Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób rak piersi jest powiązany z pachowymi węzłami chłonnymi?

Układ limfatyczny jest jednym z głównych czynników wywołujących zakażenie organizmu. Ten system zawiera limfę, która jest rodzajem płynu, oraz węzły chłonne, które są umieszczone w kluczowych obszarach ciała.

Węzły chłonne są odpowiedzialne za filtrowanie płynu limfatycznego i wykrywanie zmian chemicznych, które sygnalizują obecność infekcji.

Komórki nowotworowe mogą również dostać się do układu limfatycznego i dostać się do węzłów chłonnych. Kiedy znajdują się w pod pachą, te punkty filtru nazywa się pachowymi węzłami chłonnymi.

Szybkie fakty dotyczące pachowych węzłów chłonnych:

 • Kiedy rak rozprzestrzenił się na węzły chłonne pachowe, węzły mogą poczuć powiększenie lub może pojawić się zauważalny guzek.
 • Rokowanie raka piersi jest lepsze, gdy rak jest tylko w piersi, a węzły chłonne nie są dotknięte.
 • Większość ludzi z powiększonymi węzłami chłonnymi pachowymi nie ma wcale raka.
 • Ocena stopnia zaawansowania lub oceny raka uwzględnia, czy i ile nowotworu rozprzestrzeniło się na węzły chłonne.

Węzły chłonne pachwinowe i rak piersi

Czasami rak piersi może rozprzestrzenić się na pachowe węzły chłonne, które znajdują się w pachy osoby.

Liczba pachowych węzłów chłonnych może być różna dla różnych osób, od 5 do ponad 30.

Kiedy zdiagnozowano raka piersi, wiedząc, że rak rozprzestrzenił się do węzłów chłonnych pachowych, można określić rodzaj leczenia, jaki mają, a także ich rokowanie.

Jakie jest połączenie?

kobiety z wstążkami z rakiem piersi

Chłonne węzły chłonne są zwykle pierwszym zbiorem węzłów chłonnych, w których rozprzestrzenia się rak piersi.

A ponieważ piersi i pod pachą są blisko siebie, węzły chłonne są częstym miejscem, w którym rozprzestrzenia się ten rodzaj raka.

Zasadą jest, że im bardziej rak rozprzestrzenia się od punktu początkowego, tym gorsze rokowanie może mieć osoba.

Ponadto, jeśli rak rozprzestrzenił się na pachowe węzły chłonne, lekarz zazwyczaj zaleci usunięcie węzłów chłonnych podczas zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia nowotworu.

Węzły chłonne są odpowiedzialne za odprowadzanie płynu chłonnego, więc ich usunięcie może spowodować pewne skutki uboczne po operacji. Jednym ze skutków ubocznych może być obrzęk limfatyczny ramienia, który jest przewlekłym obrzękiem ramienia.

Diagnoza

Węzły chłonne pachowe często czują się pod skórą jak małe, okrągłe „gąbki”. Czasami są bolesne w dotyku. Lekarz zbada, czy rak mógł rozprzestrzenić się na węzły chłonne, wykonując badanie fizykalne.

Lekarz odczuje okolice obojczyka i szyi w poszukiwaniu oznak powiększonych węzłów chłonnych, a także pod ramieniem.

Według Fundacji Susan G. Komen Breast Cancer, jedna trzecia kobiet, które nie mają węzłów chłonnych, które można poczuć w badaniu fizykalnym, po dalszych testach ma nowotworowe węzły chłonne. W rezultacie zwykle po przeprowadzeniu wstępnego badania fizykalnego konieczne jest przeprowadzenie większej liczby testów.

Lekarz ma kilka różnych metod diagnostycznych, aby określić, czy rak rozprzestrzenił się do pachowych węzłów chłonnych. Obejmują one:

Biopsja węzła wartowniczego

Biopsja węzła wartowniczego polega na wstrzyknięciu substancji radioaktywnej lub barwnika do piersi. Lekarz użyje obrazowania, aby zidentyfikować węzły chłonne, do których najpierw trafia barwnik. Te pierwsze węzły chłonne są znane jako wartownicze węzły chłonne.

Lekarz usunie jeden i wyśle ​​go do patologa, który specjalizuje się w identyfikacji typów komórek nowotworowych. Takie podejście może uratować osobę przed skutkami ubocznymi usuwania wielu pachowych węzłów chłonnych.

Według badań Susan G. Komen Foundation biopsja węzła wartowniczego prawidłowo prognozuje stan dalszych węzłów chłonnych u 96 procent kobiet z rakiem piersi.

Wycinanie pachowe

Wycinanie pachowe to procedura polegająca na usunięciu większej liczby węzłów chłonnych pod pachą. Odbywa się to poprzez usunięcie obszaru tłuszczu, który zawiera wiele lub wszystkie węzły chłonne. Lekarz przetestuje je na obecność raka, aby ustalić, czy rozprzestrzenił się poza węzeł wartowniczy, a jeśli tak, to jak daleko się rozprzestrzenił.

Po operacji, czasami węzły chłonne są emitowane wraz z promieniowaniem piersi, aby za celować ewentualne pozostałe komórki rakowe.

Inscenizacja

lekarz bada szyi kobiety

Inscenizacja raka osoby jest częścią systemu TNM, który oznacza guza, węzły i przerzuty.

Niektórzy lekarze używają systemu TNM, aby pomóc im w uzyskaniu prognozy lub prognozy prawdopodobieństwa, że ​​będą w stanie skutecznie leczyć raka piersi.

N kategorii pomostowych obejmują:

 • NX: Węzłów chłonnych pachowych nie można ocenić, na przykład, jeśli zostały wcześniej usunięte.
 • N0: Rak nie rozprzestrzenił się na węzły chłonne. Jednak lekarz może zdecydować się na wykonanie innych rodzajów testów w celu ustalenia, czy mikroskopijne ilości komórek rakowych są obecne w węzłach chłonnych. Te komórki są znane jako mikroprzerzutów.
 • N1: Mikroprzerzuty lub komórki nowotworowe są obecne w 1 do 3 pachowych węzłach chłonnych lub wewnętrzne węzły sutkowe mają niewielkie ilości komórek rakowych.
 • N2: Na tym etapie 4 do 9 pachowych węzłów chłonnych ma raka, lub wewnętrzne węzły piersiowe mają raka
 • N3: Ten etap ma szerokie spektrum, jak następuje:
  • rak został wykryty w 10 lub więcej pachowych węzłach chłonnych
  • rakowe węzły chłonne znajdują się pod obojczykiem
  • wewnętrzne węzły piersiowe mają raka plus jeden lub więcej pachowych węzłów chłonnych są nowotworowe
  • cztery lub więcej pachowych węzłów chłonnych jest nowotworowych, a wewnętrzne węzły sutkowe mają mikroprzerzuty
  • nowotworowe węzły są wykrywane powyżej obojczyka

Im więcej węzłów i typów zaangażowanych węzłów, tym wyższa kategoria pomostowa dla stanu węzłów chłonnych pachowych.

Rokowanie

Rokowanie jest gorsze, gdy rak osoby rozprzestrzenił się na węzły chłonne, zwłaszcza gdy rozprzestrzenił się na więcej z nich.

Jednak etapowanie węzłów chłonnych jest tylko jednym z elementów układanki do prognozowania raka.

Lekarz rozważy także ogólny rozmiar guza osoby, rodzaj komórek obecnych i czy rak rozprzestrzenił się na inne narządy.

Te czynniki i inne czynniki, takie jak ogólny stan zdrowia i historia medyczna pacjenta, mogą dodatkowo wpłynąć na rokowanie, które otrzymają.

Like this post? Please share to your friends: