Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy soda oczyszczona może traktować UTI?

Wiele środków zaradczych w domu twierdzi, że pozbywają się infekcji dróg moczowych, ale często nie ma badań, aby je poprzeć. Czy to prawda, że ​​soda oczyszczona może pomóc w leczeniu tych chorób?

Infekcja dróg moczowych (UTI) to infekcja w dowolnej części dróg moczowych, w tym pęcherza moczowego, cewki moczowej, moczowodów i nerek. ZUM są jednymi z najczęstszych infekcji leczonych w izbach przyjęć w Stanach Zjednoczonych.

Niektóre osoby doświadczają nawracających ZUM, co skłania je do poszukiwania alternatyw dla leków antybiotycznych. Pijanie niewielkiej ilości sody oczyszczonej lub wodorowęglanu sodu, zmieszanego z wodą, jest domowym środkiem, który niektórzy ludzie próbowali dla UTI.

Jednak niewiele jest badań nad skutecznością sody oczyszczonej dla UTI i może nie być bezpieczne dla wszystkich. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tego środka zaradczego, innych środków do domu i zabiegów medycznych, aby pozbyć się ZUM.

Biorąc sodę oczyszczoną na UTI

soda oczyszczona używana w piekarnictwie

Mówi się, że soda oczyszczająca neutralizuje kwas w moczu, który rzekomo zmniejsza objawy ZUM i umożliwia organizmowi zwalczanie bakterii wywołujących zakażenie.

Ludzie, którzy popierają ten lek, twierdzą również, że soda oczyszczona może powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji na nerki.

Jednak istnieje niewiele dowodów sugerujących, że soda oczyszczona może wyleczyć ZUM, chociaż niektóre osoby mogą zgłaszać, że zmniejsza to ich dyskomfort i naglącą potrzebę.

Czy to jest bezpieczne?

Ludzie muszą pamiętać, że soda oczyszczona może być bardzo szkodliwa, gdy zostanie niewłaściwie przyjęta. Ponadto badania nie wspierają stosowania sody oczyszczonej jako skutecznego leczenia UTI.

System kontroli trucizn w Kalifornii zgłosił 192 przypadki nadużywania napoju gazowanego, a prawie 5 procent z nich dotyczyło osób, które próbowały leczyć ZUM.

Większość osób w tym badaniu wymagała pomocy lekarskiej po użyciu sody oczyszczonej. Niektóre z doznanych komplikacji obejmowały poważny brak elektrolitów i kwasów lub zasad oraz depresję oddechową.

Ponadto badacze w tym badaniu ostrzegają, że używanie sody oczyszczonej jako środka domowego może spowodować opóźnienie opieki medycznej, co może prowadzić do nasilenia objawów i dalszych komplikacji.

Powikłania związane z zażywaniem zbyt dużej ilości sody oczyszczonej obejmują:

 • biegunka
 • nudności
 • ból brzucha
 • wymioty
 • drgawki
 • śpiączka
 • śmierć

Inne środki zaradcze w domu dla ZUM

starszy mężczyzna odlewania i wody pitnej na kuchennym stole

Niektórzy ludzie lubią próbować leków stosowanych w domu, aby leczyć ZUM, prawdopodobnie z powodu rosnących obaw związanych z opornością na antybiotyki, a także obaw o niepożądane reakcje wywołane antybiotykami.

Podczas gdy środki zaradcze w domu mogą działać dla niektórych osób, inne będą musiały stosować leczenie medyczne w połączeniu z kilkoma dodatkowymi metodami wymienionymi poniżej.

Możliwe dodatkowe środki zaradcze w domu dla ZUM:

Zmiany w diecie

Osoba z ZUM powinna pić dużo wody. To rozcieńcza mocz, czyniąc go mniej kwaśnym, a jednocześnie pomagając wypłukać bakterie z dróg moczowych.

Kilka pokarmów i napojów może podrażnić wrażliwy pęcherz, a ludzie powinni ich unikać, jeśli mają ZUM. Niektóre z najgorszych obejmują:

 • alkohol
 • kofeina
 • cytrus
 • napoje gazowane
 • przyprawy

Sok żurawinowy

Sok żurawinowy jest popularnym domowym środkiem zaradczym dla UTI. Wykazano, że spożywanie soku żurawinowego obniża kwasowość moczu.

Jednak w kilku próbach klinicznych testowano sok z żurawin do profilaktyki ZUM, ale wyniki są niejednoznaczne, a badania mają kilka ograniczeń.

Mimo to niektórzy ludzie odczuwają ulgę po objawach po wypiciu soku żurawinowego. W miarę możliwości powinni wybrać sok bez cukru i przestać go pić, jeśli powoduje biegunkę lub rozstrój żołądka.

Sok żurawinowy powinien być unikany przez osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne mogą pomóc w leczeniu niektórych rodzajów zakażeń bakteryjnych.

Na przykład, jedno badanie sugeruje, że olej z trawy cytrynowej może zwalczać kilka powszechnych patogenów, w tym (), które są bakteriami odpowiedzialnymi za większość ZUM.

Ludzie powinni porozmawiać z lekarzem przed użyciem olejków eterycznych do leczenia ZUM.

Należy pamiętać, że olejków eterycznych nie należy spożywać. Należy je wdychać przez dyfuzor lub nakładać na skórę w rozcieńczonej postaci, stosując olej nośny.

Zabiegi medyczne dla UTI

Leczeniem pierwszego rzutu dla ZUM jest lek antybiotykowy. Można go stosować razem z lekarstwami domowymi, aby leczyć objawy lub leczyć infekcję.

Antybiotyki

Rodzaj antybiotyków zalecanych przez lekarza będzie różnił się w zależności od bakterii znalezionych w moczu oraz od historii choroby i stanu zdrowia danej osoby.

W przypadku zwykłego ZUM można stosować następujące antybiotyki:

 • Ceftriakson (Rocephin)
 • Cephalexin (Keflex)
 • Fosfomycin (Monurol)
 • Nitrofurantoina (Macrodantin, Macrobid)
 • Sulfametoksazol / trimetoprim (Bactrim, Sulfatrim)

W większości przypadków ludzie zauważą, że ich objawy ulegają poprawie w ciągu kilku dni, a infekcja ustąpiła w ciągu tygodnia.

Częste lub skomplikowane infekcje mogą wymagać różnych rodzajów leczenia. Często lekarz zasugeruje:

 • małe dawki antybiotyków przez 6 miesięcy lub dłużej
 • antybiotyki z pojedynczą dawką po aktywności seksualnej, jeśli zakażenia są wynikiem stosunku płciowego
 • terapia estrogenem dopochwowym u kobiet po menopauzie

Hospitalizacja i leczenie dożylnymi antybiotykami są czasami potrzebne w przypadku ciężkich ZUM. We wszystkich przypadkach ludzie muszą skończyć wszystkie leki, zgodnie z zaleceniami.

Lek bez recepty

Jeśli ból i dyskomfort UTI przeszkadzają w jakości życia i codziennych czynnościach, lekarz może zalecić stosowanie fenytozyropiny (Baridium, Pyridium) razem z innymi lekami.

Ten lek często zmienia kolor moczu danej osoby na jasny pomarańczowy lub czerwony i może plamić bieliznę. Może również powodować odbarwienie soczewek kontaktowych.

Fenezopirydyna jest lekiem przeciwbólowym oddziałującym na pęcherz moczowy i cewkę moczową, dzięki czemu oddawanie moczu staje się mniej bolesne. Jednak nie wyleczy ZUM, ale tylko złagodzi objawy.

Zapobieganie

Prezerwatywa i opakowanie prezerwatywy

Ludzie, którzy są podatni na ZUM, mogą podjąć pewne kroki, aby zapobiec ich rozwojowi w pierwszej kolejności.

Wykonując następujące czynności, osoba może pomóc w zapobieganiu infekcji dróg moczowych:

 • unikaj używania mydła, biczów pochwy i innych kobiecych produktów higienicznych w okolicy narządów płciowych
 • rozważ zmianę metod kontroli urodzeń, ponieważ przepony i prezerwatywy potraktowane środkiem plemnikobójczym mogą powodować rozwój bakterii
 • unikać trzymania moczu w pęcherzu dłużej niż to konieczne
 • pozostań nawodniony poprzez picie dużej ilości wody
 • weź prysznic zamiast kąpieli
 • oddawać mocz przed i po stosunku seksualnym
 • wytrzyj i umyj się dobrze po stosunku

W przypadku kobiet rozsądne jest również przetarcie od przodu do tyłu po przejściu do toalety, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii z odbytu do pochwy i cewki moczowej.

Powikłania nieleczonych ZUM

ZUM rzadko powodują powikłania, jeśli zostaną odpowiednio zdiagnozowane i leczone.

Jednak nieleczone ZUM mogą prowadzić do:

 • trwałe uszkodzenie nerek
 • nawracające ZUM, szczególnie u kobiet
 • ryzyko małej masy urodzeniowej lub przedwcześnie urodzonych dzieci w ciąży
 • sepsa, stan potencjalnie zagrażający życiu
 • zwężenie cewki moczowej lub zwężenie u mężczyzn

Na wynos

Soda oczyszczona może u niektórych osób złagodzić objawy ZUM. Jednak takie leczenie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed rozważeniem zastosowania sody oczyszczonej na ZUM.

Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie zmniejszają ryzyko powikłań związanych z ZUM.

Like this post? Please share to your friends: