Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o usuwaniu IUD

Wkładka domaciczna lub urządzenie wewnątrzmaciczne jest wysoce skuteczną formą długoterminowej kontroli urodzeń. Małe urządzenie w kształcie litery T jest wkładane do macicy podczas prostej procedury, która może odbywać się w gabinecie lekarskim.

IUD zapobiega ciąży poprzez uwalnianie albo miedzi lub syntetycznych hormonów do żeńskiego układu rozrodczego. Z czasem te urządzenia chronią przed ciążą przez okres od 3 do 10 lat, z mniej niż 1 na 100 kobiet z IUD zachodzącymi w ciążę każdego roku.

Rodzaje

[Wkładka w ręku]

Występują dwie formy wkładki wewnątrzmacicznej. Jedna zawiera miedź, a jedna jest impregnowana hormonem żeńskim, lewonorgestrelem.

Miedziana wkładka jest plastikowym urządzeniem z miedzianą cewką na trzpieniu i ramionach. W sposób ciągły uwalnia miedź do macicy, powodując reakcję zapalną, która jest toksyczna dla plemników.

Hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne również powstają z plastiku. Uwalniają hormon lewonorgestrelu. To pogrubia śluz szyjkowy i zatrzymuje spermę od zapłodnienia jaja.

Lewonorgestrel może również rozrzedzać podszewkę macicy, co częściowo może zapobiec owulacji.

Kiedy należy usunąć wkładkę domaciczną?

IUD można usunąć w dowolnym momencie, ale w niektórych sytuacjach konieczne jest usunięcie.

Ponieważ wkładka jest formą antykoncepcji, należy ją wyjąć, jeśli pacjentka chce zajść w ciążę. Ponadto wkładka wewnątrzmaciczna ma ograniczoną długość życia. Obudowy na bazie miedzi zapobiegają ciąży nawet do 10 lat po założeniu. Po tym czasie należy je usunąć z macicy.

Hormony oparte na IUD mają różną długość życia, w zależności od marki. Niektóre marki mogą zapobiegać ciąży do 3 lat, podczas gdy inne pracują nawet przez 5 lat.

Następnie urządzenie należy wyjąć.

Lekarz może również zalecić usunięcie wkładki, jeśli pacjent doświadczy:

  • Wzrost ciśnienia krwi
  • Infekcja miednicy
  • Zapalenie błony śluzowej macicy, które jest stanem zapalnym wyściółki macicy
  • Rak endometrium lub szyjki macicy
  • Klimakterium.

Jeśli wystąpią inne działania niepożądane lub dyskomfort, mogą one spowodować usunięcie wkładki.

Wskazówki

Usunięcie wkładki zwykle ma miejsce w klinice lekarza. Powinien być przeprowadzany wyłącznie przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Urządzenie można wyjąć w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego.

[kobieta lekarz konsultant]

Według Planned Parenthood usuwanie jest stosunkowo szybkie i proste, a nie ma wielu skutków ubocznych.

Usuwanie implantów może wymagać następujących kroków:

  1. Pacjent leży na stole do badań na plecach, z rozstawionymi nogami lub w strzemionach.
  2. Wprowadzono wziernik w celu oddzielenia ścian pochwy, w celu zlokalizowania wkładki.
  3. Szczypce służą do ciągnięcia za sznurki przymocowane do urządzenia.
  4. Ramiona wkładki będą się zwijać w górę, gdy będą powoli przesuwać się z macicy. Po zakończeniu procedury wziernik zostanie usunięty.

Niektóre lekkie krwawienia lub skurcze są częste podczas lub tuż po procesie. Niektórzy lekarze mogą sugerować, aby niektóre kobiety zażywały środek przeciwbólowy przed usunięciem, aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu.

Jeśli wkładka zostanie usunięta z powodu infekcji, można zalecić antybiotyki lub inne metody leczenia.

Dopóki nie ma powikłań ani infekcji, nowa wkładka hormonalna lub miedziana może zostać wstawiona natychmiast po usunięciu starego urządzenia. Można to zrobić podczas tej samej wizyty w biurze.

Możliwe ryzyko lub powikłania usunięcia

W niektórych przypadkach mogą wystąpić komplikacje podczas wyjmowania wkładki.

Planowane rodzicielstwo informuje, że istnieje niewielka szansa, że ​​wkładka nie wyjdzie łatwo. Może się tak zdarzyć, gdy lekarz nie jest w stanie zlokalizować strun głośnomówiących, prawdopodobnie dlatego, że struny zostały obcięte zbyt krótko.

W tej sytuacji lekarz może użyć USG do znalezienia strun. Inne instrumenty medyczne oprócz kleszczyków mogą być użyte do pomocy w usuwaniu wkładki z macicy. Narzędzia powszechnie używane do lokalizowania i chwytania struny to cytobrush lub hak IUD.

Bardzo rzadko urządzenie migruje przez ścianę macicy. W takim przypadku może być konieczna operacja histeroskopowa w znieczuleniu.

Ewentualnie, ostatnie badania sugerują, że usuwanie przy pomocy ultradźwięków może być skutecznym sposobem radzenia sobie z tymi przypadkami. Jest mniej inwazyjny niż zabieg chirurgiczny i jest bardziej opłacalny.

Kolejnym powikłaniem usunięcia wkładki jest nieplanowana ciąża wynikająca z seksu w dniach przed usunięciem.

Zaleca się omawianie alternatywnych form kontroli urodzeń z personelem medycznym przed usunięciem, aby uniknąć tego zjawiska.

Kiedy uprawiać seks przed i po usunięciu

IUD.

Bezpieczne jest współżycie seksualne w dniach przed i po usunięciu wkładki.

Należy jednak zauważyć, że płodność samic może powrócić do normy natychmiast po usunięciu wkładki, a plemniki mogą przetrwać w żeńskim układzie rozrodczym przez okres do 5 dni po stosunku.

Oznacza to, że ciąża jest możliwa, jeśli seks ma miejsce w dniach przed usunięciem, w zależności od tego, kiedy następuje owulacja. Seks po usunięciu urządzenia może również prowadzić do ciąży.

Planowanie rodziny w Nowej Zelandii zaleca unikanie stosunku płciowego przez co najmniej 7 dni przed usunięciem, jeśli pacjent nie chce począć.

Alternatywnie można zastosować inne metody antykoncepcji.

Po usunięciu, w przypadku zmiany z wkładki na doustne środki antykoncepcyjne, należy zastosować kolejną formę ochrony przez 7 dni do momentu ustąpienia działania doustnego środka antykoncepcyjnego.

Alternatywne formy antykoncepcji

Poza wkładką domaciczną dostępne są inne formy antykoncepcji, które zapobiegają ciąży.

Bariery mechaniczne

Bariery mechaniczne fizycznie uniemożliwiają plemnikowi dotarcie do jaja. Mogą być łączone ze środkiem plemnikobójczym w celu chemicznego zabicia nasienia. Formy antykoncepcji barierowej obejmują prezerwatywy męskie i żeńskie, gąbki antykoncepcyjne, przepony, nakładki na szyjkę macicy i środki antykoncepcyjne Lea.

Hormonalne środki antykoncepcyjne

Uwalniają one syntetyczne hormony, takie jak estrogeny i progestyny, do kobiecego ciała. Obejmują one pierścienie dopochwowe, implanty i pigułki antykoncepcyjne, plastry lub zastrzyki.

Sterylizacja

Sterylizacja jest stałą formą kontroli urodzeń. W przypadku kobiet ma to formę procedury, w której jajowody są wycinane lub plombowane. Mężczyźni mogą poddać się wazektomii, która obejmuje cięcie lub blokowanie rur, przez które przechodzą plemniki.

W niektórych przypadkach procedury sterylizacji można odwrócić, chociaż nie ma gwarancji, że płodność powróci do normy.

Like this post? Please share to your friends: