Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Środki do domu, aby pozbyć się żółtych zębów

Naturalne jest, że zęby osoby stają się coraz mniej białe, gdy się starzeją. Wiele osób zwraca się do domowych środków, aby pozbyć się żółtych zębów. Ale które zabiegi są najbardziej skuteczne?

W tym artykule opisano, jak pozbyć się żółtych zębów i spojrzeć na 11 remediów, aby spróbować w domu. Uwzględniamy również badania naukowe, które wspierają każdy ze środków zaradczych.

Szybkie fakty dotyczące żółtych zębów:

 • Kiedy szkliwo na zębach się zużywa, żółtawa zębina pod spodem zaczyna się przejawiać.
 • Łatwym sposobem na zmniejszenie przebarwień zębów jest częstsze ich szczotkowanie.
 • Gdy ludzie się starzeją, ich zęby staną się naturalnie nieco przebarwione.

11 sposobów na pozbycie się żółtych zębów

Oto 11 sposobów, które mogą pomóc pozbyć się żółtych zębów w domu. Są alternatywą dla opcji wybielania zębów, które może zaoferować dentysta.

1. Szczotkowanie często

zęby womans przed i po wybielaniu

Jest to najważniejsze po spożyciu jedzenia lub picia, które może spowodować odbarwienie zębów, takie jak:

 • czerwone wino
 • Kawa
 • jagody
 • burak

Oto kilka szczotek do zębów, wskazówki najlepszych praktyk:

 • myć dwa do trzech razy dziennie
 • Pędzel przez 2 do 3 minut na raz
 • pamiętaj o umyciu każdej powierzchni każdego zęba
 • wykonywać okrężne ruchy podczas szczotkowania
 • unikać szczotkowania dziąseł lub szczotkowania ich bardzo delikatnie
 • pamiętaj, aby dotrzeć do zębów z tyłu jamy ustnej

2. Wybielająca pasta do zębów

Wybielanie pasty do zębów może pomóc zmniejszyć żółknięcie zębów i poprawić białość. Produkty te zawierają silniejsze składniki niż standardowa pasta do zębów, pomagając usunąć trudne plamy po żywności.

Wybielanie pasty do zębów nie zawiera wybielaczy, ale może zawierać niewielką ilość nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru. Te substancje chemiczne pomagają rozjaśnić kolor zębów.

Według badań z 2014 r. Wybielająca pasta do zębów zazwyczaj rozjaśnia kolor zębów o jeden lub dwa odcienie.

3. Wybielacze zębów oparte na tacach

Niektórzy dentyści oferują wybielacze zębów oparte na tacach, ale wersje domowe są również dostępne bez recepty. Oparte na tacach wybielacze zębów mogą rozjaśnić zęby o jeden lub dwa odcienie.

Ta metoda wybielania zębów polega na noszeniu dopasowanej tacki nad zębami. Tacka zawiera żel wybielający i jest noszona przez 2 do 4 godzin dziennie lub przez noc.

Ważne jest, aby szukać produktów zawierających 10% nadtlenku karbamidu. Są one zalecane jako bezpieczne przez American Dental Association (ADA).

4. Paski wybielające

Paski wybielające dostarczają cienką warstwę żelu nadtlenkowego na plastikowych paskach. Są one tak ukształtowane, aby pasowały do ​​powierzchni zębów.

Istnieje szereg produktów wybielających dostępnych w Internecie, a instrukcje dla nich różnią się. Większość sugeruje, że powinny być stosowane dwa razy dziennie przez 30 minut.

Paski mogą rozjaśnić zęby o jeden lub dwa odcienie. To powiedziawszy, badanie z 2016 r. Stwierdza, że ​​nie ma dowodów na to, że paski wybielające są bardziej skuteczne niż 10-procentowy żel nadtlenku mocznika. Zastosowanie żelu nadtlenku mocznika jest metodą zalecaną przez ADA.

5. Płukanie wybielacza

Opłukiwanie wybielające to kolejny sposób na pozbycie się żółtych zębów. Zawierają źródła tlenu, takie jak nadtlenek wodoru. Reagują one ze związkami barwiącymi zęby, pomagając je podnosić.

Stosowanie płukania dwa razy dziennie przez 1 minutę na raz może doprowadzić do jednej do dwóch poprawienia odcienia koloru zębów w ciągu 3 miesięcy.

6. Aktywowany węgiel drzewny

Pasta do zębów zawierająca węgiel aktywowany może pomóc w zmniejszeniu zabarwienia zębów.

W przeglądzie przeprowadzonym w 2017 r. Stwierdzono, że pasty z węgla drzewnego mogą pomóc usunąć zewnętrzne zabarwienie zębów. Konieczne są dalsze badania dotyczące zakresu lub tempa usuwania plam, których można się spodziewać.

Pasty do zębów z węglem drzewnym należy stosować ostrożnie, ponieważ mogą powodować przebarwienia. Węgiel może być trudny do usunięcia ze szczelin zębów i wokół uzupełnień.

7. Soda oczyszczona i nadtlenek wodoru

Używanie pasty do zębów zawierającej sodę oczyszczoną i nadtlenek wodoru może pomóc w złagodzeniu żółknięcia zębów. Możliwe jest wytworzenie pasty w domu poprzez zmieszanie 1 łyżki sody oczyszczonej z 2 łyżkami nadtlenku wodoru.

W badaniu z 2012 r. Stwierdzono, że stosowanie pasty do zębów zawierającej sodę oczyszczoną i nadtlenek wodoru zmniejsza przebarwienia zębów i poprawia biel.

8. Witamina C

Badanie z 2007 r. Wykazało, że niedobór witaminy C może pogorszyć zapalenie przyzębia, które jest nagromadzeniem się bakterii na zębach i dziąsłach. To gromadzenie przyczynia się do przebarwień.

Wynika z tego, że uzupełnianie witaminy C może zmniejszyć przebarwienia zębów. Konieczne są dalsze badania, czy spożycie witaminy C może mieć działanie wybielające na zęby.

9. Enzymy owocowe

Po dodaniu do pasty do zębów niektóre enzymy owocowe mogą zwalczać przebarwienia.

W badaniu z 2012 roku znaleziono pastę do zębów, która zawiera enzym papainy z owoców papai i enzymu bromelainowego z ananasów pomaga usunąć plamy z zębów.

10. Ocet jabłkowy

Gdy jest stosowany w niewielkich ilościach, ocet jabłkowy może zmniejszyć przebarwienia zębów i poprawić białość.

W badaniu z 2014 r. Stwierdzono, że ocet jabłkowy działa wybielająco na zęby. Należy jednak zauważyć, że było to badanie na zwierzętach.

Ocet jabłkowy może uszkodzić powierzchnię zębów, jeśli jest stosowany zbyt często. Konieczne są dalsze badania nad zastosowaniem octu jabłkowego jako środka wybielającego zęby. W międzyczasie należy go używać oszczędnie i ostrożnie.

11. Ciągnięcie oleju kokosowego

Badanie przeprowadzone w 2015 r. Wykazało, że wyciąganie oleju lub szczypanie w jamie ustnej olejem kokosowym może być skutecznym sposobem zmniejszenia odkładania się płytki nazębnej na zębach. Ponieważ tworzenie się płytki nazębnej może przyczyniać się do żółknięcia, wynika z tego, że wyciąganie oleju kokosowego może zmniejszać odbarwienia.

Konieczne są dalsze badania w zakresie wyciągania oleju kokosowego, aby ustalić, w jakim stopniu może pomóc wybielić zęby.

Dlaczego zęby stają się żółte?

kobieta czyszczenia zębów i trzymając szklankę płynu do płukania ust

W miarę starzenia się, biała emalia na zębach staje się zużyta.Kiedy tak się dzieje, zwapniała tkanka pod spodem zaczyna się ujawniać. Ta tkanka nazywa się zębiną i ma żółtawy kolor.

Zęby mogą stać się żółte z następujących powodów:

 • związki barwiące powierzchnię
 • nagromadzenie płytki nazębnej daje żółte zabarwienie
 • szkliwo zostaje zużyte, a zębina przedostaje się

Ostatniej przyczyny trudno jest zapobiec, ponieważ jest to naturalna część procesu starzenia się. Jednak barwienie można zmniejszyć, unikając:

 • Kawa
 • czerwone wino
 • burak
 • jagody
 • palenie
 • tytoń do żucia

Zwiększenie płytki nazębnej można zmniejszyć poprzez:

 • unikanie słodkich lub wysokowęglowych pokarmów
 • regularne szczotkowanie
 • za pomocą płynów do płukania ust

Na wynos

Naturalne jest, że zęby stają się lekko żółte, gdy człowiek starzeje się, a szkliwo staje się zużyte.

Przebarwienia z nagromadzenia płytki nazębnej można zmniejszyć przez regularne szczotkowanie. Unikanie żywności, która może brudzić zęby, jest również dobrym pomysłem.

Aby rozjaśnić wygląd zębów, pomocne mogą być zastosowane wyżej opisane środki zaradcze. Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowych zębów jest stosowanie diety i dobra rutyna higieny jamy ustnej.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: