Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Amelanotic czerniaka: Objawy, leczenie i zapobieganie

Amelanotic melanoma to rodzaj raka skóry. W przeciwieństwie do większości postaci czerniaka, osoba z czerniakiem amelanotycznym rozwinie mole lub podobny wzrost, który nie zawiera melaniny.

Melanina jest pigmentem, który nadaje komórkom skóry i kretom ich kolor. Ponieważ nie ma tego pigmentu, czerniak amelanotyczny może być trudny do wykrycia.

Co to jest czerniak amelanotyczny?

Amelanotyczny czerniak

Zdrowe znamiona i inne nowotwory skóry zawierają melaninę, ale wzrosty czerniaka bez czerniaka nie są w stanie wytworzyć melaniny i dlatego nie zawierają pigmentu. Zwykle powoduje to bardzo blade różowe lub czerwonawe uszkodzenie.

Amelanotyczny czerniak jest stosunkowo rzadką postacią raka. W badaniu bazy danych na temat osób z czerniakiem z 2012 roku stwierdzono, że tylko 3,9% miało czerniaka szpiczaka mnogiego.

Prawie 70 procent osób z czerniakiem nabłonkowym miało czerwone zmiany skórne. W badaniu przeprowadzonym na większą skalę w 2014 r. Około 8% osób z czerniakiem miało przyrosty groniaste.

Sam w sobie amelanotyczny czerniak nie jest bardziej niebezpieczny niż jakakolwiek inna postać czerniaka. Większość osób zdiagnozowanych i leczonych na wczesnym etapie przeżywa.

Jednakże wskaźniki śmiertelności w przypadku czerniaka nerkowego są wyższe niż w przypadku innych typów czerniaka. Dzieje się tak dlatego, że czerniak amelanotyczny często pozostaje niewykryty przez dłuższy czas, co daje mu czas na rozprzestrzenienie się.

Badanie przeprowadzone w 2014 roku wykazało, że 88 procent osób z czerniakiem bez kości przetrwało 5 lat po diagnozie, w porównaniu z 95 procentami osób z czerniakiem pigmentowanym.

Objawy

Głównym objawem czerniaka amelanotycznego jest niezwykły wzrost skóry. Jednak w odróżnieniu od czerniaka barwnikowego, czerniakowate są często bardzo słabe. Mogą być różowe lub czerwone. Niektóre zmiany przypominają małą bliznę lub trądzik, który się goi.

Regularne kontrole skóry mogą pomóc w wykryciu czerniaka amelanotycznego. Ludzie powinni wiedzieć, jak zwykle wygląda ich skóra, w tym typowy efekt strupu i uzdrowienia oraz jak zwykle wyglądają ich mole.

Niektóre osoby mogą uważać za pomocne robienie zdjęć swoich kretów, aby miały odniesienie, aby zobaczyć, czy mole się zmieniły. Osoba powinna zawsze rozmawiać z lekarzem, jeśli zauważy zmiany w skórze.

Lekarze często mówią ludziom, aby postępowali zgodnie z wytycznymi ABCD dotyczącymi raka skóry:

 • Asymetryczny: Poszukaj moli, które nie są symetryczne lub które wyglądają inaczej po obu stronach.
 • Obramowanie: szukaj krety o nieregularnym obramowaniu.
 • Kolor: krety występują w różnych kolorach, ale ludzie powinni obserwować zmiany koloru lub nierównomierne zabarwienie.
 • Średnica: wyszukaj krety, które są szersze niż gumka do ołówków.

Jednakże czerniak amelanotyczny nie podąża za tym wzorcem, dlatego osoba może nie zauważyć go aż do późniejszych etapów.

Przyczyny i czynniki ryzyka

człowiek z mnóstwem moli na piersi

Ekspozycja na słońce jest głównym czynnikiem ryzyka czerniaka amelanicznego. Wzrosty te występują częściej na obszarach ciała, które często są wystawione na działanie słońca.

Korzystanie z łóżek do opalania i częste poparzenia słoneczne mogą dodatkowo zwiększać ryzyko rozwoju czerniaka nerko-wego. Ryzyko rozwoju jakiejkolwiek postaci czerniaka, w tym czerniaka amelanotycznego, zwiększa się wraz z wiekiem.

Czerniak jest rzadkością u dzieci, ale czerniak amelanotyczny stanowi duży procent tych czerniaków u dzieci.

Inne czynniki ryzyka dla czerniaka amelanicznego obejmują:

 • rodzinna historia czerniaka
 • jasna skóra
 • mając wiele moli
 • historia poważnych oparzeń słonecznych
 • poprzednia historia czerniaka lub inna postać raka skóry

Leczenie

Aby zdiagnozować czerniaka amelanotycznego, lekarz może porównać wzrost do innych zmian skórnych lub zapytać o historię zmiany.

Biopsja może przetestować zmiany na raka. Jeśli wzrost jest nowotworowy, lekarz przydzieli zmianę o wartości grubości w skali Breslowa, która wskazuje, jaka jest gęsta. Lekarz poda również zmianę inwazji Clarka, która dostarcza informacji o tym, jak głęboko w skórze rozprzestrzeniła się zmiana.

Te dwie oceny, wraz ze szczegółami, czy rak rozprzestrzenił się na inne obszary ciała, pomagają lekarzowi zdecydować, na jakim etapie znajduje się rak.

Im grubsze jest uszkodzenie, tym większe prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się na inne obszary ciała. Ten proces rozprzestrzeniania się nazywa się przerzutami.

Wczesne stadia raka mogą zostać usunięte. Zwykle można to zrobić w warunkach ambulatoryjnych.

Jednakże, jeśli rak rozprzestrzenił się na węzły chłonne lub inne obszary ciała, może być konieczne bardziej agresywne leczenie. Może to obejmować usunięcie wzrostu, usunięcie węzłów chłonnych i usunięcie komórek nowotworowych w innych obszarach ciała.

Inne opcje leczenia obejmują jedną lub kombinację:

 • chemioterapii lub leków przeciwnowotworowych do zabijania komórek nowotworowych
 • promieniowanie ukierunkowane na wzrosty nowotworowe
 • immunoterapia, która jest rodzajem leczenia, które wykorzystuje system odpornościowy organizmu do walki z rakiem

Osoba z amelanicznym czerniakiem może potrzebować chemioterapii, promieniowania lub immunoterapii do walki z rakiem, który rozprzestrzenił się w innym ciele.

Zapobieganie

kobieta za pomocą szkła powiększającego, aby sprawdzić skórę

Minimalizowanie nadmiernego nasłonecznienia jest najlepszą strategią zapobiegania czerniakowi, w tym czerniakowi amelanotycznemu.

Osoba powinna nosić krem ​​przeciwsłoneczny za każdym razem, gdy są na zewnątrz. W czasie długotrwałego lub bezpośredniego wystawiania na słońce, noszenie luźnej odzieży i czapki może pomóc chronić skórę. Ludzie powinni również unikać łóżek opalających.

Regularne kontrole skóry nie zapobiegają czerniakowi, ale mogą pomóc wcześnie wykryć objawy czerniaka. Wczesne wykrycie zwiększa szanse na skuteczne leczenie raka.

Kiedy iść do lekarza

Osoba nie powinna czekać na wzrost podejrzanego wzrostu. Podczas gdy ciemne mole są często bardziej zauważalne, ludzie powinni również szukać czerwonych lub różowych zmian, które mogą być czerniakiem amelanicznym.

Ludzie z wieloma znamionami, historią raka skóry lub bardzo jasną skórą powinni omówić z lekarzami, jak często powinni sprawdzać skórę pod kątem zmian i czy powinni regularnie odwiedzać dermatologa.

Większość zmian skórnych to nie rak, ale szybkie spotkanie z lekarzem oferuje spokój i może pomóc osobom z czerniakiem uzyskać natychmiastowe i ratujące życie leczenie.

Like this post? Please share to your friends: