Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest skręt jądra?

Przewód nasienny zapewnia przepływ krwi do jądra. Kiedy jądro obraca się na tym sznurku, nazywa się je skrętem jąder; powoduje zatrzymanie przepływu krwi, powodując nagły, często silny ból i obrzęk.

Wydłużony skręt jąder i utrata przepływu krwi mogą prowadzić do śmierci jądra i otaczających tkanek. Skręt jądra jest poważny, ale można go leczyć.

Przyczyny skrętu jąder

[człowiek w bólu]

Każde jądro jest przyczepione do przewodu nasiennego i moszny. Skręt jądra występuje, gdy jądro obraca się na przewodzie biegnącym w górę od jądra do brzucha.

Obrót skręca przewód nasienny i zmniejsza przepływ krwi. Jeśli jądro obraca się kilka razy, przepływ krwi może być całkowicie zablokowany, powodując szybsze uszkodzenia.

Samce, u których występuje skręt jąder, mogą mieć cechę odziedziczoną, która pozwala swobodnie obrócić jedno jądro wewnątrz moszny. Jądro jest przyczepione tylko do nasady, a nie do moszny. Nazywa się to „dzwonkowym dzwonkiem moszny”, ponieważ jądro „kołysze się” jak dzwonek.

Skręt jądra może się zdarzyć w dowolnym czasie, podczas stania, spania, ćwiczeń lub siedzenia, i bez wyraźnego spustu u tych, którzy są podatni. Czasami jest to spowodowane urazem lub z powodu szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania.

Czynniki zwiększające szansę na skręcenie jąder to:

Wiek: Skręt jądra występuje najczęściej u mężczyzn w wieku 10-25 lat. Może wystąpić w każdym wieku, ale rzadko występuje w wieku powyżej 30 lat. Około 65 procent przypadków występuje u nastolatków w wieku 12-18 lat; dotyczy około 1 na 4 000 mężczyzn przed ukończeniem 25 lat.

Poprzedni skręt jąder: Jeśli skręt wystąpi raz i ustąpi bez leczenia, najprawdopodobniej powtórzy się on w każdym jądrze, chyba że zostanie przeprowadzona operacja, aby skorygować podstawowy problem.

Klimat: Skręty są czasami nazywane „syndromem zimowym”, ponieważ często zdarzają się, gdy jest zimno. Moszna człowieka, który leżał w ciepłym łóżku, jest zrelaksowana. Kiedy opuszcza łóżko, jego mosznę naraża się na chłodniejsze powietrze w pomieszczeniu. Jeśli przewód nasienny zostanie skręcony, podczas gdy moszna jest luźna, nagły skurcz spowodowany nagłą zmianą temperatury może zatrzymać jądro w tej pozycji. Rezultatem jest skręt jądra.

Skręt jądra u noworodków i niemowląt

Czasami skręt jąder występuje przed porodem. W tym przypadku jądra zwykle nie można zapisać, ale po porodzie zaleca się korektę chirurgiczną, aby zdiagnozować i skorygować skręt jąder w drugim jądrze i zapobiec przyszłym problemom reprodukcyjnym.

Objawy skrętu jąder

Osoba, która doświadcza skrętu jąder może mieć:

 • Nagły lub silny ból w jednym jądrze
 • Obrzęk moszny, luźny worek skóry pod penisem, który zawiera jądra
 • Grudki w mosznie
 • Nudności
 • Krew w nasieniu
 • Wymioty
 • Ból brzucha

Mężczyzna może również zauważyć, że jedno jądro jest ustawione wyżej niż normalnie lub pod dziwnym kątem. Dotknięte jądro może stać się większe i może stać się czerwone lub ciemne.

Objawy pojawiają się zwykle nagle, chociaż w niektórych przypadkach skręt może rozwinąć się w ciągu kilku dni.

Ważne jest, aby szukać pomocy doraźnej w nagłym lub ciężkim bólu jąder. Objawy przedmiotowe i podmiotowe mogą być spowodowane innym stanem, ale natychmiastowe leczenie może zapobiec poważnemu uszkodzeniu lub utracie jądra, jeśli występuje skręt jąder.

Jeśli pojawia się nagły ból jądra, który ustępuje bez leczenia, może się zdarzyć, że jądro skręciło się, a następnie rozwinęło bez interwencji. Jest to znane jako przerywane skręcanie i detorcja.

Nawet jeśli jądro unwists na własną rękę, ważne jest, aby szukać szybkiej pomocy medycznej, ponieważ operacja może być konieczne, aby zapobiec problemowi z powrotem.

Diagnozowanie skrętu jąder

[Męski system rozrodczy]

Skręt jądra jest zwykle awaryjny. Rozpoznanie i leczenie muszą być szybkie.

Lekarz zbada mosznę, jądra, brzuch i pachwinę i zadadzą pytania na temat objawów, aby dowiedzieć się, czy problemem jest skręt jądra czy inny stan.

Lekarz może również przetestować odruch pacjenta poprzez lekkie pocieranie lub ściskanie wewnętrznej strony uda po uszkodzonej stronie. Zwykle powoduje to kurczenie się jądra. Odruch ten prawdopodobnie nie pojawi się, jeśli występuje skręt jąder.

Jeśli diagnoza jest niepewna, natychmiast skonsultujemy się z urologiem, aby uniknąć narażenia zdrowia jądra.

Testy medyczne, które mogą potwierdzić diagnozę lub pomóc w zidentyfikowaniu innego problemu obejmują:

 • Badanie moczu lub krwi w celu sprawdzenia infekcji
 • USG moszny do oceny przepływu krwi – zmniejszenie przepływu krwi może być oznaką skrętu jąder
 • Jądrowe skanowanie jąder – polega to na wstrzyknięciu niewielkich ilości materiału radioaktywnego do krwiobiegu w celu wykrycia obszarów o zmniejszonym przepływie krwi

Może być konieczne przeprowadzenie chirurgii eksploracyjnej w celu stwierdzenia, czy objawy są spowodowane skrętem jądra czy innym schorzeniem. Operacja ta nie ujawnia skrętu, chirurg może nadal przyczepiać jądro do ściany moszny, aby zapobiec przyszłym problemom.

Jeśli ból trwa kilka godzin, a badanie fizykalne sugeruje skręcenie jąder, operację można wykonać bez dodatkowych badań, aby zapobiec utracie jąder.

Leczenie skrętu jąder

Skręt jądra wymaga zwykle operacji w trybie nagłym. Jeśli leczy się je w ciągu 4-6 godzin, jądro zazwyczaj można uratować, ale dłuższe czekanie może spowodować trwałe uszkodzenie i może wpłynąć na zdolność ojcostwa.

Chirurg rozplątuje przewód nasienny, aby przywrócić dopływ krwi.

Ręczne usuwanie jest czasami możliwe, ale przeprowadzenie operacji może zapobiec nawrotowi.

Operacja jest prosta i minimalnie inwazyjna. Zwykle prowadzi się go w znieczuleniu ogólnym i zwykle nie wymaga pobytu w szpitalu.

Podczas operacji lekarz:

 • Zrób wycięcie w mosznie
 • W razie potrzeby odkręcić przewód nasienny
 • Zszyj jedno lub oba jądra do wnętrza moszny, aby zapobiec rotacji

Zszycie obu jąder zapobiegnie skręceniu po drugiej stronie.

Im wcześniej jądro nie jest skręcone, tym większa szansa na skuteczne leczenie. Po 6 godzinach mogą wystąpić trwałe uszkodzenia, a po 12 godzinach istnieje 75 procent szans na utratę jądra.

Po śmierci jądra należy go usunąć, aby zapobiec infekcjom zgorzelinowym.

Po operacji pacjent będzie musiał unikać forsownej aktywności i aktywności seksualnej przez kilka tygodni.

Zapobieganie i prognozy

Posiadanie jądra, które może swobodnie się obracać lub poruszać w mosznie, jest dziedziczną cechą. Niektóre samce mają ten atrybut, a inne nie.

Jedynym sposobem na zapobieganie skrętom jądra u mężczyzny z tą cechą jest operacja polegająca na przymocowaniu obu jąder do wnętrza worka mosznowego, aby nie mogły swobodnie się obracać.

Większość przypadków, w przypadku leczenia w ciągu 6 godzin, nie wymaga usunięcia jąder (wycięcie jądra). Jednakże, jeśli leczenie jest opóźnione o 48 godzin, większość pacjentów musi usunąć uszkodzone jądro.

Rzadko dochodzi do skręcania po obu stronach, ale tylko u około 2 na 100. Jeśli jądro zostanie usunięte, nie oznacza to, że mężczyzna nie może mieć dzieci. Pozostałe jądro wciąż będzie produkować wystarczającą ilość nasienia, aby można się było począć. Jednakże u mężczyzn, u których wystąpił skręt obserwowano małą liczbę plemników.

Dodatkowo wycięcie orcheci może zmienić produkcję hormonów u niemowląt.

Czasami pozostałe jądro powiększy się, aby zrekompensować. Mężczyzna powinien rozważyć noszenie odzieży ochronnej podczas uprawiania sportu i innych czynności, aby zachować drugie jądro.

Napisane przez Christiana Nordqvista

PLMedBook