Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Szczepionka przeciwko boreliozie

Borelioza to infekcja bakteryjna rozprzestrzeniająca się przez kleszcze. Choroba dotyka każdego roku tysiące Amerykanów. Pomimo rozpowszechnienia i lat badań, trwa polowanie na szczepionkę przeciwko boreliozie.

LYMErix, pierwsza i ostatnia szczepionka na boreliozę, która była licencjonowana i zatwierdzona przez Food and Drug Administration (FDA), została wycofana z rynku w 2002 roku.

Od tamtej pory badania i badania nad chorobą i potencjalnymi szczepionkami były kontynuowane, ale nie było żadnej innej szczepionki przeciwko boreliozie udostępnionej do publicznej wiadomości.

Szybkie fakty dotyczące szczepionki przeciwko boreliozie

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących szczepionki przeciwko boreliozie. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

  • Borelioza rozprzestrzenia się na kleszcza, Borrelia burgdorferi
  • LYMErix jest jedyną szczepionką, która została zatwierdzona do leczenia choroby z Lyme
  • Naukowcy wciąż podchodzą do problemu szczepionek pod wieloma kątami

Co to jest choroba z Lyme?

[Tłumienie choroby z Lyme]

Choroba z Lyme jest skurczona przez ugryzienie kleszcza czarnoskórego zakażonego bakterią Borrelia burgdorferi.

Nazywana również boreliozą z Lyme, choroba Lyme jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez wektory lub kleszczami w Stanach Zjednoczonych.

Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) każdego roku zgłaszanych jest ponad 30 000 przypadków. Liczba ta nie odzwierciedla pełnego zakresu choroby, ponieważ niektóre przypadki nie są zgłaszane.

CDC sugeruje, że liczba osób, u których zdiagnozowano chorobę z Lyme każdego roku wynosi około 300 000.

Wczesne objawy boreliozy obejmują gorączkę, dreszcze, zmęczenie i inne objawy grypopodobne. Później objawy mogą się rozwinąć w silne bóle głowy, zapalenie stawów, porażenie twarzy (utrata kontroli mięśni na części twarzy), nieregularne rytmy serca, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego oraz problemy z pamięcią.

Podjęcie kroków w celu uniknięcia ukąszenia przez kleszcze może pomóc w zapobieganiu boreliozie i można leczyć za pomocą antybiotyków. Jednak choroba może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie zostanie wcześnie wykryta lub pozostawiona bez leczenia.

Szczepionka przeciwko boreliozie

W latach 90. GlaxoSmithKline, znany jako SmithKline Beecham (SKB) w tym czasie, opracował szczepionkę opartą na zewnętrznym białku powierzchniowym A (OspA), białku znajdującym się na powierzchni komórek bakterii B. burgdorferi. Szczepionka zwiększa produkcję przeciwciał przeciw OspA; celuje w bakterię wewnątrz kleszcza, a nie człowieka.

Kiedy kleszcz ugryza zaszczepioną osobę, krew pełna przeciwciał wchodzi w kleszcza i zabija bakterię, zanim może zostać przekazana osobie.

Szczepionka SKB, zwana LYMErix, przeszła badania kliniczne fazy 3 i została ostatecznie zatwierdzona przez FDA w 1998 r. LYMErix podawano ludziom w trzech dawkach i okazało się, że około 80 procent skutecznie zapobiega boreliozie.

Niedługo po uwolnieniu szczepionka spotkała się z reakcją publiczną, gdy pojawiły się doniesienia o wystąpieniu reakcji niepożądanych. SKB otrzymało pozew zbiorowy od firmy prawniczej z Filadelfii, która reprezentowała ponad sto osób, które twierdziły, że doświadczyły niepożądanych reakcji na szczepionkę. Podając niski popyt i zmniejszając sprzedaż, SKB ostatecznie wyeliminował LYMErix z rynku w 2002 roku.

Chociaż LYMErix była pierwszą i ostatnią szczepionką przeciw boreliozą zatwierdzoną przez FDA, nie była ona jedyną opracowaną.

Mniej więcej w tym samym czasie SKB stworzył LYMErix, Pasteur Merieux Connaught również wyprodukował własną szczepionkę na bazie OspA. Szczepionka ImuLyme również przeszła badania kliniczne fazy 3, ale firma zdecydowała się nie ubiegać o zatwierdzenie regulacyjne bez ujawnienia przyczyn.

Inne badania

Po wycofaniu LYMErix z rynku, Erol Fikrig, jeden z lekarzy, którzy pomogli opracować szczepionkę, spróbował innego podejścia.

Skupił się na ślinie kleszcza i znalazł sposób blokowania przenoszenia bakterii B. burgdorferi i potencjalnie także innych bakterii. W 2009 r. Fikrig i jego zespół badawczy opublikowali wyniki swoich badań na myszach.

W 2013 r. Badacze z Stony Brook University, Brookhaven National Laboratory, NY i Baxter International Inc., IL, opublikowali wyniki swoich badań w innej szczepionce opartej na OspA.

[Black legged tick]

Grupa przeprowadziła próby w Niemczech i Austrii i dała szczepionkę 300 uczestnikom. Wystąpiło tylko kilka łagodnych działań niepożądanych i brak poważnych działań niepożądanych związanych ze szczepionką.

Naukowcy muszą jeszcze przeprowadzić badania skuteczności szczepionki.

W 2015 roku MassBiologics, producent szczepionek non-profit z University of Massachusetts Medical School, przedstawił swoje badania dotyczące profilaktyki przedekspozycyjnej.

Ich szczepionka może zapobiec infekcji boreliozą i chronić zaszczepioną osobę przez około 6 miesięcy, na tyle długo, aby pokonać okres infekcji. Laboratorium szuka dalszych badań i dalszych testów, w tym badań na ludziach.

Innym godnym uwagi projektem badającym potencjalne szczepionki przeciwko boreliozie jest dr Richard Marconi ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Virginia Commonwealth.

Zespół dr. Marconiego opracowuje szczepionkę opartą na OspC, innym białku powierzchniowym, podobnym do OspA. Ta szczepionka nie będzie wymagać regularnych dopalaczy, na których polega szczepionka OspA, aby pozostać aktywnymi. Do tej pory szczepionka została przetestowana u psów i przyniosła obiecujące wyniki.

Mimo że lekarze i naukowcy kontynuują badania nad metodami walki z boreliozą, nie ma żadnych wiadomości o prototypie szczepionki, który wydaje się bliski zatwierdzenia.

Like this post? Please share to your friends: