Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób bisfenol A wpływa na zdrowie?

Bisfenol A, czyli BPA, to substancja chemiczna występująca w wielu twardych tworzywach sztucznych, których używamy na co dzień. Większe dawki zostały powiązane z niepłodnością i innymi problemami zdrowotnymi.

Produkty zawierające BPA obejmują butelki z wodą, butelki dla niemowląt, wypełnienia i uszczelki dentystyczne, urządzenia dentystyczne, urządzenia medyczne, soczewki do okularów, płyty DVD i CD, artykuły gospodarstwa domowego i sprzęt sportowy.

Można go również znaleźć w żywicach epoksydowych, które są używane do powlekania wnętrza puszek pożywienia i napojów.

Duże ilości BPA są wytwarzane każdego roku. Ługuje do żywności i wody, a ludzie są szeroko narażone na to.

Szybkie fakty dotyczące bisfenolu A lub BPA

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących BPA. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

 • BPA jest obecny wszędzie wokół nas w środowisku i wytwarzanych produktach.
 • Badania powiązały narażenie na problemy z płodnością, męską impotencję, choroby serca i inne stany.
 • Niektóre raporty mówią, że obecne poziomy BPA są niskie i nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
 • Wskazówki dotyczące unikania ekspozycji obejmują niemowlęta karmiące piersią i nie kupowanie żywności w plastikowych opakowaniach.

Zagrożenia

Kobieta pije z twardej plastikowej butelki.

BPA jest zaburzeniem endokrynologicznym.

Może naśladować hormony organizmu i może zakłócać produkcję, wydzielanie, transport, działanie, funkcjonowanie i eliminację naturalnych hormonów.

BPA może zachowywać się podobnie do estrogenu i innych hormonów w ludzkim ciele.

Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie wrażliwe na działanie BPA.

Badania sugerują, że może wpływać na ludzkie zdrowie na różne sposoby.

Zaburzenia płodności

W 2013 roku naukowcy z Brigham i Women’s Hospital opublikowali wyniki wskazujące, że ekspozycja na BPA może wpływać na dojrzewanie jaj u ludzi.

Przegląd poprzednich badań, opublikowany w 2015 r., Znalazł dowody na to, że BPA może zakłócać funkcję endokrynną obejmującą podwzgórze i przysadkę mózgową.

Naukowcy zasugerowali, że ten rodzaj działania może wpływać na dojrzewanie i owulację oraz może prowadzić do niepłodności.

Autorzy dodają: „Szkodliwe skutki dla rozmnażania mogą mieć charakter trwający całe życie i międzypokoleniowy”.

Według badania oceniającego wpływ narażenia mężczyzn na BPA w pracy może mieć to wpływ na impotencję u mężczyzn. Wyniki wskazują, że ekspozycja na wysokim poziomie może zwiększać ryzyko zaburzeń erekcji i problemów z pożądaniem seksualnym i wytryskiem.

Choroba serca

Badania pozwoliły powiązać nawet niskie dawki BPA z problemami sercowo-naczyniowymi, w tym chorobą wieńcową serca, dławicą piersiową, zawałem serca, nadciśnieniem tętniczym i chorobą tętnic obwodowych.

Wyniki sugerują, że ten rodzaj ekspozycji może wywoływać arytmie, miażdżycę i zmiany ciśnienia krwi.

Cukrzyca typu 2 i masa ciała

Istnieją dowody na to, że niska ekspozycja na BPA może przyczyniać się do oporności na insulinę, a zatem do cukrzycy typu 2. Mniej wiarygodne dowody wskazują, że może ona również wpływać na masę ciała.

Rozwój mózgu płodu

Ekspozycja na środowisko w stosunku do BPA może potencjalnie wpływać na rozwijający się mózg w okresie ciąży.

Wpływ obejmuje zmiany w rozwoju strukturalnym, interferencje z regulacją estrogenu, modyfikacje DNA. Może to mieć wpływ na zachowania społeczne i niepokój po porodzie.

Rak piersi i prostaty

Naukowcy są przekonani, że BPA, z zachowaniem podobnym do estrogenu, może zwiększać ryzyko raka piersi, prostaty i innych nowotworów u osób, które były narażone na to w łonie matki.

W 2015 r. Grupa naukowców stwierdziła, że ​​”ekspozycja na BPA u płodu może prowadzić do” długotrwałego „wpływu na karcynogenezę niektórych narządów,” potencjalnie prowadząc do rozwoju nowotworów związanych z hormonami.

Naukowcy odkryli również, że BPA może zakłócać skuteczność chemioterapii w leczeniu raka piersi.

Astma

W systematycznym przeglądzie opublikowanym w 2016 r. Stwierdzono, że ekspozycja na BPA przed urodzeniem zwiększa ryzyko wystąpienia świszczącego oddechu i astmy, szczególnie jeśli wystąpiły one w drugim trymestrze ciąży.

Źródła

Władze publiczne określają poziomy bezpieczeństwa BPA, ale pozostają obawy dotyczące stopni narażenia.

[Szczeliwo dentystyczne Bisphenol A]

Jedno z badań Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wykryło BPA w prawie wszystkich próbkach moczu ludzkiego, co sugeruje, że ekspozycja jest powszechna w Stanach Zjednoczonych (USA).

CDC zauważa, że ​​ludzie są często narażeni na niskie poziomy BPA, kiedy konsumują żywność lub wodę, która była przechowywana w pojemnikach wykonanych z chemikaliami.

Dzieci mogą być również narażone na dotyk poprzez dotykanie przedmiotów wykonanych przy pomocy BPA, a następnie wkładanie rąk do buzi lub wkładanie ust do przedmiotu.

Inne sposoby ekspozycji obejmują:

 • posiadające szczeliwa dentystyczne zawierające BPA
 • pracując w miejscach, w których produkowane są produkty z BPA
 • używanie do czyszczenia pojemników ostrych detergentów, płynów o wysokiej temperaturze lub produktów zawierających kwaśne płyny

Papier termiczny i papier samokopiujący mogą również zawierać różne poziomy BPA, które dostaje się na dłonie i palce. Papier termiczny jest powszechnie stosowany w biletach do kina i etykietach.

BPA prawdopodobnie wchodzi do układu, gdy palce są umieszczone w jamie ustnej, a nie przez skórę.

Badanie 77 studentów z Harvard College wykazało, że jeden tydzień wody pitnej z butelek z poliwęglanu zwiększył poziom BPA o dwie trzecie. Sugeruje to, że regularne spożywanie wody z takich butelek znacząco zwiększa ekspozycję na BPA.

BPA jest stosowany w butelkach do karmienia niemowląt, więc karmienie piersią niemowlęcia prawdopodobnie obniży poziom ekspozycji na BPA.

Jak poważne jest ryzyko?

W sierpniu 2010 r. W raporcie National Toxicology Program stwierdzono, że obecny poziom BPA zwiększa:

 • pewne obawy dotyczące wpływu na mózg, zachowanie i gruczoł krokowy u płodów, niemowląt i dzieci
 • minimalne obawy dotyczące wpływu na gruczoł piersiowy i wczesne dojrzewanie płciowe
 • nieistotne obawy, że ekspozycja na BPA doprowadzi do zaburzeń płodu, niskiej masy urodzeniowej i problemów reprodukcyjnych

Chociaż te źródła potencjalnej ekspozycji są uznawane, raport o zagrożeniach BPA dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazuje, że wskaźniki narażenia w badaniach są zwykle wyższe niż te, które według szacunków istnieją w większości środowisk.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nadal wspiera stosowanie BPA w obecnych opakowaniach żywności, ponieważ ilość wymywana w żywności jest niewielka.

Unikanie ekspozycji

Trudno jest uniknąć BPA, ponieważ jest tak powszechny w środowisku, ale niektóre wskazówki mogą pomóc zminimalizować ekspozycję:

 • sprawdź etykietę bez zawartości BPA na produktach spożywczych i opakowaniach
 • kupuj i przechowuj żywność w szklanych słoikach, a nie z tworzyw sztucznych
 • używaj świeżych, mrożonych lub suszonych produktów, nie puszkowanych
 • unikać żywności w mikrofalówce w plastikowych pojemnikach
 • nie myć plastikowych pojemników w zmywarce ani nie używać ostrych detergentów
 • wybierz drewniane zabawki zamiast plastiku
 • niemowlęta karmione piersią w miarę możliwości, zamiast karmienia butelką

W jednym z badań zasugerowano, że po zaledwie 3 dniach od spożycia świeżej żywności bez produktów pobranych z puszki lub plastikowego opakowania poziom BPA w ciałach uczestników znacznie się obniżył.

Like this post? Please share to your friends: