Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Choroba afektywna dwubiegunowa: Co to jest Rapid Cycling?

Choroba afektywna dwubiegunowa jest zaburzeniem nastroju, które znane jest również jako zaburzenie maniakalno-depresyjne. Osoby z zaburzeniem dwubiegunowym doświadczają skrajnych nastrojów, czasami stają się niewytłumaczalnie podekscytowane i radosne, a czasami stają się bardzo przygnębione lub pobudzone.

Stan ten dotyczy około 60 milionów ludzi na całym świecie. Chociaż u każdego można zdiagnozować zaburzenie dwubiegunowe, występuje ono najczęściej u młodych dorosłych. Średni wiek wystąpienia choroby dwubiegunowej wynosi 25 lat i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Wraz z doświadczaniem skrajnych zmian nastroju, ludzie z zaburzeniem dwubiegunowym odczują również znaczące zmiany w poziomie i zachowaniach energetycznych. Te zmiany są określane jako cykle.

Ktoś z chorobą afektywną dwubiegunową na ogół doświadcza dwóch cykli rocznie, zgodnie z Alliance Depression and Bipolar Support Alliance.

Kiedy ktoś ma cztery lub więcej epizodów maniakalnych, hipomaniakalnych lub depresyjnych w okresie 12 miesięcy, nazywa się to szybkim cyklem.

Treść tego artykułu:

 1. Przyczyny szybkiego ruchu rowerowego
 2. Kto jest narażony na gwałtowny ruch rowerowy?
 3. Jak wyglądają bipolarne wahania nastrojów?
 4. Jak się czuje dwubiegunowe wahania nastroju?

Przyczyny szybkiego ruchu rowerowego

Nie ma wyraźnego spustu dla szybkiej jazdy. Niektóre badania sugerują, że wpływ na regulację rytmu dobowego może mieć wpływ.

Niedawno psychiatra dr S. Nassir Ghaemi napisał o swoich profesjonalnych obserwacjach dla The American Journal of Psychiatry z innej potencjalnej przyczyny. Na podstawie innych badań i doświadczenia zawodowego dr Ghaemi sugeruje, że leki przeciwdepresyjne mogą zwiększyć szanse na szybkie zaburzenie dwubiegunowe na rowerze:

„Tacy pacjenci często otrzymują leki przeciwdepresyjne od lat, ze stabilizatorami nastroju lub bez nich … Czasami, w niewielu przypadkach, zwykle z wysoce samobójczymi pacjentami podczas epizodów depresyjnych, może być uzasadnione krótkotrwałe leczenie przeciwdepresyjne, ale u większości pacjentów z szybkim cyklem , najlepiej unikać tych destabilizatorów nastroju. „

Dr S. Nassir Ghaemi

Mnóstwo narkotyków

Szybkie cykle mogą być również związane z niedoczynnością tarczycy lub pewnymi stanami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, opóźnienie rozwoju lub uraz głowy.

Inną potencjalną przyczyną szybkich cykli jest rozpalanie lub uczulenie. Teoria ta mówi, że początkowe epizody są wyzwalane przez faktyczne lub spodziewane zdarzenia życiowe, które powodują stres.

Osoba staje się coraz bardziej wrażliwa na rzeczy, które mogą wyzwalać cykle, i stają się bardziej skłonne do naśladowania tego schematu w czasie. Nieleczone zaburzenie afektywne dwubiegunowe i częste epizody mogą skutkować szybkim cyklem.

Kto jest narażony na gwałtowny ruch rowerowy?

Każdy z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi może doświadczyć szybkiej jazdy na rowerze, ale kobiety częściej niż mężczyźni. Według organizacji Mood Disorders Association of Ontario występuje u około 10 do 20 procent osób z rozpoznaniem ChAD. Ten odsetek wzrasta do około 70 do 90 procent dla kobiet z chorobą afektywną dwubiegunową.

Badanie z 2014 r. Sugeruje również, że szybki cykl rowerowy jest powiązany z tymi, które:

 • dłuższy przebieg choroby
 • wcześniejszy wiek
 • bardziej nielegalne nadużywanie narkotyków i alkoholu
 • zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa

5 obrazów kobiety, która coraz bardziej się denerwuje.

Dla ludzi zdiagnozowanych we wcześniejszym wieku zaburzenia afektywne dwubiegunowe i gwałtowne zmiany w ruchu rowerowym mogą przyczynić się do stresującego procesu dorastania. Błędna diagnoza jest stosunkowo częsta u pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi, szczególnie u tych, którzy są postrzegani w stanie depresji.

Rachel Kallem Whitman jest kandydatką na doktoratkę z niepełnosprawnością, u której zdiagnozowano zaburzenie afektywne dwubiegunowe o godzinie 17. Powiedziała, że ​​dla pacjentów i ich bliskich ważne jest, aby rozpoznać i rozwiązać wiele komplikacji, które mogą przyczynić się do postawienia diagnozy.

„Podczas gdy u nastolatków zdiagnozowano u mnie zaburzenie dwubiegunowe, zmagałem się z zaakceptowaniem mojej choroby, zajęciem się sobą, pójściem na terapię, zażywaniem leków i budowaniem własnego związku z moim zaburzeniem aż do ukończenia studiów” – powiedziała.

„Podczas koledżu doświadczyłem moich najważniejszych epizodów po części dlatego, że miałem minimalny nadzór dorosłych i ponieważ szkoła wyższa jest idealnym środowiskiem dla niezagrożonej manii”, wyjaśniła:

„Gdziekolwiek jesteś, możesz angażować się w energiczne dyskusje na tematy, którymi pasjonujesz się z ludźmi, których nigdy nie spotkałeś w swoim rodzinnym mieście, a ta uzależniająca energia i podniecenie są najlepszym paliwem dla zaburzeń dwubiegunowych – szczególnie manii.”

Rachel Kallem Whitman

Jak wyglądają bipolarne wahania nastrojów?

Ktoś, kto ma szybkie cykle, doświadcza skrajnej zmiany nastrojów, przechodząc między stanem maniakalnym i depresyjnym. Jak wspomniano wcześniej, kiedy zdarza się to cztery lub więcej razy w okresie 12 miesięcy, nazywa się to szybkim cyklem.

Zmiany te są charakterystyczne dla dwubiegunowych wahań nastroju i mogą być skrajnie wyczerpujące psychicznie i fizycznie.

„Ta choroba sprawia, że ​​osoba dosłownie żyje w skrajnych zakresach emocji i wypycha psychiczną i fizyczną wytrzymałość na krawędź.Jest to dosłownie rollercoaster, w którym emocjonalne” wzloty „są bardzo wysokie, a” niskie „są niebezpiecznie niskie” wyjaśnił licencjonowany terapeuta Harold Jonas.

Powiedział, że ludzie doświadczający dwubiegunowej huśtawki nastrojów mogą odczuwać utratę kontroli i jakby ich umysł grał na nich sztuczki:

„W jednej chwili mogą być podekscytowani, szczęśliwi i gadatliwi, a kilka godzin później mogą być bardzo drażliwi, wrażliwi na dźwięk, samotni i łzy. Może to być przerażające dla osoby, która ma szybką jazdę na rowerze – a także tych, które je otaczają. . „

Harold Jonas, Ph.D., LMHC, CAP

Dr Jonas nakreślił następujące objawy, które należy szukać w stanie manii, hipomanii i depresji.

Epizod maniakalny

Epizod manii to okres podwyższonego, entuzjastycznego lub drażliwego nastroju trwającego co najmniej 1 tydzień. Obejmuje on co najmniej trzy z tych objawów:

 • Zwiększona aktywność fizyczna i psychiczna oraz energia
 • Zwiększona pozytywność i pewność siebie
 • Zwiększona drażliwość i agresja
 • Zmniejszona potrzeba snu bez zmęczenia
 • Nadmierne poczucie własnej ważności
 • Wyścigi mowy i myśli, które mogą prowadzić do impulsywności lub złego osądu
 • Lekkomyślne zachowanie
 • Urojenia i halucynacje

Epizod hipomanii

Epizod hipomaniakalny jest podobny do epizodu maniakalnego, ale mniej ostry i bez urojeń lub halucynacji. Różni się od bezdusznego nastroju. Istnieje wyraźna zmiana w aktywności i nastawieniu oraz widoczne zachowanie, które nie ma charakteru.

Epizod dużej depresji

Epizod depresji dużej zwykle następuje po epizodzie maniakalnym i trwa około 2 tygodnie lub dłużej. W tym czasie występuje pięć lub więcej z następujących symptomów:

Drewniany model ze szczęśliwym i smutnym cieniem

 • Rozszerzony smutek lub niewyjaśnione zaklęcia płaczu
 • Duże zmiany w apetycie i schematach snu
 • Drażliwość, złość, niepokój, pobudzenie lub lęk
 • Pesymizm lub obojętność
 • Wyczerpanie lub utrata energii
 • Niewyjaśnione bóle i bóle
 • Czujesz się winny, bezwartościowy lub beznadziejny
 • Niemożność koncentracji, prowadząca do niezdecydowania
 • Nieumiejętność czerpania korzyści z wcześniejszych zainteresowań, wycofanie się z życia społecznego
 • Nadmierne spożywanie alkoholu lub stosowanie substancji chemicznych
 • Powracające myśli o śmierci lub samobójstwie

Manię mieszaną lub mieszaną

W stanie mieszanej manii występują objawy stanu maniakalnego i depresyjnego.

„Ludzie, którzy doświadczają stanów mieszanych, opisują uczucie uaktywnione i” wyleczone „, ale także pełne udręki i rozpaczy” – dodaje dr Jonas.

„Szybka, wywierająca presję mowa może współistnieć z impulsywnymi, niekontrolowanymi myślami o samobójstwie i autodestrukcją lub agresją: beznadzieja, drażliwość, niekontrolowane wahania pomiędzy myślami wyścigowymi i uczucie” bycia w ciemności „mogą się wydarzyć. przebieg minut „.

Jak się czuje dwubiegunowe wahania nastroju?

Dla tych, którzy próbują pomóc swoim bliskim radzić sobie z chorobą afektywną dwubiegunową, ważne jest, aby spróbować zrozumieć, jak te cykle się czują.

Na zewnątrz mogą po prostu wyglądać jak ekstremalne wzloty i upadki. Jednak dla pacjentów można je również łączyć z irracjonalnymi myślami i wrażeniami.

„Moja mania przychodzi z poczuciem wielkoduszności, niezwyciężoności i złudzeń” – powiedział Whitman. „Poza mania, która powoduje, że czuję się elektryzująco, uwodzicielsko i genialnie, podczas odcinków czuję się, jakbym był dotykany przez Boga i uważałem Księżną Dianę za mojego anioła stróża – co jest interesujące, ponieważ jestem oddanym ateistą.”

Like this post? Please share to your friends: