Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Xofigo na raka prostaty: korzyści zdrowotne i skutki uboczne

Xofigo (dichlorek radu Ra 223) jest lekiem zaprojektowanym do leczenia zaawansowanego raka prostaty, który nie reaguje na leki obniżające poziom testosteronu. Ten rodzaj raka jest również nazywany odpornym na kastrację nowotworem prostaty.

[Tabletki Xofigo]

Rak prostaty to rak gruczołu krokowego, gruczoł w męskim układzie rozrodczym znajdujący się poniżej pęcherza moczowego i przed odbytem.

Według American Cancer Center, w 2016 r. Zostanie zdiagnozowanych 180 890 nowych przypadków raka prostaty, a 26.120 mężczyzn umrze z powodu tej choroby.

Testosteron, męski hormon płciowy, stymuluje wzrost i rozprzestrzenianie się raka gruczołu krokowego. Z tego powodu leczenie obniżające poziom testosteronu może pomóc spowolnić postęp choroby. Jednak niektóre formy nie reagują na zmniejszenie tego hormonu. Przypadki te określa się jako odporne na kastrację.

Rozsiany rak prostaty przenosi się do kości u większości pacjentów. Kiedy rak osiąga kości, pacjent jest znacznie bardziej podatny na zdarzenia szkieletowe; mogą one obejmować ból kości i złamania, które występują nawet podczas dość delikatnych ruchów.

Zdarzenia szkieletowe są główną przyczyną złego stanu zdrowia i śmierci u mężczyzn z opornym na kastrację nowotworem prostaty.

Jeśli nowotwór dotarł do kości, ale nie rozprzestrzenił się na inne narządy, Xofigo może przedłużyć czas do wystąpienia zdarzeń kostnych.

Jak działa Xofigo?

Dr Richard Pazdur, dyrektor Biura Hematologii i Produktów Onkologicznych w Centrum Badań i Badań Narkotyków, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), wyjaśnia: „Xofigo wiąże się z minerałami w kości, aby dostarczać promieniowanie bezpośrednio do guzów kości, ograniczając uszkodzenie otaczających tkanek normalnych. „

Według dr Kemala Malika, członka Komitetu Wykonawczego Bayer HealthCare i szefa ds. Globalnego rozwoju:

„Xofigo wykazuje korzystny profil bezpieczeństwa i ma potencjał poprawy wyników leczenia w zupełnie nowy sposób Rad 223 emituje cząstki alfa, które wpływają na komórki rakowe w przerzutach do kości i mogą przyczyniać się do poprawy przeżycia.

[Xofigo zapewnia] pacjentom z rakiem prostaty i lekarzom, którzy się nimi opiekują, z nową i innowacyjną opcją leczenia. „

Dr Kemal Malik

Skutki uboczne Xofigo

Xofigo może powodować następujące działania niepożądane:

  • Obrzęk stopy, nogi lub kostki
  • Nudności, wymioty i biegunka
  • Niedokrwistość (niski poziom czerwonych krwinek)
  • Limfocytopenia (niski poziom limfocytów – rodzaj białych krwinek)
  • Leukopenia (niski poziom białych krwinek)
  • Neutropenia (niski poziom białych krwinek zwalczających zakażenie)

Rzadko u pacjentów otrzymujących Xofigo może również wystąpić odwodnienie, reakcje w miejscu wstrzyknięcia i niewydolność nerek.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania chemioterapii u pacjentów przyjmujących Xofigo. Wynika to z faktu, że połączenie leków może powodować obniżenie aktywności szpiku kostnego, co powoduje zmniejszenie liczby czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi.

Xofigo „przedłuża życie” dla pacjentów z rakiem prostaty odpornym na kastrację

W badaniu z roku 2013 pacjenci z przerzutowym rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację przyjmujący Xofigo żyli średnio o 3,5 miesiąca dłużej niż ci, którym podawano placebo. Stwierdzono również, że Xofigo poprawia jakość życia tych pacjentów i wydłuża okres czasu przed pierwszym problemem związanym z układem kostnym.

Pomimo przedłużających życie właściwości Xofigo, niektórzy eksperci wyrażają frustrację, że onkolodzy w dużej mierze uważają Xofigo za zwykły lek przeciwbólowy u pacjentów z rakiem prostaty.

Przemawiając niedawno na stronie internetowej onkologii, badacz chorób nowotworowych, Phillip J. Koo ze szpitala University of Colorado w Aurora, wyjaśnił, że onkolodzy mają tendencję do myślenia o lekach radiofarmaceutycznych jako o leczeniu paliatywnym – lekach, które sprawiają, że ludzie czują się bardziej komfortowo, ale niekoniecznie leczą chorobę. Onkolodzy nie biorą pod uwagę, że ponieważ jest emiterem alfa, Xofigo należy do innej klasy zabiegów:

„Myślę, że największym wyzwaniem jest to, że onkolodzy wciąż postrzegają go jako paliatywne narzędzie […] Wciąż jest on umieszczany w klasie tego samego typu, kiedy naprawdę nie pasuje do niego, ponieważ jest emiterem alfa i to rzeczywiście poprawia całkowite przeżycie. [Dane z badań] wykazały, że Xofigo można bezpiecznie podawać przed lub po chemioterapii. „

Phillip J. Koo

PLMedBook