Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak powiedzieć, czy dobrze się przespałeś

Po tym, jak rzucasz i odwracasz się na to, co wydaje się godzinami, pogodzisz się z tym, że będzie to kolejna nieprzespana noc. Ale jak możemy stwierdzić, czy dobrze się przespaliśmy, czy nie?

Śpiąca dziewczyna

Redakcja jest tyglem problemów z zaśnięciem. Niezależnie od tego, czy spowodowane są zmianami hormonalnymi, lękiem, czy małymi dziećmi, które po prostu nie śpią w nocy, nasz sen jest stałym tematem rozmów.

Jak podaje American Sleep Association, 35 proc. Dorosłych śpiących poniżej 7 godzin każdej nocy jest zespołem reprezentatywnym dla społeczeństwa.

Dowiedz się, co mówią znawcy snu, co jest oznaką dobrego lub złego snu nocnego i dlaczego dane z czujników snu niekoniecznie odzwierciedlają nasze odczucia dotyczące jakości snu.

Jakość snu

Według National Sleep Foundation ponad jedna trzecia mieszkańców Stanów Zjednoczonych twierdzi, że ich jakość snu jest „zła” lub „sprawiedliwa”.

Ale co decyduje o jakości snu? W raporcie z 2017 r. Opublikowanym w czasopiśmie National Sleep Foundation zebrał zespół ekspertów ds. Snu, aby określić, co oznacza sen dobrej jakości. Oto niektóre z danych uzgodnionych przez panel.

Czynniki, które przyczyniają się do dobrej jakości snu u dorosłych:

  • zasypianiem za 30 minut lub poniżej
  • budzenie się przez 5 minut raz na noc
  • śpiąc przez 85 procent lub więcej całkowitego czasu spędzanego w łóżku
  • będąc przytomnym w nocy przez mniej niż 20 minut

Czynniki, które przyczyniają się do złej jakości snu:

  • po zażyciu więcej niż 1 godzinę
  • budząc się cztery lub więcej razy
  • spanie przez mniej niż 74 procent czasu spędzonego w łóżku
  • czuwanie przez 41 minut lub dłużej w nocy

Co ciekawe, artykuł wstępny, który towarzyszy artykułowi, podkreśla, jak trudno jest zmierzyć jakość snu, ponieważ jest to „subiektywne doświadczenie”. Autorzy raportu National Sleep Foundation zgadzają się.

„Nasze odkrycia podkreślają wielowymiarowy charakter i złożoność jakości snu.”

A więc, w jaki sposób te wskaźniki zestawiają się z naszą osobistą percepcją jakości snu?

Co mówią śledzący sny i jak się czujesz

Badanie opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie śledził 50 uczestników przez 2 tygodnie.

Jakość snu postrzegana przez każdą osobę była zapisywana w dziennych dziennikach snu i porównywana z pomiarami wykonywanymi przez noszącego nadgarstek tracker snu lub actigraph.

Badanie wykazało, że dwa czynniki w największym stopniu przyczyniły się do postrzeganej przez uczestników jakości snu: liczby przypadków, gdy obudzono się w ciągu nocy i ile czasu spędzili w nocy.

Co ciekawe, autorzy zwracają uwagę, że „związek między cechami snu opartymi na aktigrafii a postrzeganą jakością snu był jedynie niewielki”.

Twój tracker snu może Ci pokazać, że zmierzył dobry sen, ale nadal możesz się obudzić, czując się oszołomiony.

Czy możemy wykorzystać dane z trackera, aby przekonać się, że nasz sen jest lepszy, niż sądziliśmy, jest to pytanie, na które nasz zespół chciałby odpowiedzieć w przyszłości.

Na razie jednak nasze postrzeganie jakości snu pozostanie wyjątkowo osobiste. Ale warto pamiętać o tym, jak szybko zasnęliśmy, jak często budziliśmy się w nocy i jak długo nie spaliśmy, a także o tym, jak dobrze spaliśmy poprzedniej nocy, zanim wygraliśmy werdykt dotyczący jakości snu ostatniej nocy .

Like this post? Please share to your friends: