Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

11 tygodni w ciąży: Tydzień ciąży w tygodniu

W 11 tygodniu ciąży twoje dziecko zaczyna wyglądać bardziej jak dziecko – prawdziwe ludzkie dziecko!

Podobnie jak w innych wcześniejszych tygodniach, tydzień 11 nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o szybki wzrost i ogromne postępy rozwojowe.

Twoje dziecko nie tylko rośnie, ale także porusza się jak mały akrobata. On lub ona jest zajęty rozciąganiem i toczeniem się w obrębie twojej macicy.

Objawy

Dwie figi.

Na tym etapie ciąży możesz nadal doświadczać fizycznych objawów ciąży, takich jak:

 • zwiększenie apetytu z lub bez apetytu na jedzenie lub odwrócenia uwagi od jedzenia
 • nudności i wymioty
 • zmęczenie, chociaż możesz zacząć czuć się bardziej energiczny
 • wzdęcia, gaz, zaparcia lub zgaga
 • tkliwość i zmiany w piersiach
 • nadmierna ślina
 • omdlenia lub zawroty głowy

Podczas gdy niektóre kobiety zaczynają zauważać, ich poranne mdłości powoli zaczynają się poprawiać, niektóre nie mają tyle szczęścia. Jeśli jesteś jednym ze szczęśliwców, możesz zauważyć, że masz ochotę na pewne pokarmy lub doświadczasz pewnych awersji do jedzenia. Tak czy inaczej, upewnij się, że starasz się jeść zrównoważoną i zdrową dietę.

Jeśli zacząłeś mówić ludziom, że jesteś w ciąży, możesz uzyskać wiele uścisków, które mogą nie być tak wspaniałe. Twoje piersi mogą być dość duże i delikatne, więc nie daj się zaskoczyć, jeśli najlepsza intencja Twojej rodziny i przyjaciół wywoła u Ciebie niewielki dyskomfort. Nawet jeśli nie masz zbyt dużego brzucha w ciąży, możesz poprosić o przetarcie brzuchu.

Rozwój dziecka

Obraz płodu po 11 tygodniach.

W 11 tygodniu ciąży niektóre z szybkich zmian płodu w toku obejmują:

 • Głowa i szyja: tworzą się mieszki włosowe, głowa jest tej samej długości co jej ciało.
 • Klatka piersiowa: widoczne są sutki.
 • Uszy: Kształt jest prawie całkowicie rozwinięty.
 • Usta i nos: otwory w nosie są otwarte, język jest obecny, pąki zębów nadal tworzą się
 • Kończyny: Ręce i stopy są teraz umieszczane przed jego lub jej ciała za pomocą indywidualnych palców u rąk i nóg. Rozrastają się paznokcie. Kości stają się trudne.

Rozmiar dziecka w 11 tygodniu ciąży

Twoje dziecko ma rozmiar figi o długości 1,5-2 cala. On lub ona waży teraz około jednej trzeciej uncji.

W tym tygodniu tułów dziecka wydłuży się, a jego ciało będzie prostować się w postawie. Będzie w stanie rozciągać, toczyć i salta w macicy.

Hormony

Przez całą ciążę doświadczasz zmian w niektórych hormonach, które przyczyniają się do wielu objawów ciąży, których doświadczasz. Po wszczepieniu zapłodnionej komórki jajowej organizm zaczyna wydzielać hormon zwany ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG) – hormon stosowany do wykrywania ciąży w teście ciążowym. Hormon ten jest również odpowiedzialny za regulację estrogenu i progesteronu i przyczynia się do częstego oddawania moczu.

Progesteron wzrasta w czasie ciąży i trwa do momentu urodzenia dziecka. We wczesnej ciąży progesteron jest odpowiedzialny za zwiększenie przepływu krwi w macicy, utworzenie łożyska oraz stymulację wzrostu i produkcji składników odżywczych endometrium (wyściółki macicy).

Progesteron odgrywa również istotną rolę w rozwoju płodu, zapobiegając przedwczesnej porodzie i laktacji, a także wzmacniając mięśnie ściany miednicy, aby przygotować organizm do porodu.

Oprócz progesteronu łożysko odgrywa istotną rolę w wydzielaniu hormonów podczas ciąży, takich jak:

 • Ludzki laktogen łożyska: odpowiedzialny za wzrost gruczołu sutkowego, który będzie ważny dla laktacji. Dodatkowo odgrywa ona rolę we wzroście poziomu składników odżywczych we krwi, niezbędną dla wzrostu i rozwoju Twojego dziecka.
 • Hormon uwalniający kortykotropinę: ten hormon jest odpowiedzialny nie tylko za ustalenie, jak długo zajdziesz w ciążę, ale także za wzrost i rozwój Twojego dziecka.

Innym ważnym hormonem w ciąży jest estrogen, który odpowiada za rozwój narządu płodowego, wzrost i funkcjonowanie łożyska oraz wzrost gruczołu sutkowego.

Z powodu wzrostu progesteronu i estrogenu mogą wystąpić nieprzyjemne objawy ciąży, takie jak huśtawki nastroju i poranne nudności. Kolejny hormon, relaxyna, może powodować fizyczne objawy, takie jak ból w obrębie miednicy, trudności w równowadze i zaparcia z powodu jego roli w rozluźnieniu mięśni matek, więzadeł i stawów.

Badania genetyczne

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, aby ustalić, czy testy genetyczne i niektóre badania prenatalne są odpowiednie dla Ciebie. Niektóre badania prenatalne mogą rozpocząć się około 10 tygodnia ciąży.

W tygodniach 11-14 można uzyskać badanie ultrasonograficzne, aby ocenić przezroczystość karku u dziecka – ilość płynu za szyjką dziecka. Jest to ważne przy testowaniu niektórych schorzeń, które mogą mieć wpływ na dziecko, takich jak zespół Downa.

W czasie ciąży dostępne są trzy badania krwi kobiet w celu zbadania różnych nieprawidłowości genetycznych, w tym zespołu Downa, Trisomy 18 i rozszczepu kręgosłupa.

Testy te obejmują:

 • Sekwencyjny zintegrowany ekran: Ten test jest w stanie zidentyfikować 92 procent ciąż z zespołem Downa.
 • Ekran zintegrowany z surowicą: Ten test jest w stanie zidentyfikować 88 procent ciąż z zespołem Downa. Test jest zwykle wykonywany w przypadkach, gdy ultrasonografia przezierna karku jest niedostępna.
 • Ekran z czterema markami: Ten test jest w stanie zidentyfikować 79 procent ciąż z zespołem Downa. Kobiety, które nie otrzymały pierwszej porcji surowicy i testów sekwencyjnych (jak wyżej) kwalifikują się do przeprowadzenia tego testu.

Kolejnym testem oferowanym kobietom w tym czasie ciąży, w tygodniach 10-12, jest próbkowanie kosmówki kosmówki (CVS).CVS jest zwykle oferowany kobietom, które mają inne nieprawidłowe wyniki badań przesiewowych, mają 35 lat lub więcej, mają wcześniejszą historię nieprawidłowości chromosomowych stwierdzonych podczas ciąży lub mają historię rodzinną pewnych nieprawidłowości genetycznych.

CVS stosuje się do oceny pod kątem nieprawidłowości genetycznych, takich jak choroba Tay-Sachsa, mukowiscydoza i niektóre zaburzenia chromosomalne, takie jak zespół Downa. To nie jest badanie krwi ani metoda badania przesiewowego USG, jak omówiono powyżej. Zamiast tego podczas tego testu usuwa się i testuje próbkę kosmków kosmówkowych łożyska.

Zmiany stylu życia

Istnieje wiele modyfikacji stylu życia, które należy wprowadzić w czasie ciąży i po porodzie.

Ogólne zdrowie

Podczas ciąży będziesz musiała zaopiekować się sobą i rozwijającym się dzieckiem. Pamiętaj, aby nie pić alkoholu i nie palić podczas ciąży, i unikaj w tym czasie wszystkich innych toksycznych substancji, takich jak leki. Pamiętaj, aby omówić wszystkie leki, które stosujesz z lekarzem, aby sprawdzić, czy nadal są bezpieczne.

Aby odżywiać siebie i swoje dziecko, upewnij się, że jesz zdrową dietę i weź dobrą witaminę prenatalną. Innym sposobem na utrzymanie zdrowia podczas ciąży jest regularne ćwiczenia. Porozmawiaj z lekarzem na temat obecnego lub pożądanego schematu ćwiczeń, aby upewnić się, że jest bezpieczny.

Piękno

Użycie stałego koloru włosów nie jest zalecane w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży. Zamiast tego warto rozważyć użycie półtrwałego barwnika.

jedzenie

Podczas gdy w czasie ciąży można bezpiecznie jeść ryby, zaleca się ograniczenie spożycia do 8-12 uncji ryb i skorupiaków na tydzień.

Niektóre przykłady ryb, które można bezpiecznie spożywać w czasie ciąży to krewetki, łosoś, konserwowany tuńczyk (uwaga: rtęć zmienia się w puszkę), mintaja, dorsz, sum i anchois. Jeśli planujesz jeść tuńczyka z tuńczyka długopłetwego i stek z tuńczyka, zaleca się ograniczenie spożycia tej ryby do 6 uncji tygodniowo.

Ważne jest, aby unikać spożywania rekinów, włócznika, żabnicy i króla makreli podczas ciąży, ponieważ mają one wysoki poziom rtęci, co może być szkodliwe dla mózgu i układu nerwowego dziecka. Jeśli spożywasz ryby ze źródeł niekomercyjnych – na przykład ryby złapanej przez ciebie lub twoją rodzinę – koniecznie sprawdź u lokalnych władz służby zdrowia, czy wody, w których zostały złowione, są bezpieczne.

Zawsze upewnij się, że twoje jedzenie jest w pełni ugotowane, a nie surowe lub niedogotowane. Należy również unikać niegotowanych wędzonych lub marynowanych ryb. Ponadto ważne jest, aby unikać niepasteryzowanego miękkiego sera, pasztetu chłodzonego, surowego lub niedogotowanego mięsa i drobiu, wędlin delikatesowych na zimno, żywności zawierającej surowe jajka (sos cesarski itp.) Oraz niepasteryzowanego soku, mleka i ajerkoniaka.

Kofeina jest dobra w czasie ciąży, ale powinna być spożywana z umiarem. Staraj się, aby spożycie kofeiny wynosiło co najmniej 200 miligramów dziennie.

Jeśli masz pytania dotyczące ciąży, skontaktuj się z lekarzem.

Ta funkcja Centrum Wiedzy jest częścią serii artykułów dotyczących ciąży. Przedstawia podsumowanie każdego etapu ciąży, czego się spodziewać i wgląd w to, jak rozwija się Twoje dziecko. Zobacz inne artykuły z serii:

Pierwszy trymestr: nawożenie, implantacja, tydzień 5, tydzień 6, tydzień 7, tydzień 8, tydzień 9, tydzień 10, tydzień 11, tydzień 12.

Drugi trymestr: tydzień 13, tydzień 14, tydzień 15, tydzień 16, tydzień 17, tydzień 18, tydzień 19, tydzień 20, tydzień 21, tydzień 22, tydzień 23, tydzień 24, tydzień 25, tydzień 26.

Like this post? Please share to your friends: