Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Sposoby na złagodzenie bolesnych zębów mądrości

Ludzie często decydują się na usunięcie zębów mądrości, ponieważ mogą powodować bolesne, bolesne dziąsła. Jak można złagodzić ból zębów mądrości w domu przed ich usunięciem?

Zęby mądrości są ostatnimi zębami, które przerywają dziąsła. Rosną na samym końcu ust człowieka. W sumie są to cztery zęby mądrości, z których każdy znajduje się w każdym z najdalszych zakątków górnego i dolnego dziąsła.

Ból w zębach mądrości może rozwiązać sam, ale w niektórych przypadkach będzie wymagał aktywnego leczenia domowego lub leczenia w szpitalu lub chirurgii stomatologicznej.

W tym artykule omówiono opcje łagodzenia bólu oraz jego przyczyn.

Strona główna zadośćuczynienie

Odciskane zęby mądrości mogą powodować ból, bóle i tkliwość. Ostatecznie usunięcie zębów mądrości może pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

W międzyczasie dostępnych jest kilka dostępnych bez recepty leków i naturalnych środków do domu.

1. Żel numerujący

Odrętwiały żel dentystyczny może pomóc zmniejszyć uczucie dziąseł i zmniejszyć ból. Żele te są dostępne bez recepty lub online i zawierają aktywny składnik benzokaina.

Większość żeli dentystycznych może być nakładana bezpośrednio na chore dziąsła w ciągu dnia. Jednak ważne jest, aby osoba postępowała zgodnie z instrukcjami zawartymi w produkcie. Możliwe jest również uczulenie na benzokainę.

2. Ibuprofen

Ibuprofen to dostępny bez recepty lek przeciwbólowy, który pomaga zmniejszyć stan zapalny.

Przyjęcie zalecanej dawki na opakowaniu może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu. Może również zmniejszyć stan zapalny dziąseł związanych z rozwojem zębów mądrości.

Ibuprofen lub inne NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) mogą skutecznie zwalczać ból, aż do momentu, w którym dana osoba może zobaczyć dentystę w celu leczenia.

3. Pakiet lodowy

Nakładanie kostki lodu na szczękę może pomóc zmniejszyć stan zapalny, co z kolei może złagodzić ból. Korzystanie z lodu może również wywoływać uciążliwy efekt.

Osoba może spróbować trzymać lodowy pakiet z ręcznikiem do herbaty wokół szczęki do 15 minut.

Pakiet lodowy można nakładać i włączać z 15-minutowymi przerwami, aż ból ustąpi.

4. Płukanie słonej wody

Kobiety gargling i płukanie jej usta z słoną wodą.

Słona woda ma naturalne właściwości dezynfekujące. Badanie z 2010 r. Wykazało, że płukanie jamy ustnej solą może pomóc w ograniczeniu bakterii.

Czasami przyczyną powstawania bólu może być gromadzenie się bakterii w zerwanych dziąsłach wokół zębów mądrości. Jako takie, płukanie solą może pomóc w leczeniu infekcji i zmniejszyć dyskomfort.

Aby spłukać słoną wodę, osoba może rozpuścić kilka łyżek soli w szklance świeżo przegotowanej wody. Gdy woda lekko się ochłodzi, może obracać się wokół ust przez kilka minut, a następnie wypluwać.

Osoba może chcieć przepłukać usta słoną wodą dwa lub trzy razy dziennie lub dopóki ból nie zacznie się zmniejszać.

5. Goździki

Badania nad skutecznością goździków w celu złagodzenia bólu zęba mądrości są pozytywne. Badanie z 2006 roku wykazało, że istnieje obietnica dla goździków jako miejscowego środka przeciwbólowego ze względu na ich odrętwienie.

Aby wypróbować ten domowy środek, osoba może użyć całego oleju z goździków lub goździków. Jeśli używasz całego ząbku, powinni:

 • umieść ząbek na zębie mądrości, który powoduje ból
 • trzymaj go w miejscu, zamykając szczękę, ale bez żucia
 • zostaw to tam, aż ból zmniejszy się, a następnie wypluj

Aby spróbować tego środka za pomocą olejku goździkowego, osoba może:

 • nałóż kilka kropli olejku goździkowego na kulkę z waty
 • połóż wacik na zębie mądrości, który powoduje ból
 • przytrzymaj wacik na miejscu, aż ból zmniejszy się, a następnie usuń go

Zarówno olejek goździkowy, jak i całe goździki można kupić w Internecie.

6. Cebula

Badania z 2007 r. Wykazały, że cebula ma właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Te zalety cebuli oznaczają, że mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i zwalczać infekcje bakteryjne.

Aby użyć cebuli jako środka domowego, osoba powinna:

 • odciąć kawałek cebuli
 • żuć cebulę po stronie jamy ustnej, która odczuwa ból
 • dalej żuć przez kilka minut, aż ból zmniejszy się, a następnie wypluje cebulę

Proces ten pozwala sokowi z cebuli przejść do gumy, dzięki czemu może zmniejszyć stan zapalny i bakterie.

7. Torebki na herbatę

Torebka w filiżance herbaty ziołowej.

Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że garbniki zawarte w torebkach z herbatą mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Oznacza to, że torebki na herbatę mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i zwalczać infekcje bakteryjne.

Aby użyć torebek z herbatą jako środka domowego, osoba powinna zrobić filiżankę herbaty i umieścić kubek w lodówce z torebką po lewej w nim. Gdy herbata jest zimna, torebkę z herbatą można wyjąć i umieścić w jamie ustnej, w której znajduje się ból.

Do herbaty nie należy dodawać mleka, śmietanki ani cukru. Odpowiednie torebki herbaty są dostępne do kupienia w Internecie.

Usuwanie

W niektórych przypadkach środki zaradcze stosowane w domu nie mogą złagodzić bólu związanego z uszkodzeniem zęba mądrości.

Ząb mądrości może zostać usunięty podczas operacji stomatologicznej przez dentystę lub w szpitalu przez chirurga stomatologa. Miejscowy środek znieczulający zostanie wstrzyknięty w zaatakowany obszar w celu uśmierzenia bólu podczas operacji. Praktykujący wywiera nacisk na ząb, aby wyrwać go z gniazda.

Niewielkie nacięcia powstają wokół zęba, a ząb mądrości można pociąć na mniejsze kawałki przed usunięciem. Procedura jest krótka, która zwykle zajmuje tylko kilka minut, ale może trwać do 20 minut, a czasem dłużej.

Dziąsło jest zwykle tylko bolesne od czasu, aż znieczulenie ustąpi do około trzech dni później, ale ból czasami trwa dwa tygodnie.

Zapobieganie

Kiedy przychodzą zęby mądrości osoby, są praktyczne rzeczy, które mogą zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zainfekowania dziąseł. Działania te obejmują:

 • Uprawianie dobrej higieny jamy ustnej: Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, stosowanie nicienia dentystycznego i używanie płynu do płukania ust może pomóc w zmniejszeniu liczby bakterii w jamie ustnej, które powodują infekcje.
 • Picie dużej ilości wody: Pomaga to wypłukać żywność i bakterie z dala od zębów i dziąseł.
 • Unikaj słodkich pokarmów: słodkie pokarmy mogą utknąć w popękanym dziąśle, co zachęca do rozwoju bakterii.

Przyczyny

Zęby mądrości na zdjęciu rentgenowskim w jamie ustnej i dłonią w rękawiczce, patrząc na model zębów dolnych na górze.

Zęby mądrości zwykle przepychają się przez dziąsła, gdy dana osoba jest w wieku od 17 do 21 lat. Poczucie zęba przepychającego się przez dziąsła może być bolesne.

Ponadto często nie ma miejsca na zęby mądrości w jamie ustnej, jak dorosłe zęby już się rozwinęły. Ten brak miejsca może spowodować, że zęby mądrości przejdą pod kątem lub utkną i nie przejdą w pełni.

Kiedy tak się dzieje, zęby mądrości są uderzone. Po uderzeniu w zęby mądrości liście stają się wrażliwe na dziąsła, ponieważ powierzchnia pęka i zęby nie są w pełni przeniknięte. Żywność i bakterie mogą zostać uwięzione w dziąsłach i prowadzić do kilku problemów, w tym:

 • choroba dziąseł
 • infekcje
 • ropnie
 • cysty

Perspektywy

Chociaż udowodniono, że środki zaradcze w tym artykule zmniejszają ból spowodowany przez zęby mądrości, są to jedynie rozwiązania krótkoterminowe.

Gdy zęby mądrości zostaną uszkodzone, dentysta zwykle zaleci ich usunięcie, aby zapewnić długotrwałą ulgę.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: