Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Migrena może być leczona za pomocą elektrycznej łatki stymulacyjnej

Bezprzewodowa łatka wykorzystująca elektryczną stymulację do blokowania sygnałów bólowych w mózgu może pewnego dnia zastąpić leki stosowane w leczeniu migreny – sugeruje nowe badanie.

[Kobieta z migreną]

Badacze ujawniają, w jaki sposób nowe urządzenie – stworzone przez terapeutyczną firmę elektroniczną Theranica – znacząco zmniejszyło ból migrenowy u ponad 60% uczestników badania, w porównaniu z leczeniem pozorowanym.

Dr David Yarnitsky, z Wydziału Medycyny Technion w Hajfie, w Izraelu i współpracownicy, niedawno zgłosili swoje odkrycia w czasopiśmie.

Migreny to nawracające bóle głowy charakteryzujące się umiarkowanym lub silnym bólem pulsującym lub pulsującym, które często występują po jednej stronie głowy. Wrażliwość na światło i dźwięk może również pojawić się w przypadku migreny, a także nudności i wymiotów.

Przewiduje się, że migreny mają wpływ na około 12 procent populacji Stanów Zjednoczonych i są około trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Jeśli chodzi o zapobieganie lub leczenie migreny, leki przeciwbólowe są często pierwszym problemem. Te obejmują niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID) (takie jak aspiryna i ibuprofen), tryptany (w tym sumatryptan i ryzatryptan), i beta-blokery. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich leków, istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Dr Yarnitsky i jego współpracownicy są przekonani, że ich nowa elektryczna łatka stymulująca może zaoferować alternatywę dla osób z migreną, która nie jest lekiem, po stwierdzeniu, że jest tak samo skuteczna jak leki przeciwbólowe.

Na potrzeby badania naukowcy zgłosili 71 osób dorosłych z epizodyczną migreną, z których każdy miała średnio od dwóch do ośmiu ataków migreny miesięcznie.

Uczestnicy nie przyjmowali żadnych leków, aby zapobiec atakom migreny przez co najmniej 2 miesiące przed badaniem, zauważa zespół.

Pacjenci zostali przydzieleni do jednej z dwóch grup leczenia. Jedna grupa otrzymywała leczenie za pomocą elektrycznej łatki stymulacyjnej, znanej jako Nerivio, podczas gdy druga grupa otrzymywała leczenie pobudzające.

Znaczące zmniejszenie bólu za pomocą elektrycznej łatki stymulacyjnej

Plaster Nerivio składa się z opaski na ramię, gumowych elektrod i chipa. Urządzenie bezprzewodowe jest połączone z aplikacją na smartfona. Po otrzymaniu polecenia od aplikacji urządzenie generuje impulsy elektryczne, które stymulują nerwy czuciowe pod skórą. Ma to na celu zapobieganie przekazywaniu sygnałów bólowych do mózgu.

Krótko po rozpoczęciu migreny każdy uczestnik został poinstruowany, aby zastosować plaster Nerivio lub urządzenie do stymulacji pozorowanej do ramienia. Testowano różne poziomy stymulacji, a każde leczenie trwało około 20 minut.

Naukowcy odkryli, że w trzech najwyższych poziomach stymulacji 64 procent osobników otrzymujących plaster Nerivio odnotowano obniżenie migrenowego bólu o więcej niż 50 procent w ciągu 2 godzin, po obróbce, w porównaniu z tylko 26 procent osobników, którzy otrzymali sham leczenie.

Dodatkowo, zespół odkrył, że na najwyższym poziomie stymulacji 58 procent osób, które rozpoczęły migrenę od umiarkowanej do ciężkiej, stwierdziło, że ich ból był łagodny lub zniknął po leczeniu lekiem Nerivio, w porównaniu z tylko 24 procentami osób z pozorowanej grupy leczenia. .

Leczenie było najskuteczniejsze, gdy rozpoczęto je w ciągu 20 minut od rozpoczęcia migreny, jak podają naukowcy. Ból zmniejszył się o 47 procent, gdy leczenie rozpoczęto wcześniej, w porównaniu z zaledwie 25 procentami, gdy leczenie rozpoczęto po 20 minutach.

Wyniki „podobne do obserwowanych podczas stosowania leków tryptanu”

Według dr Yarnitsky’ego, który jest również członkiem Medical Advisory Board dla Theranica, plaster Nerivio dawał wyniki „podobne do tych, które obserwowano w przypadku tryptanu na migrenę”.

„Wyniki te muszą zostać potwierdzone z dodatkowych badań, ale są ekscytujące. Osoby z migreną szukasz zabiegów nielekowych, a to nowe urządzenie jest łatwe w obsłudze, nie ma skutków ubocznych i może być wygodnie używany w środowisku pracy lub społecznych . „

David Yarnitsky

Dr Yarnitsky wskazuje na jedno ograniczenie badania, które polega na tym, że wielu uczestników otrzymujących stymulację pozorowaną zatrzymało się przed wymaganym 20-minutowym okresem leczenia.

„Może to wskazywać, że wiedzieli, że stymulacja nie była aktywna, a zatem nie byli już ślepi na badanie, co stanowi wyzwanie w każdym badaniu stymulacji symulacyjnej” – mówi dr Yarnitsky.

Dowiedz się, jak migreny mogą wywoływać bakterie w jamie ustnej.

Like this post? Please share to your friends: