Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wyprysk w czasie ciąży: Co warto wiedzieć

Kobiety z wypryskiem mogą doświadczać zaostrzeń w czasie ciąży lub objawy mogą całkowicie zniknąć.

Ponadto, podczas gdy niektóre kobiety mają wyprysk przed zajściem w ciążę, inne są nowo zdiagnozowane w czasie ciąży.

Wyprysk jest terminem parasolowym dla kilku chorób skóry, które powodują zaczerwienienie, swędzenie i stan zapalny. Ludzie w każdym wieku mogą mieć wyprysk od niemowląt po starsze osoby dorosłe.

Chociaż objawy mogą być bolesne i nieprzyjemne, egzema nie jest niebezpieczna dla dziecka i nie jest zaraźliwa.

Ciąża wywołuje wyprysk inaczej u poszczególnych osób. Podczas gdy około 25 procent kobiet zauważy poprawę w swoich objawach, ponad 50 procent zauważy, że ich objawy nasilają się.

Nawet jeśli wyprysk poprawia się w czasie ciąży, niektóre kobiety zauważają, że ich wyprysk zaczyna ponownie migać po porodzie.

Wyprysk występuje bardzo często w czasie ciąży, ale nadal ważne jest, aby wspomnieć o objawach lekarzowi. Czasami swędzenie i dyskomfort skóry mogą być podobne do innych, bardziej poważnych chorób.

Objawy

Kobieta z egzemą podczas ciąży swędzący guz.

Objawy egzemy mogą obejmować:

 • swędząca skóra
 • ciemne kolorowe łaty na skórze
 • szorstkie lub łuszczące się plamy, które mogą spłynąć lub skruszyć się
 • skóra sucha, wrażliwa, czerwona lub w stanie zapalnym

Niektóre kobiety mają wszystkie te objawy, podczas gdy inne mogą mieć tylko kilka. Ponadto objawy mogą mieć różny stopień nasilenia.

Niektóre kobiety mają poważne objawy, które uniemożliwiają im wykonywanie codziennych czynności, podczas gdy inne stwierdzają, że ich objawy są bardzo łagodne i nie przeszkadzają.

Leczenie

Leczenie wyprysku podczas ciąży może być trudne, ponieważ wiele leków może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.

Istnieje kilka bezpiecznych opcji, w tym:

 • Lekkie lub umiarkowane steroidy do stosowania miejscowego: wydaje się, że łagodne do umiarkowanych sterydowe kremy są bezpieczne w czasie ciąży. Po zastosowaniu na dotkniętą skórę mogą pomóc złagodzić swędzenie i inne objawy.
 • Ultrafiolet B: Niektóre badania wykazały, że światło UVB pomogło zmniejszyć objawy wyprysku, zwłaszcza gdy steroidy nie były skuteczne. Podobnie jak w przypadku miejscowych sterydów, światło UVB jest bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Kiedy te zabiegi nie są skuteczne, istnieją inne opcje, w tym:

 • silne steroidy do stosowania miejscowego
 • doustne sterydy
 • cyklosporyna i inne leki hamujące układ odpornościowy

Przed rozpoczęciem stosowania któregokolwiek z tych leków, ważne jest przeprowadzenie szczegółowej dyskusji z lekarzem na temat ryzyka i korzyści związanych z przyjmowaniem tych leków w czasie ciąży.

Niektóre leki powinny być całkowicie unikane przez kobiety w ciąży, w tym metotreksat, psoraleny plus UVA (PUVA) i Toctino (alitretinoina).

Jeśli kobieta ma już wyprysk i zajdzie w ciążę, ważne jest, aby porozmawiała z lekarzem o przyjmowanych lekach tak szybko, jak to możliwe.

Strona główna zadośćuczynienie

Kobieta zakupy dla produktów kosmetycznych.

Środki domowe mogą być bardzo skuteczne w radzeniu sobie z niektórymi dolegliwościami związanymi z egzemą.

Niektóre domowe środki, które osoba może spróbować, obejmują:

 • Nawilżanie: Regularne stosowanie środków nawilżających i zmiękczających ma kluczowe znaczenie podczas leczenia egzemy. Wybierz delikatny, bezzapachowy i hipoalergiczny balsam.
 • Biorąc ciepłe prysznice: gorące prysznice mogą wysuszyć skórę. Zamiast tego zamień się na letnią wodę i nawilżaj natychmiast po wyjściu z prysznica lub kąpieli.
 • Noszenie luźnych ubrań: Unikaj noszenia wszystkiego, co jest zbyt ciasne lub dopasowane. Mocne ubranie może utrzymywać ciepło i podrażniać skórę. Osoba może również wybrać naturalne włókna, takie jak bawełna.
 • Unikanie trudnych mydeł lub środków czyszczących: Te produkty mogą nasilać egzemę. Zmień na organiczne i delikatne, które są hipoalergiczne. Oprócz mydła i mycia ciała, osoba z wypryskiem może również chcieć stosować łagodniejsze detergenty, produkty do makijażu i perfumy.
 • Pozostając nawodnionym: oprócz zdrowego ciała i rosnącego dziecka, picie wystarczającej ilości wody jest niezbędne dla dobrego zdrowia skóry. Utrzymuje skórę miękką i może łagodzić objawy egzemy.

Naturalne środki lecznicze

Niektóre kobiety decydują się na stosowanie naturalnych środków do kontrolowania swoich objawów, w tym:

 • Olej kokosowy: olej kokosowy jest naturalnym emolientem nawilżającym, który zmniejsza stany zapalne. Może być stosowany jako balsam i aplikowany bezpośrednio na podrażnioną lub swędzącą skórę.
 • Zmiany w diecie: Niektóre pokarmy mogą zwiększać stan zapalny w organizmie, w tym w skórze. Jeśli kobieta chce stosować zmiany w diecie, aby zapobiegać nawrotom egzemy, dobrym pomysłem może być wyeliminowanie mleczarstwa i glutenu. Również jedzenie w całości nieprzetworzonej żywności jest dobrą radą dla każdego, szczególnie dla kobiet w ciąży.
 • Probiotyki: Na całym ciele występują zdrowe szczepy bakterii, w tym skóra i jelita. Przyjmowanie probiotyków może pomóc w zapobieganiu wypryskowi u niektórych kobiet w ciąży, chociaż potrzeba więcej badań, aby potwierdzić ten związek.

Zachodzenie w ciążę

Kobieta w ciąży w konsultaci z kobiety doktorskim patrzeje schowkiem notatki w biurze.

Egzema nie wpływa na płodność, ale niektóre leki na ten stan mogą być niebezpieczne w czasie ciąży.

Lekarze mogą nawet zalecić zatrzymanie niektórych leków na wyprysk, jeśli kobieta próbuje zajść w ciążę.

Leki te obejmują:

 • Metotreksat: Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni zaprzestać przyjmowania metotreksatu przez co najmniej 3 miesiące przed próbą zajścia w ciążę.
 • Psoralens plus UVA (PUVA): Ten lek może powodować problemy w czasie ciąży, więc kobieta powinna porozmawiać z lekarzem i wcześniej przerwać przyjmowanie leku.
 • Toctino (alitretinoin): Kobieta powinna odstawić ten lek przez co najmniej 1 miesiąc przed zajściem w ciążę.

Karmienie piersią

U niektórych kobiet po urodzeniu dziecka dochodzi do nawrotów egzemy. U innych kobiet występuje egzema na lub wokół piersi i brodawki, zwłaszcza jeśli kobieta karmi piersią.

Nawilżające i łagodne do umiarkowanych sterydów są zazwyczaj stosowane w leczeniu objawów.Ważne jest, aby zmyć lek przed następnym karmieniem.

Perspektywy

Chociaż nieprzyjemne wyprysk w czasie ciąży nie jest groźny dla mamy i jej dziecka.

Istnieje wiele możliwości leczenia, ale jest to istotne dla kobiet w ciąży lub osób, które próbują począć, aby porozmawiać z lekarzem o tym, które opcje są bezpieczne.

PLMedBook