Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Picie herbaty może zmienić ekspresję genów u kobiet

Wygląda na to, że nie możemy dostać wystarczającej ilości herbaty; statystyki pokazują, że prawie 80 procent gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych je wypija. Ale czy wiesz, co ten popularny napój robi, gdy przejdzie przez nasze usta? Nowe badania rzucają nieco światła na wpływ herbaty na ekspresję genów.

kobieta trzymająca filiżankę herbaty

Kierownik badań Weronica Ek, z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji, i współpracownicy stwierdzili, że picie herbaty wydaje się wywoływać zmiany epigenetyczne u kobiet, które są związane z rakiem i metabolizmem hormonu estrogenu.

Jednakże, czy te epigenetyczne zmiany chronią przed rakiem czy napędzają chorobę, pozostają widoczne.

Naukowcy opublikowali ostatnio swoje wyniki w czasopiśmie.

Epigenetyka odnosi się do badania zmian w ekspresji genów, które można przekazać przyszłym pokoleniom. Sprawdza, w jaki sposób czynniki zewnętrzne, takie jak środowisko i styl życia, wpływają na to, które geny są włączane i wyłączane oraz w jaki sposób wpływa to na własne zdrowie i zdrowie potomstwa.

Poprzednie badania wykazały, że to, co jemy i pijemy, może wpływać na ekspresję genów. Jedno z opublikowanych w ubiegłym roku badań wykazało, że typowa zachodnia dieta może prowadzić do zmian epigenetycznych poprzez zmianę bakterii jelitowych.

Do tego ostatniego badania Ek i współpracownicy postanowili zbadać, czy spożywanie herbaty i kawy – dwóch z najpopularniejszych napojów w USA – może prowadzić do zmian epigenetycznych u mężczyzn i kobiet.

Herbata powodowała zmiany epigenetyczne u kobiet, ale nie u mężczyzn

Aby osiągnąć swoje wyniki, naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 3 096 dorosłych w czterech kohortach europejskich.

Zespół przeanalizował zużycie herbaty i uczestników przez uczestników oraz ocenił ich próbki krwi pod kątem metylacji DNA, która jest wskaźnikiem zmian w ekspresji genów.

W każdej kohorcie badacze analizowali, w jaki sposób spożycie herbaty i kawy wpływa na ekspresję genów u mężczyzn i kobiet, razem i osobno.

Wyniki nie wykazały żadnych zmian metylacji DNA u żadnej płci w wyniku konsumpcji kawy.

Zużycie herbaty było jednak związane ze zmianami w metylacji DNA w 28 regionach genomowych u kobiet. W szczególności naukowcy odkryli, że spożycie herbaty wydaje się zmieniać ekspresję DNAJC16 i TTC17, które są genami związanymi z metabolizmem estrogenu i rakiem.

Zużycie herbaty nie doprowadziło do żadnych zmian w metylacji DNA u mężczyzn, donosi zespół.

„Wcześniejsze badania wykazały, że spożywanie herbaty zmniejsza poziom estrogenu, co podkreśla potencjalną różnicę między odpowiedzią biologiczną na herbatę u mężczyzn i kobiet” – mówi Ek. „Kobiety piją również większe ilości herbaty w porównaniu z mężczyznami, co zwiększa naszą siłę do znalezienia związku u kobiet”.

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy uważają, że ich odkrycia wskazują, że spożywanie herbaty może wywoływać zmiany epigenetyczne u kobiet, które są związane z rakiem, chociaż ostrzegają, że potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy ten efekt jest pozytywny czy negatywny.

Dowiedz się, jak picie herbaty może pomóc odeprzeć upośledzenie poznawcze.

Like this post? Please share to your friends: