Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób poziomy FSH testują menopauzę i płodność?

Hormon folikulotropowy to gonadotropina. Jest to hormon, który stymuluje gonady. Gonady są jajnikami u kobiet i jądrami u mężczyzn.

Hormon folikulotropowy (FSH) jest wydzielany z małego gruczołu w mózgu zwanego przednim płatem przysadki.

Ten artykuł bada, jakie są poziomy FSH i jak można je przetestować w odniesieniu do menopauzy i płodności.

Przegląd

zbliżenie fiolek do testowania krwi ręce lekarzy

U kobiet hormon folikulotropowy pomaga w dojrzewaniu pęcherzyków jajnikowych, które uwalniają jaja. Ciała mężczyzn wykorzystują FSH do wspomagania wzrostu i rozwoju plemników.

Bez uwolnienia FSH kobieta nie może kontynuować cyklu reprodukcyjnego, ponieważ jej jajniki nie uwolnią jaja.

Poziom FSH można testować u obu płci, aby ocenić płodność lub sprawdzić, czy kobieta przechodzi menopauzę.

Lekarze mogą wykonać badanie krwi w celu zmierzenia poziomu FSH. Zwykle wykonuje się to razem z testami na inne hormony płciowe, takie jak testosteron lub estrogen.

Używa

Lekarze często zlecają wykonanie testu FSH w ramach szeregu testów. Istnieje kilka powodów, dla których należy przeprowadzić test FSH, w tym:

 • Test menopauzy: jeśli cykl menstruacyjny kobiety stał się nieregularny lub w ogóle nie miała miesiączki, lekarz może zlecić badanie. Jeśli poziomy FSH są wysokie, może to oznaczać menopauzę.
 • Testy płodności kobiet: jeśli kobieta nie owuluje, jej poziomy FSH mogą być wysokie lub niskie, w zależności od przyczyny.
 • Badanie płodności u mężczyzn: u mężczyzn FSH stymuluje wzrost plemników. Jeśli poziomy FSH u mężczyzny są wysokie, może to oznaczać, że jądra nie funkcjonują prawidłowo.

Oprócz testów na płodność i menopauzę, lekarze mogą zlecić badanie FSH w poszukiwaniu zaburzeń przysadki lub w celu ustalenia, czy dziecko wchodzi w okres dojrzewania zbyt wcześnie lub za późno.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) również zatwierdziła test moczu, który mierzy poziom FSH. Ten test można wykonać w domu. Jeśli kobieta ma trudności z zajściem w ciążę, test może wykazać, że jest we wczesnym stadium menopauzy.

Wskazania

sprawdzanie temperatury w celu monitorowania płodności

Poziomy FSH są zwykle tylko jedną częścią układanki, którą lekarz musi opracować. Aby uzyskać jaśniejszy obraz, prawdopodobnie potrzebne będą dalsze testy. Przykłady obejmują testy dla:

 • estradiol
 • hormon luteinizujący
 • progesteron
 • testosteron

Ponadto, podczas badania na płodność, lekarz może poprosić kobietę o śledzenie jej temperatury, ponieważ może ona wzrosnąć podczas owulacji. Podobnie mogą zamawiać skany obrazowania w celu sprawdzenia jajowodów. Jeśli probówki są zablokowane, jajo kobiety nie może dotrzeć do macicy w celu implantacji.

Według The North American Menopause Society, jeśli kobieta ma FSH na poziomie 30 milli międzynarodowych jednostek na mililitr (mIU / ml) lub więcej i nie ma okresu na okres jednego roku, prawdopodobnie osiągnęła okres menopauzy.

Jednak jeśli kobieta ma jeden test FSH z tym wynikiem, nie oznacza to, że osiągnęła okres menopauzy. Aby to ustalić, będzie potrzebować wielu testów.

Według Mayo Medical Laboratories, wartości referencyjne (najbardziej typowe wartości) dla FSH to:

 • Mężczyźni w wieku powyżej 18 lat: 1,0-18,0 Jednostki międzynarodowe na litr (IU / L)
 • Kobiety po menopauzie: 16,7-113,6 IU / L

U kobiet przed menopauzą:

 • Folikular: 3,9-8,8 IU / L
 • Średnia prędkość: 4,5-22,5 j./l
 • Luteal: 1,8-5,1 IU / L

Lekarz przedstawi listę referencyjną wyników testów FSH, aby umożliwić osobie rozpoznanie, czy jej poziom jest prawidłowy, niski czy wysoki. Lekarz wyjaśni wyniki i zaleci leczenie.

Jeśli kobieta jest we wczesnej menopauzie, lekarz może zalecić hormonalną terapię zastępczą w celu zmniejszenia związanych z nią objawów.

Zagrożenia i czynniki ryzyka

trzyma jakieś pigułki i suplementy

Test FSH zwykle składa się z prostego testu krwi. Potrzebna jest niewielka próbka krwi, a ryzyko jest minimalne, więc osoba może później powrócić do swoich codziennych czynności.

Lekarz nie będzie sam używał testu FSH w celu ustalenia, czy kobieta przechodzi menopauzę, ani w celu ustalenia przyczyn niepłodności.

Jednym z problemów z testami hormonalnymi jest to, że hormony człowieka zmieniają się w ciągu kilku godzin i dni. Tak więc próbka krwi i testowanie jej na obecność hormonów zapewnia jedynie „migawkę” ich poziomów.

Diagnoza na podstawie samych poziomów FSH może być niedokładna w przypadku kobiety. Jednak uważa się, że mężczyźni mają bardziej stabilny poziom hormonów.

Istnieją pewne leki, które mogą wpływać na poziomy FSH. Ważne jest, aby osoba poinformowała lekarza wszystkie przyjmowane leki, aby zapobiec fałszywym odczytom. Przykłady leków, które mogą zwiększać poziomy FSH, obejmują:

 • cymetydyna
 • clomiphene
 • naparstnica
 • lewodopa

Leki obniżające poziomy FSH obejmują:

 • hormonalne terapie zastępcze
 • Doustne środki antykoncepcyjne
 • fenotiazyny

Przyjmowanie multiwitamin zawierających biotynę lub witaminę B7 może również wpływać na dokładność testu FSH. Lekarze zazwyczaj zalecają kobietom powstrzymanie się od przyjmowania tych suplementów przez co najmniej 12 godzin przed badaniem.

Outlook i kolejne kroki

Testy FSH mogą pomóc lekarzowi ocenić płodność lub status menopauzy.

W przypadku kobiety lekarz może zalecić pobranie kilku próbek krwi w trakcie cyklu menstruacyjnego, aby sprawdzić, czy jej stężenie w FSH jest stale wysokie, niskie lub prawidłowe.

Jednak większość kobiet przechodzących menopauzę nie będzie wymagać testów FSH.

Jeśli kobiety są starsze niż 45 lat, zwykle występują następujące objawy, aby potwierdzić, że przechodzą menopauzę:

 • uderzenia gorąca
 • zmiany nastroju
 • trudności ze snem

Jednakże, jeśli kobieta lub mężczyzna ma mniej niż 40 lat i chce być badana pod kątem niepłodności lub wczesnej menopauzy, test FSH może być ważny w postawieniu diagnozy.

Like this post? Please share to your friends: