Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób seks wpływa na twój mózg?

Uprawianie seksu może smakować nasze noce i dni, z przyjemnością i ekscytacją, łagodząc stres i zmartwienia. I oczywiście seks był kluczem do zapewnienia, że ​​ludzkość żyje dalej. W tym artykule pytamy: „W jaki sposób seks wpływa na to, co dzieje się w mózgu?”

para uprawiająca seks

Stosunek płciowy wpływa na sposób, w jaki funkcjonuje reszta naszego ciała.

Ostatnie badania wykazały, że może to mieć wpływ na to, ile jemy i jak dobrze funkcjonuje serce.

Jak już pisaliśmy, seks jest cytowany jako skuteczna metoda spalania kalorii, a naukowcy zauważają, że po tym zmniejsza się apetyt.

Ponadto badanie opublikowane w 2016 r. Wykazało, że kobiety, które mają satysfakcjonujący seks w późniejszym życiu, mogą być lepiej chronione przed ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi.

Wiele efektów seksu na ciele jest w istocie związanych ze sposobem, w jaki rozrywka wpływa na aktywność mózgu i uwalnianie hormonów w ośrodkowym układzie nerwowym.

Tutaj wyjaśniamy, co dzieje się w mózgu, gdy jesteśmy stymulowani seksualnie i patrzymy, jak ta aktywność może prowadzić do zmian w nastroju, metabolizmie i odczuwaniu bólu.

Aktywność mózgu i stymulacja seksualna

Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet wykazano, że stymulacja seksualna i satysfakcja zwiększają aktywność sieci mózgowych związanych z bólem i stanami emocjonalnymi, a także z systemem nagrody.

To spowodowało, że niektórzy badacze porównali seks z innymi używkami, od których oczekujemy natychmiastowego „wysokiego”, takiego jak narkotyki i alkohol.

Stymulacja mózgu i prącia

Badanie przeprowadzone w 2005 roku przez naukowców z University Medical Center w Groningen w Holandii wykorzystało skanowanie tomografii emisyjnej pozytonów do monitorowania przepływu krwi u mężczyzn, podczas gdy ich genitalia były stymulowane przez ich partnerki.

Skany wykazały, że pobudzenie wzwodu prącia zwiększyło przepływ krwi w tylnej ściance i wtórnej korze somatosensorycznej w prawej półkuli mózgu, zmniejszając ją w prawym jądrze migdałowatym.

Wyspa jest częścią mózgu, która jest związana z przetwarzaniem emocji, a także odczuciami bólu i ciepła. Podobnie uważa się, że wtórna kora somatosensoryczna odgrywa ważną rolę w kodowaniu odczuć bólowych.

Jeśli chodzi o ciało migdałowate, wiadomo, że jest zaangażowany w regulację emocji, a rozregulowanie jego aktywności związane jest z rozwojem zaburzeń lękowych.

Starsze badania z tej samej uczelni – które skupiały się na regionach mózgu, które zostały aktywowane w momencie wytrysku – wykazały, że nastąpił wzrost przepływu krwi do móżdżku, który również odgrywa kluczową rolę w przetwarzaniu emocji.

Naukowcy porównują aktywację móżdżku podczas wytrysku do pośpiechu przyjemności spowodowanego innymi działaniami, które stymulują mózgowy system nagrody.

„Nasze wyniki korespondują z doniesieniami o aktywacji móżdżku podczas pędu heroiny, podniecenia seksualnego, słuchania przyjemnej muzyki i nagrody pieniężnej”.

Mózg i żeński orgazm

W badaniu kobiecego orgazmu, który został przeprowadzony w zeszłym roku, naukowcy z Rutgers University w Newark, NJ, monitorowali aktywność mózgu 10 kobiet uczestniczących, gdy osiągnęli szczyt swojej przyjemności – albo przez samostymulację, albo przez bycie stymulowanym przez ich wzmacniacz.

Regiony, które były „znacząco aktywowane” podczas orgazmu, odkrył zespół, obejmowały część kory przedczołowej, korę oczodołowo-czołową, wyspę, zakręt obręczy i móżdżek.

Te obszary mózgu są różnie zaangażowane w przetwarzanie emocji i odczuwania bólu, a także w regulację niektórych procesów metabolicznych i podejmowania decyzji.

Inne badanie, które poprzednio obejmowało, sugerowało, że rytmiczna i przyjemna stymulacja związana z orgazmem powoduje, że mózg jest w stanie przypominającym trans. Autor artykułu Adam Safron porównuje wpływ kobiecych orgazmów na mózg do tego wywołanego tańcem lub słuchaniem muzyki.

„Muzyka i taniec mogą być jedynymi rzeczami, które zbliżają się do interakcji seksualnych w ich mocy, by przyciągnąć rytmy nerwowe i wywołać zmysłowe wchłanianie i trans” – pisze.

„To znaczy,” dodaje, „powody, dla których lubimy doświadczenia seksualne, mogą mocno pokrywać się z powodami, dla których lubimy doświadczenia muzyczne, zarówno pod względem bliskości (tj. Przyciągania neuronów i indukcji stanów podobnych do transu), jak i ostatecznego (tj. bonding) poziomów przyczynowości. „

Aktywność płciowa i hormonalna

Co to wszystko oznacza? W gruncie rzeczy oznacza to, że seks może wpływać na nasz nastrój – zwykle na lepsze, ale czasem na gorsze.

para całuje się w łóżku

Seks był wielokrotnie kojarzony z poprawą samopoczucia i psychologicznego, a także fizjologicznego relaksu.

Przyczyna, dla której możemy odczuwać, że stres wpływa na nas mniej po sesji między arkuszami jest ze względu na region mózgu zwany podwzgórze.

Podwzgórze dyktuje wydzielanie hormonu zwanego oksytocyną.

Wyższe poziomy oksytocyny mogą sprawić, że czujemy się bardziej zrelaksowani, ponieważ badania wykazały, że może ona zneutralizować działanie kortyzolu, hormonu związanego ze zwiększonym stanem stresu.

Oksytocyna nie tylko nas uspakaja, ale także tłumi nasze poczucie bólu. Badanie z 2013 r. Wykazało, że hormon ten może złagodzić bóle głowy u osób żyjących z nimi jako stan przewlekły.

Inne badanie z 2013 r. Sugerowało, że inny zestaw hormonów uwalnianych podczas stosunku płciowego – zwanych endorfinami – może także złagodzić ból związany z klasterowymi bólami głowy.

Czy seks może nas również osłabić?

Odpowiedź na to, niestety, brzmi „tak”. Podczas gdy seks jest powszechnie uznawany za świetny naturalny środek dla bluesa, niewielki segment populacji faktycznie zgłasza natychmiastowe obniżenie, a nie natychmiastowe maksimum po zaangażowaniu się w tę aktywność.

Ten stan jest znany jako „dysforia powojowa”, a jej przyczyny pozostają w dużej mierze nieznane. W jednym badaniu przeprowadzonym w 2010 r. Przeprowadzono rozmowę z 222 studentami uniwersytetu, aby lepiej zrozumieć jej skutki.

Spośród tych uczestników 32,9 procent stwierdziło, że po seksie doświadczyło negatywnych nastrojów.

Zespół zauważył, że przewlekłe występowanie tego schorzenia może być spowodowane przeszłymi traumatycznymi zdarzeniami. Jednak w większości przypadków jego przyczyny pozostały niejasne, a predyspozycji biologicznych nie można było wyeliminować.

„Zwraca to uwagę na wyjątkową naturę [dysforia powięzi], w której melancholia ogranicza się jedynie do okresu następującego po stosunku seksualnym, a osoba nie może wyjaśnić, dlaczego występuje dysforia” – piszą autorzy.

Seks może prowadzić do lepszego snu

Badania wykazały, że stosunek seksualny może również poprawić sen. Po orgazmie organizm uwalnia również wyższe poziomy hormonu zwanego prolaktyną, o którym wiadomo, że odgrywa kluczową rolę w śnie.

Naukowcy z Central Queensland University w Australii również postawili hipotezę, że uwalnianie oksytocyny podczas seksu może działać uspokajająco, co prowadzi do lepszego snu w nocy.

W przypadku mężczyzn stwierdzono, że ejakulacja zmniejsza aktywność w korze przedczołowej, która jest regionem mózgu, o którym wiadomo, że szczególnie korzystnie zasypia.

We śnie kora przedczołowa wykazuje najwolniejszą aktywność fal mózgowych w porównaniu z innymi regionami mózgu, co wspiera prawidłowe wykonywanie funkcji poznawczych w ciągu dnia.

Naukowcy twierdzą, że seks może prowadzić do lepszego funkcjonowania poznawczego w starszym wieku, chroniąc ludzi przed utratą pamięci i innymi zaburzeniami poznawczymi. Badania wykazały, że „starsi mężczyźni, którzy są aktywni seksualnie […] mają podwyższony poziom ogólnych funkcji poznawczych”.

Dla kobiet bycie aktywnym seksualnie w późniejszym życiu wydaje się szczególnie wspierać pamięć. Efekty te mogą wynikać z działania hormonów, takich jak testosteron i oksytocyna, na które ma wpływ stosunek płciowy.

Następnym razem, gdy masz zamiar wsunąć się między arkusze z tą wyjątkową osobą, po prostu wiedz, że ta chwila namiętności roznieci cały fikcyjny pokaz sztucznych ogni, uwalniając specjalny koktajl hormonalny, który w najlepszym razie naładuje cały zestaw baterie biologiczne.

Like this post? Please share to your friends: