Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zespół siatkówki internetowej: Co powinieneś wiedzieć

Zespół siatkówki to efekt uboczny, który może rozwinąć się po usunięciu węzłów chłonnych położonych pod pachami.

Stan ten obejmuje rozwój blizn lub połączonej tkanki pod pachą.

Zespół siatkówki może być bolesny i ograniczać zakres ruchu w dotkniętym ramieniu.

Przyczyny

Żeński pacjent z rakiem z męską lekarką.

Zespół siatkówki najczęściej występuje z powodu operacji raka piersi.

Kiedy operacja jest zalecana w przypadku raka piersi, zwykle przyjmuje postać mastektomii lub lumpektomii. Operacje te obejmują usunięcie piersi lub guza w obrębie piersi.

Biopsja węzła chłonnego lub pachowy węzeł chłonny jest często wykonywana w celu ustalenia, czy rak rozprzestrzenił się poza piersi. Węzły chłonne pod pachą są najbardziej prawdopodobnym miejscem do rozprzestrzeniania się komórek raka piersi, dlatego węzły są usuwane.

Różnica między biopsją węzła wartowniczego a wycięciem węzła chłonnego jest liczbą usuniętych węzłów chłonnych.

Węzeł wartowniczy jest uważany za pierwszy węzeł chłonny, do którego wnika guz. Procedura biopsji węzła wartowniczego obejmuje tylko usunięcie kilku węzłów.

Rozbiór węzłów pachowych polega na usunięciu kilku węzłów chłonnych pod pachą. Dokładna liczba usuniętych węzłów chłonnych może być różna.

Zespół siatkówki może rozwinąć się od kilku dni do kilku tygodni po operacji. W niektórych przypadkach zespół może rozwinąć się nawet kilka miesięcy po operacji.

Lekarze nie są pewni, dlaczego niektóre kobiety rozwijają tę chorobę. Jedna z teorii mówi, że operacja piersi może powodować uraz naczyń krwionośnych i tkanki łącznej pod pachą. Uraz powoduje stan zapalny, który ostatecznie prowadzi do stwardnienia pobliskich tkanek miękkich.

Trudno powiedzieć, jak powszechny jest ten stan. Nie ma wielu badań na temat tego, jak wiele kobiet rozwija zespół pachowej sieci po operacji na raka piersi.

Rozpoznanie często następuje po tym, jak kobieta zauważy wstęgę lub blizny przypominające sznurki pod pachą. Można go również znaleźć podczas kolejnego badania po operacji.

Istnieją również przypadki, w których kobieta może odczuwać ucisk lub ból w dotkniętym ramieniu, ale blizny nie są widoczne.

Objawy

Starsza kobieta ma rękę ruszającą się pielęgniarką.

Zespół siatkówki sieciowej nazywany jest także sznurkiem, ponieważ tkanka widoczna pod skórą przypomina sznur lub linę.

Objawy zespołu bocznej sieci pachowej mogą być różne i mogą obejmować:

Tkanka bliznowata

Tkanka bliznowatej tworzy się pod ramieniem, w którym usunięto węzły. Chociaż może mieć różną grubość, pasek tkanki bliznowatej jest często łatwo widoczny i wyczuwalny pod skórą.

W niektórych przypadkach blizny rozciągają się od pachy wzdłuż wewnętrznej ręki aż do łokcia, nadgarstka lub kciuka. Może rozwinąć się jeden długi sznur tkanki bliznowatej lub kilka mniejszych sznurów może spłynąć po ramieniu.

Ból

Zespół siatkówki może być bolesny. Skóra może być napięta i napięta.

Jeśli ból i napięcie są obecne, naturalną reakcją człowieka może być ograniczenie ruchu w bolesnym ramieniu. Na przykład mogą unikać ruchów, takich jak podnoszenie ramion nad głową.

Ograniczenie ruchu w celu uniknięcia bólu może pogorszyć stan, ponieważ zmniejszony ruch w dotkniętym ramieniu może spowodować ściślejszą tkankę.

Zmniejszony zakres ruchu

Stan ten może spowodować znaczne zmniejszenie zakresu ruchu osoby, co może zakłócać ich codzienne czynności.

Zakres ruchów danej osoby może być tak ograniczony, że nie mogą unieść rąk ponad głową. Nawet proste zadania, takie jak ubieranie się, mogą być trudniejsze.

Leczenie

Mimo że zespół pachowej sieci pachowej nie jest zagrażającą życiu komplikacją, może wpływać na jakość życia danej osoby.

Jeśli stan jest łagodny i niebolesny lub nie wpływa na zakres ruchów danej osoby, leczenie może nie być konieczne. Kiedy zalecane jest leczenie, stosuje się je do uwalniania blizny. Takie postępowanie powinno poprawić zakres ruchu i zmniejszyć dyskomfort.

W zależności od rozległości tkanki bliznowatej leczenie może zmniejszyć szczelność tylko jednej części sznurka. Na przykład, jeśli blizna przebiega od pod pachą do nadgarstka, leczenie może poprawić tkankę pod pachą, ale obszar w pobliżu łokcia może nadal być napięty.

Leczenie może obejmować następujące opcje:

Prowadzone odcinki

Lekarze lub fizjoterapeuci mogą zalecić kilka ćwiczeń, które ludzie powinni wykonywać pod nadzorem medycznym.

Określone odcinki przepisane mogą się różnić w zależności od rozległości blizny. Jeden odcinek jest następujący:

  • unieś ramiona na boki i wyprostuj łokcie
  • podnieś ręce, aż poczujesz napięcie
  • przytrzymaj odcinek przez około 30 sekund
  • powtórz odcinek kilka razy, podnosząc ramiona nieco wyżej za każdym razem

Ważne jest trzymanie naciągów przez około 30 sekund. Jeśli odcinki są zbyt krótkie, nie będą skuteczne w wydłużaniu miękkiej tkanki i poprawianiu zakresu ruchu.

Masaż

Kobieta o ramię masowane.

Różne techniki masażu mogą być stosowane do leczenia zespołu pachowej sieci, takich jak przesuwanie nerwów i uwalnianie blizny.

Różne metody masażu obejmują ręczną manipulację tkanką łączną, która pomaga rozerwać blizny i poprawić zakres ruchu osoby.

Lekarze nie są do końca pewni, co dzieje się z tkanką blizn po jej złamaniu. Teoria mówi, że tkanka blizn jest ponownie wchłaniana przez ciało.

Ludzie powinni otrzymywać ten rodzaj leczenia tylko od kogoś, kto specjalizuje się w terapii po operacji piersi. Specjalista ma doświadczenie w prawidłowym wykonywaniu zabiegu, unikając uszkodzenia tkanki.

Laseroterapia

Fizjoterapeuta może używać lasera niskiego poziomu do leczenia zespołu pachowej sieci pachowej. Laseroterapia polega na użyciu skupionego światła skierowanego na silne wiązki, które rozbijają stwardniałą blizny.

Laseroterapia może nie być skuteczna we wszystkich przypadkach.Na przykład skuteczność może zależeć od grubości blizny. Niektóre osoby mogą wymagać wielu sesji laserowych.

Laseroterapia może również powodować działania niepożądane; więc przed rozpoczęciem procedury zawsze przedyskutuj ryzyko z korzyścią dla lekarza.

Opieka domowa dla zespołu sieci pachowej

Specjalista medyczny z doświadczeniem w zakresie rehabilitacji raka piersi może zalecić leczenie domowe. Mogą na przykład sugerować, że osoba wykonuje zajęcia, których nauczyła się kilka razy dziennie w domu.

Dodatkowe leczenie w domu może obejmować:

  • Niesteroidowe leki przeciwbólowe: Chociaż leki przeciwbólowe nie spowodują blizny lub leczenia podstawowego problemu, może to zmniejszyć ból. Często zaleca się stosowanie bez recepty leków przeciwbólowych, takich jak acetaminofen.
  • Wilgotne ciepło: Nałożenie wilgotnego ciepła na obszar może zmniejszyć dyskomfort. Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza, gdy używasz ciepła, ponieważ może on stymulować wytwarzanie płynu limfy, co może pogłębić syndrom.

Zapobieganie

Po operacji na raka piersi może nie być sposobu na zapobieganie zespołowi pachowej sieci pachowej. Pomocne mogą być następujące instrukcje po operacji, w tym zalecane odcinki.

Kobiety, które rozwijają zespół, powinny zapytać lekarza, czy muszą kontynuować wykonywanie ćwiczeń nawet po poprawie stanu, aby zapobiec nawrotom choroby.

Like this post? Please share to your friends: