Lekarz okulistyczny sprawdzi przednią część oka mikroskopem zwanym lampą szczelinową.

Badanie może również obejmować umieszczenie specjalnych kropli do oczu, które poszerzają źrenicę. Krople te umożliwiają lekarzowi sprawdzenie naczyń krwionośnych w tylnej części oka w poszukiwaniu objawów choroby.

Lekarz sprawdzi grubość naczyń pod kątem zwiększonego poziomu tłuszczu. Będą również szukać oznak miażdżycy, która jest stanem, w którym tętnice zostają zatkane substancjami tłuszczowymi.

Jeśli podejrzewa się zarówno arcus senilis, jak i miażdżycę tętnic, ludzie zwykle są kierowani do lekarza pierwszego kontaktu, internisty lub kardiologa.

Badanie krwi określi, czy ktoś ma wysoki poziom cholesterolu. Jeśli tak, mogą być przepisani lekarstwami lub zaleceni na odpowiedniej diecie i programie ćwiczeń, aby obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Leki stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu obejmują:

  • Leki statyn: blokują substancję, której wątroba używa do wytwarzania cholesterolu. Możliwe recepty obejmują atorwastatynę (Lipitor), fluwastatynę (Lescol), lowastatynę (Altoprev), prawastatynę (Pravachol) i rosuwastatynę (Crestor).
  • Żywice wiążące kwasy żółciowe: skłaniają wątrobę do stosowania cholesterolu w celu wytworzenia większej ilości substancji trawiennych, znanych jako kwasy żółciowe. Zmniejsza to ilość cholesterolu we krwi. Możliwe recepty obejmują cholestyraminę (Prevalite), kolesewelam (Welchol) i kolestypol (Colestid).
  • Inhibitory wchłaniania cholesterolu: mogą zmniejszyć ilość cholesterolu wchłanianego przez organizm. Jedną z możliwych recepty jest ezetimib (Zetia).

Linki cholesterolowe

hiperlipidemia cholesterolu

Związek między arcus senilis a wysokim poziomem cholesterolu u osób starszych jest przedmiotem dyskusji wśród lekarzy.

Niektórzy eksperci uważają, że istnieje związek między stanem a wysokim poziomem cholesterolu, co może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych.

Inni twierdzą, że jest to normalny objaw starzenia się i że nie ma związku między stanem a wyższym poziomem cholesterolu.

Jeśli arcus senilis pojawi się u osoby w wieku poniżej 40 lat, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie powodem do niepokoju, ponieważ może to wskazywać na wysoki poziom cholesterolu.

Wysoki poziom cholesterolu może wynikać z diety, stylu życia lub warunków genetycznych, takich jak rodzinna hiperlipidemia (FH). FH jest chorobą dziedziczną, w której stwierdza się bardzo wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi danej osoby, co zwiększa ryzyko chorób serca.

Możliwe powikłania

Sam Arcus senilis nie jest znany z żadnych komplikacji, jeśli nie jest oznaką wysokiego poziomu cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu we krwi osoby może powodować poważne problemy, takie jak choroba wieńcowa lub choroba sercowo-naczyniowa.

Leczenie

Nie ma lekarstwa ani leczenia dla arcus senilis. Gdy się pojawi, nie zniknie ani zniknie.

Niektórzy ludzie wybierają technikę znaną jako maskowanie rogówki, aby zatuszować pierścień, ale lekarze nie zalecają tego.

Jeśli arcus senilis jest oznaką wysokiego stężenia cholesterolu, lekarz może zalecić dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych oraz wysoką zawartość owoców, warzyw i błonnika. Zwiększone ćwiczenia i rzucenie palenia mogą również pomóc.

Jednak nie ma dowodów na to, że obniżenie spożycia cholesterolu spowoduje, że arcus senilis zniknie.

Perspektywy

Nie ma powodu, dla którego pojawienie się arcus senilis wpływałoby na czyjąś wizję. Sam ten stan również nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ich zdrowia.

Jednakże, jeśli u kogoś zdiagnozowano arcus senilis i ma mniej niż 40 lat, może on mieć zwiększone ryzyko choroby serca lub udaru. W takim przypadku zaleca się zasięgnięcie porady lekarza.

Like this post? Please share to your friends: