Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy przytyjesz z implantem kontroli urodzeń?

Implanty zapobiegające urodzeniu Implanon i Nexplanon uwalniają hormony, które zapobiegają owulacji. Niektóre kobiety zgłaszają zwiększenie masy ciała podczas stosowania tej metody kontroli urodzeń. Jednak w przypadku większości użytkowników zysk jest tylko kilka kilogramów i można go zrównoważyć prostymi zmianami stylu życia.

Implanty kontroli urodzeń uwalniają syntetyczną postać hormonu progesteronowego zwanego progestagenem. Hormon ten zapobiega owulacji lub uwalnianiu jaja. Pogrubia on również śluz szyjki macicy, utrudniając plemnikom dotarcie do komórki jajowej, jeśli organizm ma owulację.

Hormon progesteronu zwiększa się w czasie ciąży, więc implant działa, sprawiając, że ciało jest już w ciąży i nie ma potrzeby wydawania kolejnego jaja.

Badania są mieszane, czy implant powoduje przyrost masy ciała, czy też przyrost masy wynika z innych czynników.

Szybkie fakty dotyczące kontroli urodzeń i przyrostu masy ciała:

 • Kobiety od dawna skarżyły się na przyrost masy ciała przy stosowaniu hormonalnej kontroli urodzeń.
 • Przegląd Cochrane 2014 nie wykazał znaczącego wpływu na masę ciała.
 • Zmiany w hormonach mogą wpływać na wiele procesów zachodzących w organizmie.
 • Kobiety powinny niezwłocznie zgłaszać lekarzowi wszelkie objawy niepożądane, które odczuwają.

Teorie na temat implantu i przyrostu masy ciała

Kontrola wagi implantu przy kontroli urodzeń

Badania nad przyrostem masy ciała związane z kontrolą urodzeń są mieszane. Jeśli implanty kontroli urodzeń powodują przyrost masy ciała, nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje.

Jedna z teorii głosi, że hormon progesteronu może zwiększać tkankę tłuszczową. Badanie z 2015 r. Wykazało 2-procentowy wzrost tkanki tłuszczowej wśród kobiet, które stosowały implant przez 12 miesięcy.

Inną możliwością jest to, że progestyna powoduje retencję wody, co powoduje, że kobiety czują się spuchnięte i nieco cięższe, nie zmieniając procentu tkanki tłuszczowej.

Niektórzy lekarze twierdzą, że kobiety nie przybierają na wadze przy kontroli urodzeń, ale jeśli uważają, że kontrola urodzeń powoduje przyrost masy ciała, wtedy przybierają na wadze, a później przypisują to kontroli urodzeń, a nie cokolwiek innego.

Od młodości do wieku średniego Amerykanie uzyskują średnio od 1 do 2 funtów rocznie. Są to również pierwsze lata prokreacji kobiet, a także czas, kiedy najprawdopodobniej będą używać implantów antykoncepcyjnych i innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Tak więc, osiągnięcie wieku oczekiwania pokrywa się z używaniem kontroli urodzeń.

Czy kontrola urodzeń powoduje przyrost wagi?

W badaniu Cochrane z 2014 roku cytowanym wcześniej w tym artykule nie oceniano bezpośrednio implantów, ale badano pigułki i plastry zawierające te same hormony co implanty kontroli urodzeń. Sugeruje to, że kobiety prawdopodobnie nie przybiorą na wadze stosując implanty kontroli urodzeń.

Badanie opublikowane w 2017 r. Dotyczyło utraty wagi u kobiet z nadwagą i otyłych po porodzie. Jedna grupa otrzymała implant kontroli urodzeń, a druga grupa wykorzystała kontrolę urodzeń, która nie używała hormonów. Nieco mniej użytkowników implantów straciło na wadze po 6 miesiącach badania. Jednak różnica w utracie wagi między dwiema grupami nie była statystycznie istotna. Jest to dowód na to, że implanty hormonalne prawdopodobnie nie powodują przyrostu masy ciała. Nawet jeśli tak, zysk jest minimalny.

Jednak inne badania są sprzeczne z ustaleniami tych dwóch badań.

W badaniu z 2015 r. Wspomniano na początku, w którym porównywano 75 użytkowników implantu z 75 użytkownikami niehormonalnej wkładki wewnątrzmacicznej. Użytkownicy implantów mieli umiarkowany wzrost masy ciała i 2 procent wzrostu tkanki tłuszczowej.

Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że hormonalny implant antykoncepcyjny nie powodował bezpośrednio zwiększenia masy ciała. Jednak kobiety, którym powiedziano, że implant może powodować przyrost masy ciała, prawdopodobnie sądzą, że nabrały na wadze. W niektórych przypadkach spowodowało to, że przestali używać implantu.

Badanie z 2015 r. Przyniosło podobny wynik jak w tym ostatnim przykładzie. Stwierdzono, że nastolatki, które stosowały hormonalną kontrolę urodzeń, w tym implant, prawdopodobnie dostrzegają zwiększenie masy ciała.

Podsumowując, badanie to oznacza, że ​​większość kobiet nie powinna dostrzegać zwiększenia masy ciała, gdy używa implantu, a jeśli przybiera na wadze, jego waga prawdopodobnie będzie minimalna.

Jednak kobiety, które sądzą, że przybiorą na wadze, mogą sądzić, że nabrały na wadze. Mogą nawet przypisywać przyrost masy ciała ze względu na zmiany stylu życia w stosunku do implantu. Może to stanowić przeszkodę dla nich, zmieniających zdrowy styl życia.

Inne skutki uboczne implantu

Implant antykoncepcji

Skutki uboczne są różne u kobiet i mogą się zmieniać w zależności od stylu życia i ogólnego stanu zdrowia. Niektóre inne skutki uboczne implantów kontroli urodzeń obejmują:

 • problemy z zapasem mleka podczas karmienia piersią
 • bóle głowy
 • ból biustu
 • krwawienie między miesiączkami, przez pierwsze kilka miesięcy użytkowania
 • nudności
 • torbiele jajników
 • ból związany z implantem
 • infekcja, w której implant został założony
 • depresja lub wahania nastroju

Implanty kontroli urodzeń są bezpieczne, ale niektóre kobiety powinny ich unikać. Kobiety powinny porozmawiać z lekarzem o alternatywach dla implantu, jeśli:

 • mają historię zakrzepów krwi
 • są w ciąży lub myślą, że mogą być
 • są uczuleni na którykolwiek ze składników
 • mają raka wrażliwego na progesteron, takiego jak rak piersi
 • mają chorobę wątroby lub nowotwór wątroby
 • mają historię niewyjaśnionego krwawienia z pochwy

Kobiety z następującymi problemami zdrowotnymi nadal będą mogły bezpiecznie korzystać z implantu:

 • cukrzyca
 • wysokie ciśnienie krwi
 • choroba serca
 • wysoki cholesterol
 • depresja
 • choroba nerek
 • inne chroniczne schorzenia

Niektóre czynniki związane ze stylem życia, takie jak palenie lub nadwaga, mogą zwiększać pewne ryzyko związane z implantem. Kobiety powinny być uczciwe co do swojego stylu życia i historii zdrowia i powinny pytać swoich lekarzy o ryzyko i korzyści każdej opcji kontroli urodzeń.

Kiedy iść do lekarza

Poszukać w nagłych wypadkach opieki medycznej na obecność skrzepów krwi, takich jak obrzęk nóg lub niewyjaśniony ból nogi, któremu towarzyszy szybkie bicie serca.Kobiety, które nagle przybrały znaczną wagę lub zatrzymały wodę, powinny natychmiast porozmawiać z lekarzem.

Na wynos

Dla większości kobiet przyrost masy ciała jest faktem, szczególnie bez agresywnej rutyny i ostrożnego zarządzania dietą. Z każdym rokiem normalne jest uzyskiwanie kilku kilogramów, a przybieranie na wadze związane z implantami kontroli urodzeń może być częścią normalnego przyrostu masy ciała, który pojawia się wraz z wiekiem. Zwiększenie aktywności może przeciwdziałać przyrostowi masy towarzyszącemu starzeniu.

Kobiety powinny omówić z lekarzami, czy ich przyrost masy jest zdrowy i prawidłowy, a także jak zminimalizować problematyczne przybierania na wadze. W przypadku większości użytkowników implantów przyrost masy ciała jest mało prawdopodobny. Nawet jeśli się pojawi, może to być tylko kilka funtów.

Like this post? Please share to your friends: