Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zapalenie wyrostka robaczkowego: co musisz wiedzieć

Zapalenie wyrostka robaczkowego ma miejsce, gdy wyrostek robaczkowy staje się zaogniony. Wczesne objawy mogą się różnić w zależności od grupy wiekowej i mogą być mylone z objawami innych chorób.

Objawy mogą być niewygodne, bolesne i potencjalnie zagrażające życiu, jeśli nie są leczone, dlatego ważne jest, aby móc je rozpoznać.

Nagłe zapalenie wyrostka robaczkowego jest najczęstszą przyczyną ostrego bólu brzucha wymagającego zabiegu chirurgicznego w Stanach Zjednoczonych (USA), w którym w pewnym momencie ponad 5% populacji rozwija zapalenie wyrostka robaczkowego.

Najczęściej występuje między latami nastoletnimi i dwudziestymi, ale może rozwinąć się w każdym wieku.

Szybkie fakty dotyczące zapalenia wyrostka robaczkowego:

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących zapalenia wyrostka robaczkowego. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

 • Wczesne objawy obejmują ból w pobliżu pępka, który może przesunąć się w kierunku dolnej prawej części brzucha.
 • Jeśli leczenie gazem nie rozwiąże problemu, należy zwrócić się o pomoc medyczną.
 • Wiele osób z podejrzeniem zapalenia wyrostka robaczkowego trafi bezpośrednio do oddziału ratunkowego.
 • Wczesne leczenie jest zwykle skuteczne, ale nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może prowadzić do śmiertelnych powikłań.

Objawy

zapalenie wyrostka robaczkowego

Dodatek ma około 4 cali długości i znajduje się po prawej, dolnej stronie brzucha. Jest to kawałek tkanki w kształcie rurki, który jest zamknięty na jednym końcu. Jest przymocowany do jelita ślepego, podobnej do torebki części okrężnicy lub jelita grubego.

Ciężki i nagły ból brzucha jest zwykle pierwszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego.

Ból często zaczyna się blisko pępka. W miarę jak się pogarsza, prawdopodobnie przesunie się w prawą dolną część brzucha.

W ciągu kilku godzin uczucie to może się nasilić, a pogorszenie może nastąpić przez poruszanie się, głębokie oddechy, kaszel lub kichanie.

Inne klasyczne objawy zapalenia wyrostka robaczkowego to:

 • nudności
 • wymioty
 • utrata apetytu
 • zaparcie lub biegunka
 • niezdolność do przekazywania gazu
 • niskiej jakości gorączka i dreszcze
 • temperatura między 99 ° a 102 ° Fahrenheita
 • obrzęk żołądka
 • chcąc mieć wypróżnienia, aby złagodzić dyskomfort

Objawy te występują jednak tylko w 50 procentach przypadków.

Niektórzy pacjenci mogą bardzo nieznacznie odczuwać takie objawy, jak ból brzucha lub wcale. Inne mogą mieć mniej powszechne objawy.

Objawy u dzieci i niemowląt

Dzieci i niemowlęta mogą nie odczuwać bólu w jednym konkretnym obszarze. W całym ciele może być tkliwość lub może nie być bólu.

Dzieci i niemowlęta mogą rzadziej lub bez wypróżnień. Jeśli wystąpi biegunka, może to być objaw innej choroby.

Podczas gdy dzieci i niemowlęta mogą nie doświadczać precyzyjnego bólu, jak to robią starsi pacjenci, badania sugerują, że ból brzucha jest wciąż najczęstszym objawem objawu zapalenia wyrostka robaczkowego w tej grupie wiekowej.

Objawy u starszych osób dorosłych i podczas ciąży

Starsze osoby dorosłe i kobiety w ciąży mogą również doświadczać różnych objawów. Ból brzucha może być mniej poważny i mniej specyficzny. Możliwe objawy to: nudności, wymioty i gorączka.

W czasie ciąży ból może przesunąć się w górę w prawy górny kwadrant po pierwszym trymestrze ciąży. Może również występować ból pleców lub bocznych.

Jeśli występuje ból brzucha, może to wynikać z innego stanu.

Inne stany z podobnymi objawami

Ból brzucha może być objawem innych stanów, które wyglądają jak zapalenie wyrostka robaczkowego.

Przykłady obejmują:

 • zmiany żołądka
 • zaparcie
 • zapalne choroby jelit (IBD), w tym choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie okrężnicy
 • stolec, pasożyty lub narośla, które zatykają wnętrze wyrostka robaczkowego
 • uszkodzenie lub uszkodzenie brzucha

Kiedy iść do lekarza

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej opieki medycznej. Jest prawdopodobne, że pogorszy to dłużej, gdy nie jest leczone. Początkowe objawy mogą przypominać gaz.

Jeśli leki dostępne bez recepty (OTC) nie zwalniają gazu, lub jeśli występuje ostry i nasilający się ból, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Może być wskazane, aby przejść bezpośrednio do pogotowia.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego, gdy tylko pojawią się objawy, zapobiegnie jego pogorszeniu i spowoduje dalsze komplikacje.

Diagnoza

Dostawca opieki zdrowotnej zwykle diagnozuje zapalenie wyrostka robaczkowego, wykonując następujące czynności:

Przegląd objawów

Pacjent zostanie poproszony o podanie szczegółów na temat objawów, których doświadcza, jak poważnie i jak długo.

Przegląd historii medycznej pacjenta

Aby wykluczyć inne potencjalne problemy zdrowotne, lekarz będzie chciał poznać szczegóły dotyczące historii medycznej pacjenta.

Obejmują one:

 • wszelkie inne schorzenia lub operacje medyczne, które pacjent miał lub miał w przeszłości
 • czy pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki lub suplementy
 • czy pacjent pije alkohol, czy bierze narkotyki

Przeprowadzanie fizycznego egzaminu

Lekarz przeprowadzi badanie lekarskie, aby dowiedzieć się więcej na temat bólu żołądka. Będą naciskać lub dotykać niektórych obszarów brzucha. Można również zastosować badania miednicy i odbytnicy.

Zamawianie testów laboratoryjnych

Badania krwi i moczu mogą pomóc w potwierdzeniu rozpoznania zapalenia wyrostka robaczkowego lub wykryć oznaki innych problemów zdrowotnych. Lekarz może również poprosić o pobranie próbek krwi lub moczu w celu sprawdzenia ciąży.

W razie potrzeby lekarz może również zlecić badania obrazowe, takie jak USG jamy brzusznej, badanie MRI lub tomografia komputerowa.

Te testy obrazowania mogą pokazywać:

 • powiększony lub pęknięty dodatek
 • zapalenie
 • blokada w dodatku
 • ropień

Leczenie

Leczenie zwykle rozpoczyna się od antybiotyków i płynu dożylnego. Niektóre łagodne przypadki zapalenia wyrostka robaczkowego można leczyć całkowicie za pomocą płynów i antybiotyków.

Najpopularniejszym kolejnym krokiem jest operacja, znana jako wyrostek robaczkowy. Usunięcie dodatku zmniejsza ryzyko jego pęknięcia.Wczesne leczenie jest ważne, aby zmniejszyć ryzyko powikłań, które mogą prowadzić do śmierci.

Możliwe są dwa rodzaje operacji:

Chirurgia laparoskopowa

Chirurdzy wykonują kilka małych nacięć i używają specjalnych narzędzi, aby usunąć za ich pośrednictwem wyrostek robaczkowy.

Korzyści z chirurgii laparoskopowej obejmują:

 • mniejsze ryzyko powikłań, takich jak infekcje szpitalne
 • krótszy czas powrotu do zdrowia

Pacjenci powinni ograniczyć wysiłek fizyczny przez pierwsze 3 do 5 dni po operacji.

Operacja laparotomii

Chirurdzy usuwają wyrostek przez pojedyncze nacięcie wykonane w dolnej prawej części brzucha. Może to być konieczne w przypadku dodatku wyładowania.

Pozwala chirurgowi oczyścić wnętrze brzucha, aby zapobiec infekcji.

Pacjenci powinni ograniczyć aktywność fizyczną przez pierwsze 10 do 14 dni po operacji laparotomii.

Komplikacje

Opóźnianie leczenia może poważnie zwiększyć ryzyko powikłań.

Zapalenie może spowodować pęknięcie wyrostka robaczkowego, czasami nawet po 48 do 72 godzinach od wystąpienia objawów.

Pęknięcie może spowodować przedostanie się bakterii, stolca i powietrza do jamy brzusznej, powodując infekcję i dalsze komplikacje, które mogą być śmiertelne.

Infekcje, które mogą wynikać z wyładowania wyładowania obejmują zapalenie otrzewnej, zapalenie wyściółki brzucha lub ropień.

Przyjmowanie leków przeciwbólowych może potencjalnie maskować objawy i opóźnić leczenie.

Poprawa

Przy szybkim leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego można leczyć, a powrót do zdrowia jest zwykle szybki i kompletny. W przypadku wczesnej operacji śmiertelność wynosi poniżej 1 procenta.

Bez chirurgii lub antybiotyków, na przykład w odległych rejonach, śmiertelność może wynosić 50 procent lub więcej.

Jeśli pęknie wyrostek robaczkowy, może to prowadzić do powikłań, takich jak ropień lub zapalenie otrzewnej. Odzyskiwanie może w takich przypadkach być długotrwałe. Starsi ludzie również potrzebują więcej czasu, aby dojść do siebie.

Dodatek jest często uważany za niefunkcjonujący narząd, niepotrzebny do przeżycia, ale niektórzy naukowcy sugerują, że może on odgrywać rolę w utrzymaniu zdrowego układu odpornościowego.

Like this post? Please share to your friends: