Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy pochwa może być zbyt ciasna?

Czasami kobieta może zauważyć, że jej pochwa jest ciaśniejsza niż zwykle. Dzieje się tak dlatego, że pochwa zmienia się w trakcie życia kobiety w wyniku starzenia się i naturalnych zdarzeń, takich jak ciąża i poród.

Czasami zmiany te mogą powodować, że pochwa czuje się mocniej niż zwykle. W rezultacie niektóre kobiety mogą uważać, że ich pochwa jest zbyt napięta, szczególnie jeśli odczuwają dyskomfort lub ból podczas penetracji seksualnej. To przekonanie jest błędne.

Szybkie fakty dotyczące szczelności pochwy:

 • Uczucie ciasnej pochwy podczas penetracji seksualnej może być spowodowane tym, że kobieta nie jest w pełni pobudzona.
 • Kobieca pochwa doświadcza wielu zmian przez całe życie.
 • Zmiany hormonalne, kiedy miesiączkowanie może prowadzić do poczucia napięcia pochwy.

Czy pochwa może być zbyt ciasna?

kobieta trzymając ręce nad jej krocza

Pochwa kobiety prawie nigdy nie jest zbyt ciasna, by uprawiać seks. Ból lub dyskomfort jest objawem innych problemów. W stanie unaroused pochwa ma od 3 do 4 cali długości i może nie dawać wystarczającego smarowania dla wygodnego stosunku.

Jednakże, gdy pobudzony, pochwa rozszerza się na szerokość i długość i zwalnia smarowanie. Kobieta może zająć się bólem, dyskomfortem lub uczuciem bycia zbyt ciasnym, spędzając więcej czasu na uzyskaniu podniecenia przed penetracją i w razie potrzeby używając smaru.

Do innych częstych przyczyn dyskomfortu należą:

 • choroba
 • wrodzone warunki
 • zranienie
 • wahania hormonalne
 • naprężenie

Ucisk z pochwy spowodowany przez którekolwiek z powyższych może być leczony lub zarządzany przy pomocy lekarza.

W jaki sposób pochwa zmienia swoją szczelność?

młoda matka trzyma jej dziecko

Pochwa przechodzi wiele zmian w życiu kobiety. Następujące zdarzenia mają bezpośredni wpływ na pochwę:

 • zmiany hormonalne
 • ciąża
 • poród i karmienie piersią
 • naprężenie
 • seks

Zmiany hormonalne

Pochwa kobieca zmienia się naturalnie z powodu wahań hormonalnych przez całe życie. Zmiany te obejmują jej miesięczne cykle menstruacyjne, a następnie utratę tych cykli, gdy dochodzi do menopauzy.

Kiedy kobieta jest w wieku rozrodczym, jej hormony zmieniają się w różnych momentach cyklu. Kiedy kobieta rozpoczyna pierwszy dzień swojego okresu, poziom estrogenu i progesteronu w hormonach jest niski.

Wraz z postępem cyklu zbliża się do owulacji i wzrostu poziomu hormonów. Zwiększony poziom estrogenu i progesteronu może sprawić, że pochwa będzie bardziej smarowana i elastyczna w tym czasie. Po owulacji hormony opadają ponownie, a pochwa może czuć się mniej elastyczna i sucha, co prowadzi do odczucia napięcia.

W okresie menopauzy spadają poziomy estrogenu i zmniejszają się tkanki pochwowe. Zmiany te mogą wpłynąć na sposób, w jaki kobieta czuje do niej pochwę, co prowadzi ją do przekonania, że ​​jej pochwa jest zbyt napięta.

Ciąża

Ciąża może prowadzić do wielu zmian w kobiecej pochwie. Pochwa zmienia się, aby przygotować się na narodziny dziecka, a także w wyniku powiększonej macicy, która wywiera dodatkowy nacisk na pochwę.

Zmiany w kobiecej pochwie podczas ciąży obejmują:

 • zmiana koloru
 • uczucia pełni lub presji
 • zwiększone rozładowanie i smarowanie

Uczucie pełności i ciśnienia w pochwie podczas ciąży może sprawić, że kobieta poczuje się tak, jakby jej pochwa była ciaśniejsza niż zwykle. Jednak zwiększenie nasilenia pochwy spowodowane ciążą może również sprawić, że kobieca pochwa stanie się bardziej elastyczna niż zwykle.

Pochwa kobieca odzyska naturalną elastyczność po ciąży.

Poród i karmienie piersią

Podczas porodu pochwę rozszerza się, co oznacza, że ​​będzie rosnąć i rozszerzać się, aby pomieścić poród dziecka. Jakiś czas po urodzeniu pochwa kurczy się do normalnej wielkości.

Bardzo często kobieta doświadcza zmian w pochwie po porodzie pochwowym. Niektóre kobiety mogą doznać urazu poprzez rozdarcie lub nacięcie krocza na pochwie. Podczas gdy te urazy goją się, pochwa może czuć się mocniej lub bardziej czule niż wcześniej.

Również kobiety karmiące piersią mogą odczuwać suchość pochwy na skutek zmian w hormonach. Ta suchość może wywoływać uczucie napięcia pochwy podczas stosunku.

Seks

Kiedy kobieta zostaje pobudzona, jej pochwa rozszerza się i wydłuża naturalny środek poślizgowy. Wszystkie te zmiany pomagają kobiecej pochwie przygotować się do penetracji.

Jeśli nie jest wystarczająco pobudzona, pochwa może się nie rozszerzać lub być wystarczająco nasmarowana, co może powodować dyskomfort, ból i ogólne poczucie bycia zbyt ciasnym. Niektóre kobiety osiągają podniecenie poprzez przedłużone budowanie lub grę wstępną ze swoim partnerem. Inne kobiety uprawiają rytuały relaksacyjne, takie jak kąpanie się przed stosunkiem.

Jednak badania wykazały, że prawie wszystkie kobiety mogą korzystać z dodatkowego smarowania. Dostępna jest gama dostępnych smarów, które mogą sprawić, że seks będzie przyjemniejszy. Wybierz rozpuszczalny w wodzie smar, jeśli używasz prezerwatyw, ponieważ inne oleje mogą uszkodzić prezerwatywę.

Czy pochwa może być zbyt luźna?

kobieta o gorącym flush trzyma wentylator

Niektóre kobiety obawiają się, że po urodzeniu dziecka przez pochwę, ich pochwa nigdy nie powróci do stanu przed narodzinami. Podczas gdy pochwa zmienia się podczas ciąży i porodu, wraca ona mniej więcej do podobnej wielkości i kształtu, jak przed ciążą.

Po urodzeniu dziecka kobieta może chcieć wzmocnić dno miednicy. Ta zwiększona siła może pomóc kobiecie zapobiegać wyciekom moczu i poprawić komfort podczas seksu, ale nie zmieni kształtu ani elastyczności samej pochwy.

Jak wykonywać ćwiczenia Kegla

Najczęstsze ćwiczenie dna miednicy nazywa się ćwiczeniem Kegla. Aby wykonać Kegla, napnij te same mięśnie, które mogą zatrzymać przepływ środkowego moczu. Przytrzymaj mięśnie przez określony czas przed zwolnieniem, a następnie powtórz.

Kobieta powinna wykonywać ćwiczenia Kegla przez cały dzień.Codzienne wykonywanie tej czynności pomoże kobiecie poprawić lub utrzymać siłę dna miednicy.

Czy menopauza wpływa na zwiotczenie pochwy?

Kobiety przechodzące menopauzę mogą również martwić się o zwiotczenie pochwy, ponieważ tkanki pochwy stają się cieńsze w okresie menopauzy. Ta zmiana może wywołać wrażenie, że kobieta traci sprężystość i napięcie. Jednakże, chociaż tkanki pochwy zmieniają się podczas menopauzy, pochwa nie rozluźnia się.

Na wynos

Podczas gdy niektóre sytuacje mogą powodować tymczasową utratę elastyczności lub obrzęku, pochwa odzyskuje i odzyskuje normalny poziom ucisku. Wiele kobiet odczuwa uczucie napięcia pochwy z powodu braku pobudzenia przed stosunkiem płciowym lub zmian hormonalnych z powodu porodu, karmienia piersią i menopauzy.

Trwała utrata napięcia pochwy jest również mitem. Chociaż pochwa rozszerzy się podczas seksu i porodu, zawsze powróci do swojej naturalnej aktywności po stanie. Kiedy kobieta rodzi, może to zająć więcej czasu, aby pochwa odzyskała i odzyskała normalną elastyczność.

Istotne jest, aby kobieta widziała swojego lekarza, jeśli odczuwa jakiekolwiek objawy infekcji lub nagłe zmiany w odczuciu jej pochwy.

Like this post? Please share to your friends: