Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zwiększenie spożycia wapnia „nie poprawia stanu zdrowia seniorów”

Zagęszczenie kości i ryzyko złamania u starszych osób nie ulegają poprawie wraz ze zwiększonym spożyciem wapnia. Oto odkrycie dwóch nowych badań opublikowanych ostatnio w.

[Żywność bogata w wapń]

Około 99% wapnia w organizmie jest przechowywane w zębach i kościach, gdzie pomaga utrzymać ich funkcję i strukturę. Pozostały 1% pomaga funkcji mięśni, komunikacji nerwowej, wydzielania hormonów i ruchu naczyń krwionośnych.

W Stanach Zjednoczonych zaleca się, aby mężczyźni w wieku 51-70 lat otrzymywali dziennie około 1000 miligramów wapnia z diety, podczas gdy zalecana dzienna dawka wapnia dla kobiet w tym samym wieku wynosi około 1200 mg. W przypadku mężczyzn i kobiet w wieku 71 lat i starszych zalecana dzienna dawka wapnia wynosi 1200 mg.

Produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt i ser, są najczęstszymi naturalnymi źródłami wapnia, choć minerały znajdują się również w produktach nie-mlecznych, w tym sardynkach, jarmużu i brokułach.

Według autorów badania Marka J. Bollanda, profesora nadzwyczajnego na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii i kolegów, średnie dzienne spożycie wapnia wśród osób starszych w krajach zachodnich wynosi tylko około 700-900 mg.

Jako takie, wiele starszych osób zwraca się do suplementów wapnia w celu zwiększenia ich spożycia w celu spełnienia zaleceń dietetycznych, wspierane przez twierdzenia, że ​​zwiększone spożycie wapnia może poprawić gęstość kości i zmniejszyć ryzyko złamań.

Jednak w dwóch nowych badaniach Bolland i współpracownicy uważają, że jest to mało prawdopodobne.

Zalecenia dotyczące spożycia wapnia dla osób starszych „należy ponownie rozważyć”

W przypadku obu badań zespół przeprowadził przegląd badań obserwacyjnych i randomizowanych kontrolowanych badań, w których oceniano, w jaki sposób zwiększone spożycie wapnia w diecie lub suplementacji wpływa na gęstość kości i ryzyko złamania u mężczyzn i kobiet w wieku 50 lat i starszych.

Szybkie fakty dotyczące wapnia

  • Kobiety po menopauzie, wegetarianie i osoby nietolerujące laktozy to tylko niektóre grupy zagrożone niedoborem wapnia.
  • Nadmiar wapnia – znany jako hiperkalcemia – może prowadzić do zaparć i kamieni nerkowych
  • Zwykły jogurt o niskiej zawartości tłuszczu o wadze 8 uncji stanowi około 42% dziennego zalecanego spożycia wapnia przez osoby dorosłe.

Dowiedz się więcej o wapniu

W badaniu oceniającym spożycie wapnia i gęstość kości naukowcy zidentyfikowali 59 kwalifikujących się kontrolowanych badań z randomizacją.

Naukowcy odkryli, że mężczyźni i kobiety, którzy zwiększyli spożycie wapnia przez źródła pokarmowe lub dodatkowe, doświadczyli 1-2% wzrostu gęstości mineralnej kości, który zdaniem zespołu „jest mało prawdopodobne, aby doprowadzić do istotnego klinicznie zmniejszenia ryzyka złamania”.

Drugie badanie obejmowało 44 badania kohortowe i 2 randomizowane badania kontrolowane, które oceniały związek pomiędzy zwiększonym spożyciem wapnia z suplementów, mleka i produktów mlecznych i innych źródeł żywieniowych.

Na podstawie tej analizy zespół stwierdził, że spożycie wapnia w diecie nie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem złamań u starszych osób i że z badań klinicznych nie wynika, że ​​zwiększenie spożycia wapnia ze źródeł pokarmowych zapobiega złamaniom. „Dowody, że suplementy wapnia zapobiegają złamaniom, są słabe i niekonsekwentne” – dodają.

W artykule wstępnym związanym z tymi badaniami prof. Karl Michaëlsson z Wydziału Nauk Chirurgicznych Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji zauważa, że ​​z uwagi na brak dowodów na to, że zwiększone spożycie wapnia poprawia stan zdrowia kości starszych osób, obecne zalecenia są „zagadkowe”. . „

Prof. Michaëlsson zwraca uwagę, że jeśli starsze osoby dorosłe przestrzegają obecnych wytycznych dotyczących dziennego spożycia wapnia, mogą nawet narażać swoje zdrowie:

„Większość pacjentów nie będzie czerpać korzyści ze zwiększania spożycia [wapnia] i będzie narażona na większe ryzyko zdarzeń niepożądanych, takich jak zaparcia, zdarzenia sercowo-naczyniowe, kamienie nerkowe lub przyjęcie do ostrych objawów żołądkowo-jelitowych.

Waga dowodów przeciwko takiemu masowemu leczeniu osób starszych jest teraz nieodparta i na pewno nadszedł czas, aby ponownie rozważyć te kontrowersyjne zalecenia. „

Chociaż zwiększenie spożycia wapnia może nie poprawiać zdrowia kości u seniorów, badanie opublikowane w 2013 r. Sugeruje, że dieta bogata w wapń może wydłużyć okres życia kobiet.

PLMedBook