Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wiele zalet zdrowotnych brokułów

Te mini drzewa są znane z tego, że zostały zepchnięte z talerzy dzieciaków na całym świecie, ale reputacja brokułów jako jednego z najzdrowszych warzyw wciąż jest prawdziwa.

Brokuły należą do rodziny roślin krzyżowych, w tym kapusta, kalafior, brukselka, bok choy, kapusta, zielenina collard, brukiew i rzepa. Te energetyczne zasilacze dostarczają mnóstwo składników odżywczych za niewielką ilość kalorii.

Jeśli próbujesz jeść zdrowiej, warzywa kapustne, takie jak brokuły, powinny znajdować się na samym szczycie listy zakupów. Jeśli ty lub twoje dzieci nie jesteście wielkimi fanami brokułów, koniecznie przeczytajcie, jak włączyć więcej brokułów do działu diet na wskazówki i smaczne przepisy.

Ta funkcja Centrum wiedzy jest częścią zbioru artykułów na temat korzyści zdrowotnych popularnych potraw. Zapewnia przełom w wartości odżywczej brokułów i dogłębne spojrzenie na możliwe korzyści zdrowotne, włączenie większej ilości brokułów do diety i potencjalne ryzyko zdrowotne spożywania brokułów.

Możliwe korzyści zdrowotne spożywania brokułów

dwie głowy brokułów

Spożywanie wszelkiego rodzaju owoców i warzyw od dawna wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem wielu chorób związanych ze stylem życia.

Wiele badań sugeruje, że zwiększenie spożycia pokarmów roślinnych, takich jak brokuły, zmniejsza ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca i ogólnej śmiertelności.

Może również promować zdrową cerę i włosy, zwiększoną energię i ogólną niższą wagę.

Walka z rakiem

Spożywanie dużej ilości warzyw kapustnych wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka; w szczególności raka płuc i okrężnicy. Badania sugerują, że sulforafan, związek zawierający siarkę, który nadaje gorzkiemu ugryzieniu warzywa kapustne, jest również tym, co daje im siłę do walki z rakiem.

Naukowcy odkryli, że sulforafan może hamować enzym deacetylazę histonową (HDAC), o której wiadomo, że bierze udział w progresji komórek nowotworowych. Zdolność do zatrzymania enzymów HDAC może sprawić, że żywność zawierająca sulforafan będzie potencjalnie potężnym elementem leczenia raka w przyszłości. Sulforafan jest obecnie badany pod kątem jego zdolności do opóźniania lub spowalniania raka z obiecującymi wynikami w przypadku czerniaka, raka przełyku, prostaty i trzustki.

Inne łatwo rozpoznawalne warzywa kapustne to kalafior, brukselka, jarmuż, rzepa i kapusta, a także mniej znana rukola, broccolini, daikon, kalarepa i rzeżucha.

Stwierdzono, że inna ważna witamina, którą zawierają brokuły, kwasu foliowego, zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet. Odpowiednie spożycie kwasu foliowego w diecie również okazało się obiecujące w ochronie przed rakiem okrężnicy, żołądka, trzustki i szyjki macicy. Chociaż mechanizm odpowiedzialny za ochronę nie jest zrozumiały, naukowcy uważają, że może to mieć coś wspólnego z rolą kwasu foliowego w produkcji DNA i RNA i zapobieganiu mutacjom.

Poprawa zdrowia kości

Złe spożycie witaminy K wiąże się z wyższym ryzykiem złamania kości. Tylko jedna szklanka pokrojonego brokuła zawiera 92 mikrogramy witaminy K, co stanowi ponad 100 procent codziennej potrzeby. Spożywanie odpowiedniej ilości witaminy K poprawia zdrowie kości, poprawiając wchłanianie wapnia i zmniejszając wydalanie wapnia z moczem.

Brokuły również przyczyniają się do codziennego zapotrzebowania na wapń, dostarczając 43 miligramów w jednej filiżance.

Wyglądasz młodziej

Brokuły w misce

Przeciwutleniacz witamina C, spożywana w jej naturalnej postaci (w świeżych produktach w przeciwieństwie do suplementów) może pomóc w walce z uszkodzeniami skóry spowodowanymi przez słońce i zanieczyszczenia, zmniejszyć zmarszczki i poprawić ogólną strukturę skóry.

Wiele osób automatycznie myśli o owocach cytrusowych, kiedy myślą o witaminie C, ale czy wiesz, że brokuły dostarczają 81 miligramów w jednej filiżance? To więcej niż potrzebujesz przez cały dzień.

Witamina C odgrywa istotną rolę w tworzeniu kolagenu, głównego systemu wspomagającego dla skóry. Witamina A i witamina E są również kluczowe dla zdrowego wyglądu skóry, z których oba zapewniają brokuły.

Poprawione trawienie i naturalna detoksykacja

Spożywanie pokarmów z naturalnym błonnikiem, takim jak brokuły, może zapobiegać zaparciom, utrzymywać zdrowy przewód pokarmowy i zmniejszać ryzyko raka okrężnicy. Odpowiednie włókno sprzyja regularności, która jest kluczowa dla codziennego wydalania toksyn przez żółć i stolec. Ostatnie badania wykazały, że błonnik pokarmowy może również odgrywać rolę w regulacji układu odpornościowego i stanu zapalnego.

Ochrona przed chorobami przewlekłymi

Według Departamentu Medycyny Wewnętrznej i Programu Nutritional Sciences na University of Kentucky, wysokie spożycie błonnika wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem rozwoju choroby niedokrwiennej serca, udaru, nadciśnienia, cukrzycy, otyłości i niektórych chorób żołądkowo-jelitowych.

Wykazano również, że zwiększone spożycie błonnika obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, poprawia wrażliwość na insulinę i zwiększa utratę masy ciała u osób otyłych.

Odżywianie brokułów

Według danych krajowej bazy danych składników odżywczych USDA, jedna szklanka posiekanych surowych brokułów (około 91 gramów) zawiera 31 kalorii, 0 gramów tłuszczu, 6 gramów węglowodanów (w tym 2 gramy cukru i 2 gramy błonnika) i 3 gramy białka.

Tylko jedna filiżanka brokuła zapewnia ponad 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C i witaminę K, a także jest dobrym źródłem witaminy A, kwasu foliowego i potasu.

Brokuły należą do 20 najlepszych produktów spożywczych pod względem wyniku ANDI (Aggregate Nutrient Density Index), który mierzy zawartość witamin, składników mineralnych i fitoskładników w odniesieniu do zawartości kalorycznej.

Aby zdobyć wysoką pozycję, żywność musi dostarczać dużej ilości składników odżywczych dla niewielkiej ilości kalorii.

Jak włączyć więcej brokułów do swojej diety

Brokuły są jednymi z najmniej ulubionych warzyw wielu, a także ich kapustnym kuzynem, brukselką. Ale co, jeśli właśnie je przechowujesz i przygotowujesz źle?

Świeże, młode brokuły nie powinny mieć smaku włóknistego, drzewnego ani siarkowego. Aby mieć najlepszy smakujący brokuł, przechowuj nieumyte warzywa w luźnych lub perforowanych plastikowych torebkach w szufladzie lodówki. Myj brokuły tuż przed jedzeniem, ponieważ mokry brokuł może rozwinąć się w formę i stać się wiotkim.

Brokuły pozostawione w temperaturze pokojowej stają się włókniste i drzewne. Możesz nie być w stanie powiedzieć, patrząc, ale smak brokułów nadal zmniejsza starsze, jakie dostaje.

Zupa brokułowa

Krótkie wskazówki, jak cieszyć się większą ilością brokułów:

  • Niech to będzie proste i usmażone posiekane brokuły skropione oliwą z oliwek, popękanym pieprzem i mielonym czosnkiem.
  • Posiekaj surowe brokuły i dodaj do następnego opakowania.
  • Ułóż chleb lub pizzę z posiekanymi brokułami przed pieczeniem.
  • Zrób swój własny sos pesto lub makaron i dodaj brokuły.

Sprawdź te zdrowe recepty za pomocą brokułów:

pieczone brokuły ciecierzyca burgery z pikantnym nerkowcem majonezem
pieczone brokuły z cytrynowym sosem tahini
brokuły cheddar ciasto quinoa

Brokuły można kupić w różnych formach w sklepach spożywczych i Internecie.

Możliwe ryzyko zdrowotne spożywania brokułów

W przypadku przyjmowania leków rozrzedzających krew, takich jak kumadyna (warfaryna), ważne jest, aby nie zacząć nagle jeść więcej lub mniej pokarmów zawierających witaminę K, która odgrywa dużą rolę w krzepnięciu krwi.

Jest to całkowita dieta lub ogólny schemat odżywiania, który jest najważniejszy w zapobieganiu chorobom i osiągnięciu dobrego stanu zdrowia. Kluczem do zdrowej diety jest spożywanie różnych produktów spożywczych, zamiast koncentrować się na poszczególnych produktach.

Dalsze czytanie

Jeśli czytasz o potencjalnych korzyściach zdrowotnych brokułów, zapoznaj się z naszą kolekcją artykułów o innych owocach i warzywach.

Możesz także przeczytać nasz artykuł na temat 10 najlepszych zdrowych produktów do codziennej diety.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: