Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zimno czy alergie? Jak odróżnić

Przeziębienia i alergie to dwa powszechne schorzenia, które dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych,

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) dorośli mogą spodziewać się od dwóch do trzech przeziębień rocznie. Dzieci mogą mieć co roku więcej przeziębień.

Alergie są również bardzo częste. Według Amerykańskiej Fundacji Alergii i Astmy około 50 milionów osób w Stanach Zjednoczonych ma alergie. Ta liczba jest znacznie wyższa na świecie.

Chociaż objawy są często podobne, przeziębienia i alergie są różne. Te dwa warunki mają różne przyczyny, a objawy różnią się rodzajem i czasem trwania. Określenie, który stan pozwala na najbardziej odpowiednie leczenie.

Różnice

Chociaż objawy przeziębienia i alergie mogą być podobne, istnieją również kluczowe różnice.

Swędzące oczy

Różnice w historii choroby i czas trwania objawów często dostarczają wskazówek, który stan jest obecny.

Ludzie powinni wziąć pod uwagę następujące różnice, próbując ustalić, czy mają katar lub alergię:

 • Swędzące i wodniste oczy często wskazują na to, że objawy są spowodowane alergią
 • Gorączka może wystąpić z ciężkim przeziębieniem, szczególnie u dzieci, ale nie jest objawem alergii
 • Ból gardła może wystąpić w przypadku alergii, ale jest bardziej powszechny w przypadku przeziębienia
 • Bóle ciała również nie występują w przypadku alergii, podczas gdy mogą być powszechne przy przeziębieniu
 • U niektórych osób z alergiami występuje również egzema, która nie jest objawem przeziębienia

Czas trwania i historia objawów

Często występuje różnica w czasie trwania objawów przeziębienia i alergii. Według CDC, objawy przeziębienia trwają zwykle około 7 do 10 dni. Objawy alergii mogą trwać kilka tygodni, szczególnie jeśli alergen pozostaje w powietrzu.

Jednym z głównych sposobów odróżnienia uczucia zimna od alergii jest historia objawów.

W przypadku alergii objawy mogą pojawiać się w określonym sezonie lub przychodzić i odchodzić w zależności od środowiska danej osoby. Na przykład, jeśli objawy pojawiają się nagle, gdy dana osoba znajduje się w pobliżu zwierząt lub trawy, jest to silny znak, że są one spowodowane alergią, a nie przeziębieniem.

Podobieństwa

Przeziębienia i alergie mają podobne objawy. Na przykład, oba stany mogą wpływać na układ oddechowy. Często występujące objawy, które mogą wystąpić z powodu przeziębienia lub alergii obejmują:

bolesne zatoki

 • Katar
 • Zatkanie nosa
 • Kaszel
 • Kichanie
 • Ból gardła
 • Kroplówka po-nosowa
 • Zapalenie spojówek

Jak odróżnić

Zadawanie pewnych pytań może pomóc określić, czy objawy są spowodowane alergią, czy przeziębieniem:

 • Jak szybko pojawiły się objawy? Objawy pojawiają się stopniowo w ciągu dnia lub dwóch, gdy przyczyną jest zimno. Kiedy objawy pojawiają się nagle znikąd, są bardziej prawdopodobne, że są spowodowane alergią.
 • Jak długo występują objawy? Objawy przeziębienia mają tendencję do zmniejszania się po tygodniu lub dwóch. Objawy alergii mogą utrzymywać się w czasie, gdy ekspozycja na alergen wyzwalający jest nadal w powietrzu.
 • Czy objawy występują w przewidywalnych czasach? Jeśli objawy pojawiają się w tym samym czasie każdego roku, mogą być spowodowane alergiami sezonowymi.
 • Czy objawy obejmują świąd lub łzawienie oczu lub egzemę? Niektóre objawy występują częściej w przypadku alergii niż przeziębienia.

Zrozumienie przyczyn

Aby pomóc w zidentyfikowaniu różnicy między przeziębieniem a alergią, pomocne jest zrozumienie, co obejmuje każdy z tych stanów.

Istnieje ponad 200 podtypów wirusów, które mogą wywoływać przeziębienie z najczęstszym rinowirusem. Przeziębienia są przenoszone przez krople w powietrzu z kaszlu i kichania. Chociaż przeziębienia występują częściej w zimie, mogą rozwijać się o każdej porze roku.

Alergia nie jest spowodowana przez wirus i nie jest zaraźliwa. Zamiast tego pojawia się alergia, gdy układ odpornościowy reaguje na zwykle nieszkodliwą substancję, jak gdyby była niebezpieczna.

Ciało uwalnia związki w walce z tym, co postrzega jako szkodliwą substancję. Jeden uwolniony związek to histamina. Związek ten ma na celu ochronę organizmu i walkę z najeźdźcą, ale histamina powoduje wiele powszechnych objawów alergii.

Różne zabiegi

Chociaż niektóre leki dostępne bez recepty są ukierunkowane zarówno na przeziębienia, jak i alergie, istnieje kilka różnic w sposobie leczenia każdego schorzenia.

Lekarz rozmawia z pacjentem

Obecnie wciąż nie ma lekarstwa na przeziębienie. Leczenie przeziębienia zazwyczaj wymaga dużo odpoczynku, pozostawania dobrze nawodnionym i stosowanie nawilżacza w celu zmniejszenia zatłoczenia.

Istnieją jednak dostępne leki dostępne bez recepty w celu poprawy objawów przeziębienia. Obejmują one leki zmniejszające przekrwienie, aby zmniejszyć duszność nosa i leki przeciwbólowe, aby zmniejszyć ból gardła lub bóle ciała.

Profilaktyka jest często częścią planu leczenia alergii. Po zidentyfikowaniu alergenów zaleca się unikanie ich w jak największym stopniu. Kiedy unikanie alergenu nie jest możliwe, objawy można leczyć w sposób odmienny od leczenia zimnem.

Alergie można leczyć dostępnymi bez recepty środkami zmniejszającymi przekrwienie.

Leki zawierające leki przeciwhistaminowe są stosowane w leczeniu alergii. Leki przeciwhistaminowe blokują działanie histaminy, związku, który powoduje objawy alergii.

Leki przeciwhistaminowe, które zwykle występują w postaci tabletek lub aerozolu do nosa, mogą zmniejszyć powszechne objawy alergii, takie jak swędzenie, łzawienie oczu, kichanie i katar.

Nosowe steroidowe aerozole są czasami zalecane w leczeniu objawów alergii. Aerozole do nosa zawierające kortykosteroidy zmniejszają zapalenie w nosie, co zmniejsza przekrwienie.

Zdjęcia alergiczne mogą być również wykorzystywane do długotrwałej kontroli alergii. Zdjęcia alergiczne obejmują otrzymywanie małych dawek alergenu w regularnych odstępach czasu przez kilka miesięcy.

Celem leczenia alergii jest przyzwyczajenie organizmu do alergenu wywołującego objawy.Z czasem, gdy organizm buduje tolerancję na alergen, objawy często zmniejszają się.

Kiedy iść do lekarza

Nie zawsze łatwo jest odróżnić uczulenie od zimna i alergii, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy należy się skontaktować z lekarzem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie lub są ciężkie, dobrym pomysłem może być wizyta u lekarza.

Lekarze mogą zidentyfikować wyzwalacze alergii poprzez testy surowicy i skóry. Po zidentyfikowaniu określonego alergenu opracowywany jest odpowiedni plan leczenia.

Like this post? Please share to your friends: