Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

9 tygodni ciąży: Twoja ciąża tydzień po tygodniu

W 9 tygodniu ciąży dziecko przechodzi ze stanu embrionalnego do stadium płodowego. Kontynuowany jest szybki wzrost z ogromnymi krokami rozwojowymi. W wieku 9 tygodni dziecko mierzy około 3/4 cala, wielkości orzeszka ziemnego.

Ponieważ mięśnie dziecka są coraz silniejsze, do 9. tygodnia będzie on wytwarzał dużo fal w płynie owodniowym, ze spontanicznymi ruchami kończyn.

Na tym etapie możliwe będzie słyszenie bicia serca dziecka po raz pierwszy przy użyciu ręcznego dopplera. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a zmiany położenia dziecka mogą sprawić, że bicie serca będzie większym wyzwaniem.

Ta funkcja Centrum wiedzy MNT jest częścią serii artykułów dotyczących ciąży. Przedstawia podsumowanie każdego etapu ciąży, czego się spodziewać i wgląd w to, jak rozwija się Twoje dziecko. Zobacz inne artykuły z serii:

Pierwszy trymestr: nawożenie, implantacja, tydzień 5, tydzień 6, tydzień 7, tydzień 8, tydzień 9, tydzień 10, tydzień 11, tydzień 12.

Drugi trymestr: tydzień 13, tydzień 14, tydzień 15, tydzień 16, tydzień 17, tydzień 18, tydzień 19, tydzień 20, tydzień 21, tydzień 22, tydzień 23, tydzień 24, tydzień 25, tydzień 26.

Czego oczekiwać

kobieta w ciąży z wzdęcia

Jest mało prawdopodobne, aby była widocznie w ciąży (określana jako „pokazywanie”) po 9 tygodniach, ponieważ niewiele, jeśli w ogóle, widocznych zmian ciała. Jednak niektóre fizyczne objawy ciąży mogą już być obecne lub zacząć od razu, w tym:

 • przybranie na wadze
 • zgaga
 • niestrawność
 • nudności i wymioty
 • wzdęcia, gaz, zaparcia
 • awersje do jedzenia
 • nadmiar śliny
 • zmęczenie
 • częste oddawanie moczu
 • zmiany / wrażliwość piersi

(Uwaga: ciąża zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych w tygodniach 6-24, jeśli dana osoba podejrzewa infekcję, należy skontaktować się z lekarzem.)

Hormony

W czasie ciąży występują zmiany w niektórych hormonach, które przyczyniają się do wielu objawów ciąży. Po wszczepieniu zapłodnionego jaja organizm zaczyna wydzielać hormon, ludzką gonadotropinę kosmówkową (HCG), która jest hormonem wykrywanym podczas testów ciążowych. HCG jest odpowiedzialny za regulację estrogenu i progesteronu i przyczynia się do częstego oddawania moczu.

Progesteron, który jest początkowo wytwarzany przez ciałko żółte, wzrasta w czasie ciąży i nadal trwa aż do porodu.

We wczesnej ciąży progesteron jest odpowiedzialny za zwiększenie przepływu krwi w macicy, utworzenie łożyska oraz stymulację wzrostu i produkcji składników odżywczych endometrium (wyściółki macicy). Dodatkowo, progesteron odgrywa istotną rolę w rozwoju płodu, zapobiegając przedwczesnej porodzie i laktacji, a także wzmacniając mięśnie ściany miednicy, aby przygotować organizm do porodu.

Oprócz progesteronu łożysko wydziela inne hormony:

 • Laktogen łożyska ludzkiego: Uważa się, że ten hormon radzi sobie z rozwojem gruczołu sutkowego, który jest niezbędny do laktacji po porodzie. Dodatkowo odgrywa ona rolę w zwiększaniu poziomu składników odżywczych we krwi, która jest niezbędna dla wzrostu i rozwoju dziecka.
 • Hormon uwalniający kortykotropinę: ten hormon jest odpowiedzialny nie tylko za określenie długości ciąży, ale także za wzrost i rozwój dziecka. W późniejszym okresie ciąży wzrost zarówno hormonu uwalniającego kortykotropinę, jak i kortyzolu doprowadził do pełnego rozwoju narządu płodowego, a także zapewnił matce wzrost poziomu kortyzolu, który był związany z matczyną uwagą, zwiększając więź matka-dziecko.

Innym ważnym hormonem w ciąży jest estrogen, który odpowiada za rozwój narządu płodowego, wzrost i funkcjonowanie łożyska oraz wzrost gruczołu sutkowego. Estrogen pomaga także regulować inne hormony wytwarzane podczas ciąży.

Wzrost progesteronu i estrogenu jest również odpowiedzialny za wahania nastroju i poranne mdłości, które często występują w czasie ciąży.

Inny hormon, relaksyna, może powodować fizyczne objawy, takie jak ból miednicy i trudności równowagi, ze względu na jego rolę w rozluźnieniu mięśni matek, więzadeł i stawów.

Połączenie relaksiny i wysokich poziomów innych hormonów, takich jak progesteron, może również powodować objawy, takie jak zaparcia.

Rozwój dziecka

Płód 9-tygodniowy

W 9 tygodniu ciąży trwają prace nad:

 • Głowa / szyja – głowa jest bardziej wyprostowana i zaokrąglona.
 • Oczy – podczas gdy oczy pozostają zamknięte, występuje pełna pigmentacja siatkówki.
 • Usta – powierzchnia języka będzie teraz miała kubki smakowe, a podniebienie kości rozpocznie proces fuzji.
 • Uszy – z zewnętrznymi uszami w pełni rozwiniętymi, wydają się znacznie bardziej wyraziste.
 • Kończyny – wszystkie kończyny są uformowane z palcami rąk i nóg, które mają wyraźny wygląd; ramiona są teraz zgięte w łokciu.
 • Brzuch / miednica – forma wątroby, śledziony, pęcherzyka żółciowego i jelita nadal przedostają się do organizmu z pępowiny; zewnętrzne narządy płciowe pozostają nierozpoznawalne.

Rzeczy do zrobienia

Tydzień 9 to dobry czas na zaplanowanie wizyty prenatalnej, jeśli jeszcze nie została ona zarezerwowana. Ponadto, jeśli rozważane są badania genetyczne, jest to dobry moment, aby porozmawiać o tym z lekarzem; Testowanie odbywa się zwykle między 9 a 12 tygodniem.

Zwiększenie rozmiaru piersi może powodować pewien dyskomfort. To może być dobry czas dla matki, aby spróbować spać po lewej stronie – dobry sposób na poprawę przepływu krwi do dziecka.

Zmiany w stylu życia w 9 tygodniu ciąży

Podobnie jak w przypadku innych tygodni, mogą wystąpić modyfikacje stylu życia, które należy wprowadzić w czasie ciąży:

Ogólne zdrowie

W czasie ciąży ważne jest, aby matka dbała o siebie i rozwijające się dziecko.Picie alkoholu i palenie tytoniu należy unikać w czasie ciąży, wraz z wszystkimi innymi toksycznymi substancjami, takimi jak leki.

Kobiety w ciąży powinny omówić wszystkie leki, które zażywają z lekarzem, aby upewnić się, że są bezpieczne podczas ciąży. Ważne jest też jedzenie zdrowej diety i spożywanie dobrej prenatalnej witaminy.

Innym sposobem na utrzymanie zdrowia w czasie ciąży jest uzyskanie 30 minut dziennie ćwiczeń, takich jak joga, spacery lub pływanie.

Piękno

Stosowanie stałego koloru włosów nie jest zalecane podczas pierwszych 12 tygodni ciąży; zamiast tego pół-trwały barwnik jest dobrym rozwiązaniem. Substancje chemiczne w kolorze włosów są o wiele mniejsze ryzyko dla dziecka po 12 tygodniach.

jedzenie

Podczas gdy bezpieczne jest spożywanie ryb podczas ciąży, zaleca się, aby spożycie było ograniczone do 8-12 uncji ryb i skorupiaków na tydzień.

Niektóre przykłady ryb bezpiecznych do spożycia w czasie ciąży to krewetki, konserwowany tuńczyk (uwaga: rtęć różni się w zależności od puszki), mintaja, sum, łosoś, anchois, śledź, sardynki, pstrąg, makrela atlantycka i pacyficzna oraz dorsz. Zaleca się ograniczenie spożycia do nie więcej niż 6 uncji tygodniowo tuńczyka z tuńczyka długopłetwego i tuńczyka.

Najważniejsze jest, aby unikać ciąży rekina, miecznika, żabnicy i króla makreli, ponieważ mają one wysoki poziom rtęci, który może być szkodliwy dla mózgu i układu nerwowego dziecka.

Jeśli masz pytania dotyczące ciąży, skontaktuj się z lekarzem.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli występują objawy ciąży pozamacicznej lub poronienia, takie jak krwawienie z pochwy lub przemieszczenie tkanki, wyciekający płyn z pochwy, uczucie omdlenia lub zawroty głowy, niskie ciśnienie krwi, ciśnienie w odbytnicy, ból barku oraz silny ból w miednicy lub skurcze.

Like this post? Please share to your friends: