Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak leczyć spalone słońcem usta

Wszyscy wiemy, jak ważna jest ochrona przed szkodliwym działaniem słońca. Nie tylko poparzenie słoneczne jest bolesne, ale każde poparzenie zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry.

Nasze usta są szczególnie wrażliwe, a mimo to ludzie często zapominają o znaczeniu ochrony ich ust przed słońcem.

W tym artykule dowiadujemy się, jak leczyć poparzone w ustach usta w domu i jak uniknąć spalenia ich w przyszłości.

Dlaczego usta palą się łatwo?

oparzone usta

Usta osoby są bardzo wrażliwe na promienie słoneczne UV. Wargi mają cienką warstwę skóry i bardzo mało melaniny, pigment, który pomaga chronić przed słońcem.

Są jedną z najbardziej wrażliwych części ciała, ponieważ są zawsze wystawione na słońce, gdy ktoś jest poza domem.

Objawy opalonych ust

Oddziaływanie ekspozycji na słońce może zająć do 24 godzin.

Objawy poparzeń słonecznych obejmują:

  • zaczerwienienie
  • obrzęk
  • tkliwość w dotyku

W przypadkach umiarkowanych do ciężkich, osoba może również doświadczać pęcherzy oparzeniowych, które są małe, białe i wypełnione płynem.

Przypadek oparzenia słonecznego zwykle trwa 3-5 dni.

Jak mogę leczyć oparzenia w domu?

dwie aspiryny i wodę

Pierwszym krokiem jest trzymanie się z dala od słońca, gdy skóra leczy.

Przykład poparzenia słonecznego prowadzi do zapalenia, więc przyjmowanie niesteroidowego leku przeciwzapalnego (NLPZ), takiego jak ibuprofen lub aspiryna, może pomóc złagodzić dyskomfort.

Gdy spalona skóra wciąga wodę z organizmu na powierzchnię, osoba może się odwodnić, jeśli poparzy się ją.

Każdy, kto ma oparzenia słoneczne, powinien pić dużo wody. Napoje sportowe mogą również pomóc w zastąpieniu elektrolitów.

Nałożenie zimnego kompresu na poparzone usta może zmniejszyć ból i stan zapalny. Zanurz mały czysty ręcznik w lodowatej wodzie, wyciśnij nadmiar wody i przyłóż ją do ust. Gdy ręcznik zacznie się nagrzewać, zdejmij go i powtórz proces.

Aloe vera działa nawilżająco i może pomóc w zmniejszeniu bólu, choć zaleca się, aby stosowano wyłącznie żele w 100% z aloesu na ustach, na wypadek przypadkowego połknięcia.

Środki nawilżające, które zawierają olej z nasion rącznika, masło shea lub wosk pszczeli, witaminę E, olej kokosowy lub olejek migdałowy mogą pomóc złagodzić i leczyć poparzone usta.

Kompres nasączony odtłuszczonym mlekiem beztłuszczowym może również pomóc złagodzić ból, ponieważ białka w mleku tworzą błonę na spalonej skórze, aby chronić odsłonięte zakończenia nerwowe.

Kiedy iść do lekarza

Większość przypadków opalonych ustami sama się zagoi, a większość oparzeń słonecznych pęknie bez potrzeby ręcznego spuszczania wody.

Możliwe jest jednak wystąpienie reakcji alergicznej na słońce i dana osoba powinna szukać pilnej pomocy lekarskiej, jeśli jej wargi lub język są poważnie spuchnięte lub jeśli wystąpią wysypki.

Inne objawy reakcji alergicznej obejmują trudności w jedzeniu, piciu, mówieniu lub otwieraniu ust.

Zagrożenia i powikłania

Rak skóry jest najczęstszym rodzajem raka w Stanach Zjednoczonych (USA). Jeden na pięciu Amerykanów rozwinie go za życia. Najczęstszą przyczyną raka skóry jest światło słoneczne.

Usta są częstymi miejscami dla dwóch najczęstszych nieczerniakowych nowotworów skóry. Te nowotwory są znane jako rak podstawnokomórkowy (BCC) i rak płaskokomórkowy (SCC). Raka wargi stanowi 0,6% wszystkich nowotworów w USA

Przypadki BCC i SCC są najczęściej obserwowane u mężczyzn o jasnej skórze w wieku 50 lat i starszych. Mężczyźni są od trzech do 13 razy bardziej narażeni na zachorowanie na raka warg niż kobiety. Jednym z powodów może być to, że częściej pracują na zewnątrz.

Osoba, która często ma opryszczkę, może doznać epidemii, jeśli usta są opalone, więc skuteczna ochrona przeciwsłoneczna jest zalecana, aby temu zapobiec.

Zapobieganie

starsza pani stosuje suncream

Według American Academy of Dermatology nie ma bezpiecznego sposobu na uzyskanie opalenizny. Opalenizna jest odpowiedzią organizmu na uszkodzenia, które powstają w wyniku działania słońca.

Najlepszym sposobem ochrony skóry jest trzymanie się z dala od bezpośredniego światła słonecznego między godziną 10 a 4 po południu. Gdy jesteś na słońcu, ludzie powinni używać kremów przeciwsłonecznych (SPF).

Gruby, biały filtr przeciwsłoneczny, który zawiera fizyczne bariery na słońcu, takie jak tlenek cynku lub tlenek tytanu, może być również nakładany na usta. Spowoduje to zatrzymanie szkodliwych promieni słonecznych docierających do skóry.

Eksperci zalecają stosowanie balsamu ochronnego na ustach co najmniej 30 minut przed wyjściem i ponowne stosowanie go przez cały dzień, szczególnie po jedzeniu lub piciu.

Osoba powinna stosować balsam do ust z SPF co najmniej 15, zwłaszcza jeśli pracują na zewnątrz lub spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu.

Ważne jest, aby pamiętać, że śnieg, woda i piasek odbijają światło słoneczne, zwiększając ilość światła UV docierającego do ust. Opalenizna może również wystąpić nawet przy pochmurnej pogodzie.

Eksperci doradzają również ludziom, aby unikali kabin opalających, które działają poprzez emitowanie sztucznego promieniowania, które przenosi wszelkie ryzyko, w tym raka skóry i marszczenia, naturalnego światła słonecznego.

Like this post? Please share to your friends: