Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Diagnozowanie wirusowego zapalenia wątroby typu C za pomocą testu na przeciwciała przeciwko zapaleniu wątroby typu C.

Test na przeciwciała przeciwko zapaleniu wątroby typu C jest jedynym sposobem na sprawdzenie, czy dana osoba miała wirusa zapalenia wątroby typu C. Wyniki mogą być skomplikowane, ponieważ pozytywny test nie zawsze oznacza, że ​​ktoś ma żółtaczkę C. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o teście i jakie wyniki wskazują.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest wirusem, który uszkadza wątrobę. Nieleczony może prowadzić do chorób wątroby i innych poważnych długotrwałych problemów zdrowotnych.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma zapalenie wątroby typu C. Istnieją konkretne czynniki ryzyka zakażenia wirusem, takie jak wiek i narażenie na krew lub płyny ustrojowe.

Czym jest test na przeciwciała przeciwko zapaleniu wątroby typu C?

Próbka krwi i strzykawka na dokumentach testowych.

Test na obecność przeciwciał jest badaniem krwi w celu sprawdzenia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C.

Przeciwciało to białko wytwarzane przez organizm w celu ochrony przed bakteriami i chorobą. Przeciwciała mogą wykrywać substancje, które mogą szkodzić zdrowiu.

Termin medyczny dla tych szkodliwych substancji jest antygenem. Gdy przeciwciało rozpozna antygen, zniszczy go lub powstrzyma przed dalszą podróżą do organizmu.

Przeciwciała są specyficzne dla określonej bakterii lub choroby i pozostają w ciele po tym, jak ktoś został zakażony. Oznacza to, że przeciwciała powinny być w stanie zwalczyć tę samą chorobę w przyszłości.

Test przeciwciał przeciw zapaleniu wątroby typu C sprawdza obecność przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C. Jeśli w organizmie są przeciwciała, oznacza to, że w pewnym momencie została zainfekowana wirusem. Jednak nie zawsze oznacza to, że nadal mają wirusa.

Lekarz pobierze małą próbkę krwi do przetestowania. Rezultaty mogą zająć kilka dni lub tygodni.

Co oznaczają wyniki?

Istnieją dwa wyniki testu na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C.

 • Niereaktywny lub negatywny wynik testu oznacza, że ​​dana osoba nie ma wirusa. Wyjątek stanowi sytuacja, w której ktoś miał ostatnio styczność z wirusem, na przykład poprzez zakażoną krew. W takim przypadku będą musieli przejść kolejny test.
 • Reaktywny lub pozytywny wynik testu oznacza, że ​​dana osoba miała wirusa w pewnym momencie, ale nie oznacza, że ​​nadal go ma. Konieczne będą dalsze testy, aby sprawdzić, czy wirus nadal jest aktywny w organizmie i czy leczenie będzie wymagane.

Co się potem dzieje?

Starszy męski pacjent z młodym samiec lekarki obsiadaniem na łóżku szpitalnym wyjaśnia problem.

Po zdiagnozowaniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, osoba będzie musiała przejść serię różnych testów, aby zobaczyć, w jaki sposób wirus wpłynął na ich ciało.

Testy te sprawdzą wszelkie uszkodzenia wątroby, określą, jak dobrze działa wątroba i pomogą lekarzowi zdecydować o leczeniu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest leczone lekami znanymi jako leki antywirusowe. Otrzymuje tę nazwę, ponieważ ma na celu usunięcie wirusa z organizmu.

Kolejnym celem leku jest spowolnienie uszkodzenia wątroby. Może to również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątroby lub rozwinięcia się poważnego bliznowacenia wątroby, znanego jako marskość wątroby.

Osoba z wirusowym zapaleniem wątroby typu C będzie wymagać regularnego testowania podczas leczenia, aby zobaczyć, jak dobrze działa lek. Utrzymanie zdrowia, wystarczająca ilość snu, unikanie narkotyków i alkoholu może pomóc w leczeniu.

Dowiedzenie się o rozpoznaniu WZW typu C może być skomplikowane lub mylące. American Liver Foundation oferuje informacje, wsparcie i porady dla osób, które mają wirusa.

Inne testy zapalenia wątroby typu C.

Po tym, jak dana osoba otrzyma reaktywny lub dodatni wynik testu na przeciwciała przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, będzie musiała przeprowadzić dwa kolejne badania kontrolne.

Pierwszy test sprawdza, czy dana osoba nadal ma wirusa; drugi mierzy ilość wirusa we krwi.

Pierwszym testem jest test jakościowy hep C RNA, znany również jako test PCR. Dodatni wynik oznacza, że ​​dana osoba ma wirusa zapalenia wątroby typu C. Wynik ujemny oznacza, że ​​organizm oczyścił wirusa bez leczenia.

Drugim testem jest test ilościowy hep C RNA. Wynik tego testu jest podany jako liczba, a nie wynik dodatni lub ujemny. Wynika to z faktu, że test porównuje ilość wirusa w ciele przed, w trakcie i po leczeniu.

Liczba podana w wyniku tego testu jest znana jako miano wirusa. Im niższa liczba wirusów zapalenia wątroby typu C we krwi, tym większe szanse, że dana osoba może wyeliminować wirusa z organizmu.

Po rozpoznaniu wirusa zapalenia wątroby typu C mogą być potrzebne inne badania:

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Jeśli dana osoba nie była wcześniej narażona na te formy wirusa, może mieć szczepienie, aby chronić je przed tym wirusem.
 • Testowanie, aby dowiedzieć się, który szczep wirusa zapalenia wątroby typu C ma ktoś. Istnieją trzy powszechne szczepy w Stanach Zjednoczonych i leczenie jest nieco inne dla każdego z nich. Jest to tzw. Test genotypowy zapalenia wątroby typu C.
 • Testy czynności wątroby. Będą sprawdzać, jak może dojść do stanu zapalnego lub uszkodzenia wątroby.
 • Testy obrazowania. Robienie zdjęć wątroby może pokazać, czy dana osoba ma raka wątroby.

Kto powinien zostać przetestowany?

Dziecko wyżu demograficznego para dostaje przygotowywający w ranku w domu.

Pewne zachowania, doświadczenia i procedury medyczne zwiększają ryzyko zachorowania na wirus zapalenia wątroby typu C przenoszony przez kontakt z krwią.

Poniżej przedstawiono czynniki ryzyka zarażenia wirusem:

 • z HIV
 • za pomocą igieł do wstrzykiwania narkotyków
 • posiadanie wielu partnerów seksualnych lub partnera seksualnego z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C
 • po przeszczepieniu narządu lub otrzymaniu krwi przed 1992 rokiem
 • pracujących w służbie zdrowia i narażonych na kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi
 • po hemodializie, procesie, który filtruje krew
 • leczono z powodu krwawienia z białkami krwi przed 1987 rokiem

Ośrodki Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecają wszystkim pokoleniom wyżu demograficznym testowanie na zapalenie wątroby typu C. Baby boomers to ludzie urodzeni między 1945 a 1965 rokiem. Są pięciokrotnie bardziej narażeni na wirusa niż inni dorośli.

Nie jest jasne, dlaczego wyżu demograficznego mają wyższe wskaźniki zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C niż reszta populacji. Obecnie naukowcy uważają, że może to być spowodowane standardem praktyki medycznej w przeszłości, przed wprowadzeniem kontroli przesiewowych i kontroli zakażeń.

Perspektywy

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest poważnym wirusem, który może spowodować znaczne uszkodzenie ciała. Im wcześniej wirus zostanie wykryty, tym większe szanse na jego leczenie.

Osoby, które były narażone na czynniki ryzyka lub znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, powinny zapytać lekarza o testowanie.

Zrozumienie, co oznacza wynik pozytywny lub negatywny, jest ważne. Osoba, która nie jest pewna, powinna poprosić lekarza o jasne wyjaśnienie i poradę.

Like this post? Please share to your friends: