Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób brokuły pomagają zapobiegać nowotworom? Badanie rzuca światło

Wcześniejsze badania sugerują, że sulforafan – związek obecny w brokułach i innych warzywach kapustowatych – może pomóc w zapobieganiu rakowi lub spowolnieniu jego rozwoju. Nowe badanie mogło odkryć, w jaki sposób.

[Miska brokułów]

Naukowcy z Oregon State University (OSU) odkryli, że sulforafan redukuje ekspresję długich niekodujących RNA (lncRNA) w komórkach raka gruczołu krokowego, co zaburza zdolność komórek do tworzenia kolonii – cechą charakterystyczną przerzutowego raka.

Poprzednio uważane za „śmieciowe DNA” bez znaczącej funkcji, lncRNA okazały się coraz ważniejszymi graczami w rozwoju wielu nowotworów, w tym raka gruczołu krokowego, piersi, żołądka i płuc.

Badania sugerują, że lncRNA może regulować ekspresję genów – proces, w którym geny są włączane lub wyłączane w celu wykonywania swoich zadań. Kiedy rozregulują się lncRNA, uważa się, że mogą one stymulować rozwój choroby.

Nowe badanie nie tylko dostarcza dalszych dowodów na rolę, jaką lncRNA odgrywają w leczeniu raka, ale wspomaga wcześniejsze badania, w których wykazano przeciwrakowe działanie sulforafanu.

„Oczywistym jest, że ten związek dietetyczny, znajdujący się na jednych z najwyższych poziomów w brokułach, może wpływać na lncRNA” – mówi główny badacz Emily Ho z Moore Family Center for Whole Grain Foods, Nutrition i Preventive Health na OSU.

„To może otworzyć drzwi do całej gamy nowych strategii dietetycznych, żywności lub leków, które mogą odgrywać rolę w hamowaniu raka lub kontroli terapeutycznej” – dodaje.

Ho i koledzy niedawno zgłosili swoje wyniki w.

Sulforafan doprowadził do czterokrotnego zmniejszenia tworzenia się kolonii

Aby osiągnąć swoje wyniki, naukowcy przeprowadzili sekwencjonowanie całego genomu na normalnych ludzkich komórkach nabłonka prostaty i komórkach raka prostaty.

Naukowcy odkryli, że komórki raka gruczołu krokowego wykazują wysoką ekspresję lncRNA, szczególnie jeden o nazwie LINC01116.

Jednakże, gdy zespół podawał sulforafan komórkom raka prostaty, poziomy LINC01116 były zmniejszone, co prowadziło do czterokrotnego zmniejszenia zdolności komórek do tworzenia kolonii.

Według naukowców ich odkrycia potwierdzają ideę IncRNA jako celu w zapobieganiu rakowi i sugerują, że spożywanie sulforafanu w diecie może być realnym sposobem na celowanie w te cząsteczki.

Główny autor badań Laura Beaver, z Instytutu Linusa Paulinga i Kolegium Zdrowia Publicznego i Nauk Humanistycznych na OSU, twierdzi, że ich wyniki mogą mieć nie tylko wpływ na profilaktykę raka, ale także na leczenie raka.

„Byłoby bardzo ważne, gdybyśmy mogli opracować metody, które znacznie spowolnią postępy raka, [i] pomogą zapobiec inwazji” – zauważa.

Podczas gdy potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, jak sulforafan może zapobiegać i spowalniać raka, naukowcy uważają, że ich odkrycia pomagają rzucić trochę światła.

Autorzy podsumowują:

„Te odkrycia pokazują, że lncRNA mogą odgrywać ważną rolę w rozwoju raka i mogą być przydatnymi celami w profilaktyce, wykrywaniu i leczeniu raka”.

Dowiedz się, jak brokuły mogą pomóc w ochronie przed rakiem wątroby.

Like this post? Please share to your friends: