Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pozbyć się uwięzionego gazu

Gaz uwięziony w jelitach może być niesłychanie niewygodny. Może powodować ostry ból, skurcze, obrzęk, ucisk, a nawet wzdęcia.

Większość ludzi przepuszcza gaz między 13 a 21 razy dziennie. Gdy gaz jest zablokowany przed ucieczką, może być przyczyną biegunki lub zaparcia.

Ból związany z gazem może być tak intensywny, że lekarze mylą przyczynę zapalenia wyrostka robaczkowego, kamieni żółciowych, a nawet chorób serca.

20 sposobów na szybkie pozbywanie się bólu gazowego

Jak pozbyć się bólu gazowego

Na szczęście wiele środków zaradczych w domu może pomóc w uwolnieniu uwięzionego gazu lub zapobiec jego gromadzeniu. Poniżej wymieniono dwadzieścia skutecznych metod.

1. Wypuść to

Trzymanie gazu może powodować wzdęcia, dyskomfort i ból. Najprostszym sposobem na uniknięcie tych objawów jest po prostu wypuszczenie gazu.

2. Zdejmij stolec

Wypróżnianie może uwolnić gaz. Podawanie stolca zwykle uwalnia gaz uwięziony w jelitach.

3. Jedz powoli

Jedzenie zbyt szybko lub w ruchu może spowodować, że osoba zacznie przyjmować zarówno powietrze, jak i pokarm, co prowadzi do bólu związanego z gazem.

Osoby szybko jedzące mogą zwolnić przez przeżuwanie każdego kęsa pożywienia 30 razy. Rozbijanie jedzenia w ten sposób ułatwia trawienie i może zapobiec wielu dolegliwościom, w tym wzdęcia i niestrawności.

4. Unikaj gumy do żucia

Jako osoba żująca gumy mają tendencję do połykania powietrza, co zwiększa prawdopodobieństwo uwięzionych bóle wiatru i gazu.

Bez cukru guma zawiera również sztuczne słodziki, które mogą powodować wzdęcia i gaz.

5. Powiedz „nie” słomkom

Często picie przez słomkę powoduje, że osoba połyka powietrze. Picie bezpośrednio z butelki może mieć ten sam efekt, w zależności od rozmiaru i kształtu butelki.

Aby uniknąć bólu gazowego i wzdęć, najlepiej jest popijać ze szklanki.

6. Rzuć palenie

Niezależnie od tego, czy używasz tradycyjnych, czy elektronicznych papierosów, palenie powoduje przedostawanie się powietrza do przewodu pokarmowego. Ze względu na szereg problemów zdrowotnych związanych z paleniem, rzucenie palenia jest mądre z wielu powodów.

7. Wybierz napoje niegazowane

Napoje gazowane, takie jak woda gazowana i napoje gazowane, wysyłają dużo gazu do żołądka. Może to powodować wzdęcia i ból.

8. Wyeliminuj problematyczne produkty spożywcze

Jak pozbyć się bólu gazowego bez napojów gazowanych

Spożywanie niektórych pokarmów może powodować uwięziony gaz. Ludzie mają problem z różnymi produktami.

Jednak poniższe produkty często powodują gromadzenie się gazu:

 • sztuczne słodziki, takie jak aspartam, sorbitol i maltitol
 • warzywa kapustne, w tym brokuły, kapusta i kalafior
 • nabiał
 • Napoje z błonnika i suplementy
 • smażone jedzenie
 • czosnek i cebula
 • żywność o wysokiej zawartości tłuszczu
 • rośliny strączkowe, grupa, która obejmuje fasolę i soczewicę
 • suszone śliwki i sok z suszonych śliwek
 • pikantne jedzenie

Prowadzenie dzienniczka jedzenia może pomóc osobie w identyfikacji żywności wyzwalających. Niektóre, jak sztuczne słodziki, mogą być łatwe do wycięcia z diety.

Inne, takie jak warzywa kapustne i rośliny strączkowe, zapewniają szereg korzyści zdrowotnych. Zamiast unikać ich całkowicie, osoba może próbować zmniejszać spożycie lub przygotowywać żywność inaczej.

9. Pij herbatę

Niektóre herbaty ziołowe mogą pomóc w trawieniu i szybko zmniejszyć ból gazowy. Najbardziej skuteczne są herbaty z:

 • Anyż
 • rumianek
 • imbir
 • mięta pieprzowa

Anyż działa jak łagodny środek przeczyszczający i należy go unikać, jeśli biegunka towarzyszy gazowi. Jednak może być pomocne, jeśli zaparcie jest odpowiedzialne za uwięziony gaz.

10. Przekąska na nasiona kopru włoskiego

Koper to odwieczne rozwiązanie dla uwięzionego wiatru. Żucie na łyżeczce nasion jest popularnym naturalnym środkiem.

Jednak każda kobieta w ciąży lub karmiąca piersią powinna tego unikać, ze względu na sprzeczne raporty dotyczące bezpieczeństwa.

11. Weź suplementy z mięty pieprzowej

Kapsułki z mięty pieprzowej od dawna są podejmowane w celu rozwiązania problemów takich jak wzdęcia, zaparcia i uwięziony gaz. Niektóre badania wspierają stosowanie mięty pieprzowej w tych objawach.

Zawsze wybieraj kapsułki z powłoką jelitową. Niepowlekane kapsułki mogą rozpuszczać się zbyt szybko w przewodzie pokarmowym, co może prowadzić do zgagi.

Mięta pieprzowa hamuje wchłanianie żelaza, więc tych kapsułek nie należy przyjmować z suplementami żelaza lub osobami z niedokrwistością.

12. Olejek goździkowy

Olejek goździkowy jest tradycyjnie stosowany w leczeniu dolegliwości trawiennych, w tym wzdęcia, gazów i niestrawności. Może również mieć właściwości przeciwwrzodowe.

Spożywanie oleju z goździków po posiłku może zwiększyć enzymy trawienne i zmniejszyć ilość gazu w jelitach.

13. Zastosuj ciepło

Gdy bóle gazu uderzą, umieść na brzuchu butelkę z gorącą wodą lub poduszkę grzewczą. Ciepło rozluźnia mięśnie jelitowe, pomagając gazowi przemieszczać się przez jelita. Ciepło może również zmniejszyć uczucie bólu.

14. Rozwiąż problemy z trawieniem

Ludzie z pewnymi trudnościami trawiennymi częściej doświadczają uwięzionego gazu. Na przykład osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS) lub zapalną chorobą jelit często doświadczają wzdęć i bólu gazowego.

Rozwiązanie tych problemów poprzez zmiany stylu życia i leki mogą poprawić jakość życia.

Osoby z nietolerancją laktozy, które często doświadczają bólu gazowego, powinny podjąć większe kroki w celu uniknięcia laktozy lub przyjmowania suplementów laktazy.

15. Dodaj ocet jabłkowy do wody

Ocet jabłkowy pomaga w produkcji kwasu żołądkowego i enzymów trawiennych. Może również pomóc w szybkim łagodzeniu bólu gazowego.

Dodaj łyżkę stołową octu do szklanki wody i wypij ją przed posiłkami, aby uniknąć bólu i wzdęć. Ważne jest, aby następnie przepłukać jamę ustną wodą, ponieważ ocet może erodować szkliwo zębów.

16. Użyj aktywnego węgla

Aktywowany węgiel drzewny jest produktem naturalnym, który można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub aptekach bez recepty. Tabletki suplementowane przed i po posiłku mogą zapobiegać uwięzieniu gazu.

Najlepiej jest stopniowo zwiększać pobór węgla aktywowanego. Zapobiegnie to niepożądanym objawom, takim jak zaparcia i nudności.

Jednym z alarmujących efektów ubocznych aktywowanego węgla drzewnego jest to, że może on obrócić czarny stolec. Przebarwienia te są nieszkodliwe i powinny ustąpić, jeśli osoba przestaje przyjmować suplementy z węgla drzewnego.

17. Weź probiotyki

Jak pozbyć się jogi bólu gazowego

Suplementy probiotyczne dodają do jelit korzystne bakterie. Są one stosowane w leczeniu kilku dolegliwości trawiennych, w tym zakaźnej biegunki.

Niektóre badania sugerują, że niektóre szczepy probiotyków mogą złagodzić wzdęcia, gaz żołądkowy, bóle brzucha i inne objawy IBS.

Szczepy i są ogólnie uważane za najbardziej skuteczne.

18. Ćwiczenie

Delikatne ćwiczenia mogą rozluźnić mięśnie jelit, pomagając w przepływie gazu przez układ trawienny. Chodzenie lub robienie jogi po posiłku może być szczególnie korzystne.

19. Oddychaj głęboko

Głębokie oddychanie może nie działać dla wszystkich. Zażywanie zbyt dużej ilości powietrza może zwiększyć ilość gazu w jelitach.

Jednak niektórzy ludzie uważają, że techniki głębokiego oddychania mogą złagodzić ból i dyskomfort związany z uwięzionym gazem.

20. Zastosuj środek zaradczy dostępny bez recepty

Kilka produktów może szybko pozbyć się bólu gazowego. Jeden popularny lek, simetikon, jest sprzedawany pod następującymi markami:

 • Gas-X
 • Mylanta Gas
 • Phazyme

Kilka z tych produktów można kupić online.

Każda osoba w ciąży lub przyjmująca inne leki powinna omówić stosowanie symetykonu z lekarzem lub farmaceutą.

Na wynos

Uwięziony gaz może być bolesny i przygnębiający, ale wiele prostych środków może szybko złagodzić objawy.

Osoby z ciągłym lub ciężkim bólem gazu powinny natychmiast zgłosić się do lekarza, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból:

 • zaparcie
 • biegunka
 • gorączka
 • krwawienie z odbytnicy
 • niewyjaśniona utrata masy ciała

Podczas gdy każdy doświadcza uwięzionego gazu raz na jakiś czas, doświadczając regularnego bólu, wzdęcia i innych objawów żołądkowo-jelitowych może wskazywać na obecność schorzenia lub wrażliwości pokarmowej.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: