Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Olejki eteryczne i menopauza: czy mogą pomóc?

Menopauza może wywołać wiele objawów, ponieważ hormony zmieniają się, a płodność maleje. Niektóre leki, w tym terapia hormonalna, mogą pomóc.

Jednak terapia hormonalna (HT) została powiązana z niektórymi rodzajami raka, a wiele kobiet obawia się o bezpieczeństwo przyjmowania sztucznych hormonów.

Niektóre dowody sugerują, że olejki eteryczne mogą pomóc w objawach menopauzy. Dowody są rozproszone i niespójne, więc to, co działa dla jednej kobiety, może nie działać dla kogoś innego.

Ważne jest, aby kobiety współpracowały z lekarzem, aby ocenić, czy alternatywne środki zaradcze są dla nich odpowiednie. Z nadzorem lekarskim, olejki eteryczne mogą być alternatywą dla tradycyjnych zabiegów menopauzy.

Objawy menopauzy

U większości kobiet objawy menopauzy są denerwujące, ale nie na tyle poważne, aby podważyć ogólną jakość życia. Kobiety, które doświadczają wyniszczających objawów menopauzy, powinny skonsultować się z lekarzem przed spróbowaniem środków zaradczych.

Wiele objawów związanych z menopauzą rozpoczyna się w okresie okołomenopauzalnym, w fazie przejściowej w okresie menopauzy. Ten okres może trwać 8-10 lat. Wiele osób określa ten czas jako menopauza, chociaż termin menopauza odnosi się technicznie do czasu, w którym kobieta nie miała okresu przez 12 miesięcy.

Olejki eteryczne

Niektóre z najczęstszych objawów związanych z menopauzą to:

 • nieregularne okresy w okresie okołomenopauzalnym
 • zmiany w śnie, w tym bezsenność
 • lęk, depresja, drażliwość i inne zmiany nastroju
 • zmiany w libido, szczególnie zmniejszenie zainteresowania seksem
 • suchość pochwy i ból podczas stosunku
 • przybranie na wadze, szczególnie w okolicach talii
 • utrata kości i kruche kości
 • utrata mięśni

W okresie menopauzy niektóre kobiety zauważają inne zmiany, takie jak powiększenie włosów na twarzy lub ciele, zmiany w głosie, przerzedzenie włosów lub zmiany w strukturze włosów lub skóry.

Czy olejki eteryczne mogą pomóc?

Środki ludowe od pokoleń stosują olejki eteryczne. Jednak główna medycyna dopiero zaczyna rozważać ich skutki. Oznacza to, że badania dotyczące ich skuteczności są ograniczone.

Chociaż garstka badań wskazuje na moc olejków eterycznych, nie przetestowano wszystkich olejków eterycznych. Oznacza to, że naukowcy nie do końca rozumieją, które olejki eteryczne są najbardziej skuteczne, dlaczego niektóre oleje wydają się działać tylko niektórym kobietom, czy też czynniki stylu życia, takie jak dieta i ćwiczenia fizyczne, mogą wpływać na działanie olejków eterycznych.

W niektórych przypadkach nie ma pewności co do prawidłowej dawki lub debata na temat tego, czy olejki eteryczne są bezpieczne do spożycia lub używania na skórze.

Kobiety zainteresowane używaniem olejków eterycznych powinny przyjąć podejście próbne i błędne. Dobrym rozwiązaniem jest wypróbowanie różnych olejów i dawek pod kierunkiem lekarza i specjalisty od olejków eterycznych.

Oleje do wypróbowania

Następujące oleje mogą pomóc zmniejszyć lub złagodzić objawy menopauzy.

Fitoestrogeny

Olej sosnowy

Fitoestrogeny to estrogeny pochodzenia roślinnego. Olejki eteryczne zawierające fitoestrogeny mogą pomóc w zrównoważeniu hormonów.

Ponieważ wiele zmian związanych z menopauzą spowodowanych jest spadkiem estrogenu, fitoestrogeny mogą poprawić szereg objawów, w tym wahania nastroju, uderzenia gorąca i nieregularne miesiączki.

Jak wynika z jednego badania, szałwia, olej koperkowy, cyprys, arcydzięgiel i kolendra mogą wspierać równowagę hormonalną.

Następujące olejki eteryczne mogą zmniejszyć dyskomfort związany z menopauzą. Specjaliści zalecają, aby kobiety zaczynały od tylko jednego olejku eterycznego w niskiej dawce, aby sprawdzić tolerancję, stopniowo dodając więcej olejków lub wyższe dawki w razie potrzeby.

Olej sosnowy

Badania przeprowadzone na szczurach, których jajniki zostały usunięte, wykazały, że olej sosnowy zmniejsza utratę masy kostnej, chroniąc przed osteoporozą. Badania te sugerowały, że olej sosnowy może również działać u ludzi.

olej

olejek z czystego drzewa, zwany także chrustberry i balsam Abrahama, jest olejem niezbędnym, o którym naukowcy zapewne wiedzą najwięcej. Badania sugerują, że oleje zarówno z jagód jak i liścia mogą odnosić się do różnych objawów menopauzalnych, w tym nieregularnych okresów i wahań nastroju.

W przeciwieństwie do przekonania, że ​​olej z jagód był najbardziej korzystny, badanie z 2002 r. Wykazało, że olej z liści był w rzeczywistości najbardziej skuteczną częścią rośliny.

Lawenda

Lawenda od dawna jest stosowana w aromaterapii, aby promować uczucie relaksu i wspierać zdrowy sen.

Oprócz zmniejszenia lęku przed menopauzą, lawenda może pomóc w zmniejszeniu objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, bóle głowy i kołatanie serca.

Róża

Niektórzy badacze proponowali, że olej różany wzmacnia macicę, potencjalnie zajmując się problemami cyklu menstruacyjnego. W okresie menopauzy olejek różany może poprawić nastrój i zmniejszyć uderzenia gorąca poprzez równoważenie hormonów.

Pelargonia

Geranium wykazał podobne korzyści dla oleju różanego, równoważąc hormony, wspierając regularność cyklu menstruacyjnego w okresie okołomenopauzalnym i poprawiając nastrój.

Korzystanie z olejów

olejek eteryczny

Stężenia olejków eterycznych w różnych formułach mogą się różnić. W rezultacie najbezpieczniej jest stosować się do zaleceń producenta podczas ich stosowania, ponieważ dwa oleje mogą zasadniczo różnić się stężeniem.

Zwolennicy olejków eterycznych stwierdzają, że stosowanie ich do aromaterapii wystarczy, aby uzyskać dobre wyniki. Rozprowadzenie 3-5 kropli olejku w roztworze z wodą może pomóc w rozluźnieniu w ciągu dnia. Dyfuzory olejków eterycznych są szeroko dostępne w sklepach ze zdrową żywnością i online.

Olejki eteryczne mogą być również stosowane w masażu. Użytkownicy powinni rozcieńczyć olej olejem nośnym, takim jak olej kokosowy lub olej jojoba. Mieszaninę można następnie nanosić na punkty tętna lub stosować podczas masażu.

Przegląd kilku olejków eterycznych u kobiet w okresie menopauzy w 2007 r. Wykazał, że cotygodniowy masaż brzucha, ramion i pleców przez 8 tygodni był wystarczający, aby zobaczyć wyniki.

Ryzyka

Olejki eteryczne są naturalne, ale to nie znaczy, że są bezpieczne w każdym preparacie i dawce. Spożywanie olejków eterycznych jest kontrowersyjne, szczególnie, że niektóre olejki eteryczne są trujące w dużych dawkach.

Z biegiem czasu spożywanie olejków eterycznych może powodować podrażnienie żołądka lub jamy ustnej, a nawet może wywoływać bardziej poważne objawy. Nawet w mniejszych dawkach niektóre olejki eteryczne mogą podrażniać skórę. Najbezpieczniejszym sposobem użycia olejków eterycznych jest aromaterapia lub nałożenie na skórę olejku do masażu.

Ludzie powinni traktować olejki eteryczne jak każdy inny lek i podejmować następujące środki ostrożności:

 • Unikaj stosowania więcej niż zalecana dawka. Jeśli dana osoba przypadkowo używa zbyt wiele, powinna skontaktować się z centrum kontroli zatruć.
 • Wykonaj test płatkowy na niewielkiej powierzchni skóry przed użyciem olejków eterycznych do masażu.
 • Wprowadzaj tylko jeden olejek eteryczny na raz. W przeciwnym razie, jeśli wystąpi reakcja alergiczna, nie można ustalić, który olej ją spowodował.

Jeśli ktoś ma alergię na roślinę, z której pochodzi olejku eterycznego, prawdopodobnie olejku spowoduje reakcję alergiczną.

Inne zabiegi

Dla kobiet, które chcą uniknąć stosowania HTZ, olejki eteryczne nie są jedyną alternatywą. Środki zaradcze w stylu życia mogą również pomóc w wielu objawach menopauzy. Obejmują one:

 • spożywanie pokarmów, takich jak soja, które zawierają fitoestrogeny
 • jedzenie zdrowej, zbilansowanej diety i ograniczanie kofeiny
 • co najmniej 30 minut ćwiczeń dziennie, 5 dni w tygodniu
 • rzucanie palenia
 • utrzymanie zdrowej wagi
 • przyjmowanie technik radzenia sobie ze stresem, takich jak medytacja i głęboki oddech
PLMedBook