Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o wrzodach pochwy

Wrzód dopochwowy to ropa wypełniona ropą, która rozwija się poza pochwą w wyniku zablokowania mieszków włosowych lub gruczołu olejowego.

Podczas gdy wrzody mogą występować w dowolnej części ciała, często występują poza pochwą, wargami sromowymi lub w okolicy łonowej.

Niektórzy ludzie mogą używać terminu wrzenia i ropień zamiennie, aby opisać dopochwowy wrzód. Jednak ropnie są zazwyczaj głębszymi infekcjami skóry niż wrzodami.

Niektóre schorzenia skóry mogą być podobne do wrzenia pochwy. Podczas gdy większość będzie leczyć się samodzielnie, inni mogą wymagać pomocy medycznej, aby uniknąć pogorszenia infekcji.

Szybkie fakty dotyczące wrzenia pochwy:

  • Często zaczynają się od podrażnienia skóry, która ulega zakażeniu bakteriami naturalnie żyjącymi na skórze.
  • Jeśli wrzód jest wypełniony ropą i wydaje się być poważnie zakażony, lekarz może spuścić wodę z wrzątku za pomocą specjalnej jałowej igły.
  • Kiedy osoba rozwija się w pochwę lub czyraki, może wypróbować kilka domowych środków zaradczych, aby pomóc rozwiązać ten problem.

Jakie są przyczyny?

kobieta wygląda zaniepokojony z powodu dopochwów pochwy

Istnieje wiele czynników i czynników, które mogą powodować wrzody pochwowe.

Organizmy zakaźne

Wrzody mogą być spowodowane przez bakterie, takie jak,, i.

Warunki skórne

Jedną z chorób skóry, która może wywoływać wrzody pochwowe, jest zapalenie mieszków włosowych, które występuje, gdy bakterie zakażą mieszek włosowy.

Ta infekcja jest często efektem ubocznym podrażnienia spowodowanego goleniem lub depilacją włosów z okolicy łonowej. Guz może być bolesny i zacząć mały, ale może urosnąć i doprowadzić do wrzenia.

Cysty

Inną częstą przyczyną zapalenia pochwy jest torbiel gruczołu Bartholina. Ten rodzaj torbieli jest spowodowany infekcją gruczołów Bartholina, które znajdują się pod skórą w pobliżu otworu pochwy. Te gruczoły mogą zostać zablokowane, powodując torbiel lub okrągły, twardy guzek. Jeśli torbiel zostanie zainfekowana, może spowodować powstanie wrzenia.

Choroby przenoszone drogą płciową

Zakażenia przenoszone drogą płciową i piercing narządów płciowych mogą również być przyczyną przyczynowych wrzodów pochwy.

Kobiety z tłustą skórą lub z grubszym wzrostem włosów łonowych są bardziej narażone na ropnie pochwy, twierdzi The Royal Women’s Hospital.

Strona główna zadośćuczynienie

Istnieje szereg domowych środków, które kobieta może spróbować. Obejmują one:

Stosowanie kompresji ciepłej (nie gorącej)

Przeprowadź miękką myjkę pod ciepłą wodą i nałóż ciepły kompres na dopochwowy wrzód na 10 do 15 minut. Może to spowodować wyciek niektórych rop. Osoba nie powinna wyciskać wrzenia.

Korzystanie z kąpieli Sitz

Kąpiel Sitz można kupić w większości drogerii jako plastikowy pierścień, który można wypełnić ciepłą wodą i umieścić na muszli klozetowej. Inną opcją jest siedzenie w płytkiej wannie wypełnionej letnią wodą.

Utrzymanie obszaru w czystości i suchości

Przemyć wrzenie mydłem antybakteryjnym, umyć mydło czystą wodą z butelki z rozpylaczem i delikatnie osuszyć dotknięty obszar miękką ściereczką. Unikaj ocierania lub dotykania wrzenia. Zawsze myć ręce wodą z mydłem przed oczyszczeniem lub nałożeniem jakichkolwiek miejscowych maści antybiotyków na okolicę.

Noszenie oddychającej bielizny

Czysta, bawełniana bielizna może pozwolić skórze „oddychać”. Kobiety powinny unikać noszenia obcisłej bielizny, która może ocierać się o wrzenie i rozpalać ją.

Przyjmowanie bez recepty środków przeciwbólowych

Jeśli wrzód jest łagodnie bolesny, kobieta może przyjmować bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen lub ibuprofen. Jeśli te leki nie kontrolują bólu, kobieta powinna zobaczyć się z lekarzem.

Zabiegi domowe, których należy unikać

Podobnie jak niektóre zabiegi w domu mogą być korzystne, istnieją inne, które mogą być drażniące lub powodować dalsze uszkodzenia.

Kobieta nigdy nie powinna próbować samodzielnie kłuć ani wyciskać dopochwowego wrzenia. Jeśli obszar się opróżnia, powinna pokryć go czystym, suchym bandażem.

Powinna także unikać używania płynów, chusteczek dla niemowląt lub maści o silnym zapachu.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli wrzenie nie odpowiada na leczenie w domu lub leki bez recepty lub wydaje się, że pogarsza się, zamiast lepiej, kobieta powinna zwrócić się o pomoc lekarską.

Kobieta powinna również zgłosić się do leczenia, jeśli zauważy jakiekolwiek oznaki infekcji, takie jak ropiejąca krew ropa lub wrzód lub otaczająca ją skóra jest gorąca w dotyku. Kobieta musi także zobaczyć się z lekarzem, jeśli pojawi się jakiekolwiek oznaki infekcji ogólnoustrojowej, takiej jak gorączka.

Zabiegi medyczne

Spuszczanie wrzenia jest skuteczne w przypadku najgorszych wrzodów. Lekarz może zastosować maść antybiotykową i nałożyć sterylny bandaż, aby umożliwić zagotowanie czasu wrzenia.

Wrzody głębiej położone w skórze lub oznaki zapalenia tkanki łącznej, infekcja bakteryjna atakująca wewnętrzne warstwy skóry i warstwa tłuszczu, mogą wymagać leczenia antybiotykami podawanymi doustnie lub dożylnie (IV). Rodzaj przepisanego antybiotyku zależy od charakteru i ciężkości zakażenia danej osoby.

Czy można im zapobiec?

Utrzymanie zdrowej wagi może pomóc uniknąć wrzenia pochwy

Częsta zmiana bielizny i ćwiczenie doskonałej higieny może pomóc w zapobieganiu wrzenia pochwy.

Utrzymuj obszar w czystości, myjąc ciało i obszar pochwy co najmniej raz dziennie mydłem przeciwbakteryjnym.

Regularne mycie rąk może również pomóc w zmniejszeniu ekspozycji bakterii.

Jednak praktykowanie uważnej higieny nie gwarantuje, że kobieta nie rozwinie wrzodu dopochwowego.

Inne porady profilaktyczne obejmują:

  • Utrzymanie zdrowej wagi może zapobiegać powstawaniu dodatkowych fałdów skórnych, które mogą zwiększać ryzyko infekcji.
  • Powstrzymanie się od udostępniania rzeczy osobistych, w tym ręczników i bielizny, może zmniejszyć ryzyko infekcji.
  • Zmiana na czystą bieliznę po treningu może pomóc w zapobieganiu infekcji.
  • Unikanie silnie pachnących mydeł, barwników, biszkoptów i proszków, ponieważ mogą one podrażniać tkanki w obszarze pochwy i zwiększać ryzyko infekcji.

Jeśli kobieta doświadcza przewlekłych wrzodów pochwy, powinna porozmawiać z lekarzem o dalszych opcjach prewencyjnych.Na przykład lekarz może przepisać tabletki antykoncepcyjne, aby zmniejszyć ilość hormonów produkujących ropę, które mogą przyczyniać się do infekcji.

Perspektywy

Najlepiej byłoby, gdyby w ciągu tygodnia temperatura wrzenia zmniejszyła się. Jeśli kobiecy wrzód dopochwowy nie poprawia się po zabiegach w domu, powinna zwrócić się o pomoc lekarską, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Like this post? Please share to your friends: