Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o DHT

Utrata włosów u mężczyzn lub w łysieniu androgenowym jest najczęstszym typem wypadania włosów u mężczyzn.

Wydaje się, że rolę odgrywają czynniki hormonalne, a zwłaszcza męski hormon płciowy znany jako dihydrotestosteron (DHT).

Utrata włosów dotyczy około połowy wszystkich mężczyzn w wieku powyżej 50 lat i około 50 milionów mężczyzn w Stanach Zjednoczonych (USA).

DHT wiąże się również z wypadaniem włosów u kobiet, ale ten artykuł skupi się na łysieniu typu męskiego.

Szybkie fakty na temat dihydrotestosteronu

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących dihydrotestosteronu (DHT). Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

 • DHT jest androgenem i pomaga mężczyznom w ich męskich cechach.
 • Uważa się, że DHT powoduje, że mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji, co przyczynia się do łysienia typu męskiego.
 • W wieku 50 lat ponad połowa mężczyzn w USA prawdopodobnie odczuje wypadanie włosów za pośrednictwem DHT.
 • Zabiegi blokujące DHT mogą pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów.

Co to jest DHT?

Łysienie typu męskiego

DHT ma wiele ról. Poza produkcją włosów wiąże się ona również z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego lub powiększonym ropostatem, a także z rakiem prostaty.

DHT jest sterydem płciowym, co oznacza, że ​​jest wytwarzany w gonadach. Jest to również hormon androgenowy.

Androgeny są odpowiedzialne za cechy biologiczne mężczyzn, w tym głębszy głos, owłosienie ciała i zwiększoną masę mięśniową. Podczas rozwoju płodu, DHT odgrywa istotną rolę w rozwoju prącia i prostaty.

U mężczyzn enzym 5-alfa-reduktaza (5-AR) przekształca testosteron w DHT w jądrach i prostacie. Do 10 procent testosteronu jest zwykle przekształcane w DHT.

DHT jest silniejszy niż testosteron. Przyłącza się do tych samych miejsc, co testosteron, ale łatwiej. Kiedy już tam zostanie, pozostaje dłużej przywiązany.

Wzrost włosów i wypadanie włosów

Utrata włosów u mężczyzn jest najczęstszym typem wypadania włosów. Włosy na skroniach i na koronie powoli chudną i ostatecznie znikają.

Dokładny powód, dla którego tak się dzieje, nie jest znany, ale uważa się, że czynniki genetyczne, hormonalne i środowiskowe odgrywają pewną rolę. Uważa się, że DHT jest głównym czynnikiem.

Trzy fazy wzrostu włosów

Aby zrozumieć utratę włosów u mężczyzn, musimy zrozumieć wzrost włosów.

Wzrost włosów dzieli się na trzy fazy: anagen, katagen i telogen:

Anagen jest fazą wzrostu. Włosy pozostają w tej fazie przez 2 do 6 lat. Im dłużej trwa, tym dłużej włosy rosną. Zwykle w tej fazie znajduje się około 80 do 85 procent włosów na głowie.

Catagen trwa tylko 2 tygodnie. Pozwala odnowić mieszek włosowy.

Telogen jest fazą odpoczynku. Pęcherzyk spoczywa w stanie od 1 do 4 miesięcy. Normalnie od 12 do 20 procent włosów znajduje się w tej fazie.

Następnie anagen zaczyna się od nowa. Istniejące włosy są wypychane z porów przez nowy wzrost i naturalnie zrzucają.

Wypadanie włosów

Utrata włosów u mężczyzn ma miejsce, gdy pęcherzyki powoli ulegają zminiaturyzowaniu, faza anagenu zostaje zmniejszona, a faza telogenu wydłuża się.

Skrócona faza wzrostu oznacza, że ​​włosy nie mogą rosnąć tak długo, jak wcześniej.

Z biegiem czasu faza anagenu staje się tak krótka, że ​​nowe włosy nie zaglądają nawet przez powierzchnię skóry. Wzrost włosów Telogen jest mniej dobrze zakotwiczony w skórze głowy, dzięki czemu łatwiej wypaść.

W miarę jak pęcherzyki stają się mniejsze, wał włosów staje się cieńszy w każdym cyklu wzrostu. W końcu włosy są redukowane do włosów vellus, rodzaju miękkich, jasnych włosów, które pokrywają niemowlę i najczęściej znikają w okresie dojrzewania w odpowiedzi na androgeny.

Użytkownicy anabolicznych leków steroidowych, w tym kulturystów, mają wyższe poziomy DHT. Jednak często doświadczają utraty włosów.

Ruchomości

Włosy na głowie rosną bez obecności DHT, ale włosy pod pachą, włosy łonowe i włosy z brody nie mogą rosnąć bez androgenów.

Osoby, które zostały wykastrowane lub mają niedobór 5-AR, nie doświadczają łysienia typu męskiego, ale będą miały również bardzo mało włosów w innych częściach ciała.

Z przyczyn, które nie są dobrze zrozumiałe, DHT jest niezbędny dla większości włosów, ale jest szkodliwy dla wzrostu włosów na głowie.

Uważa się, że DHT wiąże się z receptorami androgenowymi na mieszków włosowych. Dzięki nieznanemu mechanizmowi wydaje się, że receptory zaczynają się miniaturyzować.

W 1998 r. Naukowcy odkryli, że zarówno oskubane mieszki włosowe, jak i skóra z łysiny głowy zawierają wyższe poziomy receptorów androgenowych niż te z łysiny.

Niektórzy naukowcy uważają, że niektórzy ludzie mają genetycznie przenoszoną podatność na normalny poziom krążących androgenów, szczególnie DHT. Ta kombinacja czynników hormonalnych i genetycznych może wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie częściej niż inni tracą włosy.

Dlaczego DHT wpływa na ludzi na różne sposoby?

DHT dotyka ludzi na różne sposoby. Może to być spowodowane:

 • wzrost receptorów DHT przy mieszku włosowym
 • większa lokalna produkcja DHT
 • wyższa wrażliwość receptora androgenu
 • więcej DHT wytwarzane w innym miejscu w organizmie i docierające do krążenia
 • więcej krążącego testosteronu, który działa jako prekursor DHT

Wiadomo, że DHT wiąże się z receptorami pęcherzyków pięć razy bardziej niż testosteron, ale ilość DHT w skórze głowy jest niewielka w porównaniu z poziomami w prostacie.

W jaki sposób kontrolowane są poziomy i dlaczego się zmieniają, nie są jeszcze zrozumiałe.

Rola 5-alfa-reduktazy

5-alfa-reduktaza (5-AR) to enzym, który przekształca testosteron w dużo silniejszy androgen, DHT.

Jeśli poziom 5-AR wzrośnie, więcej testosteronu zostanie zamienionych w DHT i nastąpi większa utrata włosów.

Istnieją dwie wersje enzymów 5-AR: typ 1 i 2.

 • Typ 1 występuje przede wszystkim w gruczołach łojowych, które wytwarzają naturalny środek smarujący skórę, sebum.
 • Typ 2 najczęściej znajduje się w obrębie układu moczowo-płciowego i mieszków włosowych.

Typ 2 jest uważany za ważniejszy w procesie wypadania włosów.

Lek

Utrata włosów na wzór męski może mieć negatywny wpływ na poczucie własnej wartości mężczyzny. Aby to złagodzić, opracowano już niektóre sposoby leczenia.

Wstrzyknięcie DHT

Finasteryd lub Propecia został zatwierdzony pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności w 1997 r. Przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Jest selektywnym inhibitorem typu 2 5-AR. Uważa się, że działa on na enzym 5-AR, który koncentruje się w mieszkach włosowych, aby zahamować wytwarzanie DHT.

Badania nad jego skutecznością przyniosły pozornie imponujące wyniki, ale niektórzy ludzie zakwestionowali skuteczność tego narzędzia.

Badania wykazały, że może to powstrzymać łysinę od postępu, i że w niektórych przypadkach włosy zaczną się pojawiać ponownie. Jednak liczba włosów, które z sukcesem urosły w cal kwadratowy głowy w ciągu 5 lat wynosiła 227, podczas gdy średnia liczba włosów w calach kwadratowych wynosi około 2200.

Finasteryd można przyjmować doustnie, w dawce 1 miligrama (mg) na dobę. Możliwe są również zastrzyki. Jeśli leczenie ustanie, utrata włosów będzie kontynuowana.

Działania niepożądane obejmują utratę libido, zmniejszoną zdolność do rozwoju i utrzymywania erekcji oraz zmniejszenie ejakulatu.

Inne przyczyny wypadania włosów

Inna teoria, której celem jest wyjaśnienie ubytku włosów u mężczyzn, polega na tym, że wraz z wiekiem pęcherzyki ulegają zwiększonemu naciskowi ze skóry głowy.

U młodszych osób pęcherzyki są buforowane przez otaczającą tkankę tłuszczową pod skórą. Skóra młodzieńcza jest również lepsza w uwodnieniu. Gdy skóra staje się odwodniona, skóra głowy ściska mieszki włosowe, powodując ich zmniejszenie.

Testosteron również przyczynia się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej, więc wyższe poziomy testosteronu mogą dodatkowo zmniejszyć zdolność skóry głowy do buforowania mieszków włosowych.

Ponieważ pęcherzyki starają się utrzymać swój status, sugerują niektórzy naukowcy, dodatkowa aktywność enzymatyczna zachodzi w tym miejscu. Więcej testosteronu jest przekształcane w DHT, co prowadzi do dalszej erozji i większej utraty włosów.

Dalsze badania nad DHT i łysieniem typu męskiego mogą pewnego dnia umożliwić naukowcom ostateczne złamanie kodu łysienia typu męskiego. Na razie jest to gra czekająca.

PLMedBook