Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Odcięcie węglowodanów może pomóc w leczeniu stłuszczenia wątroby

Ograniczenie makaronu, ziemniaków i innych takich pokarmów bogatych w węglowodany stało się popularnym planem odchudzania. Jednak zgodnie z nowym badaniem dieta z ograniczeniem węglowodanów może oferować inne korzyści zdrowotne.

żywność bogata w węglowodany

Naukowcy odkryli, że zaledwie 2 tygodnie diety o obniżonej zawartości węglowodanów obniżają poziom tłuszczu w wątrobie i poprawiają inne wskaźniki zdrowia kardiometabolicznego u niewielkiej liczby osób żyjących z niealkoholową stłuszczeniem wątroby (NAFLD)

Współautorem badania jest Adil Mardinoglu, z Królewskiego Instytutu Technologicznego KTH w Szwecji, a zespół opublikował ostatnio swoje wyniki w czasopiśmie.

NAFLD to schorzenie charakteryzujące się nadmiernym gromadzeniem się tłuszczu w wątrobie. W przeciwieństwie do alkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, NAFLD nie jest spowodowane dużym spożyciem alkoholu.

Uważa się, że około 30-40 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma NAFLD, co czyni go „jedną z najczęstszych przyczyn chorób wątroby” w kraju.

Otyłość i związane z nią schorzenia, takie jak cukrzyca typu 2, są głównymi czynnikami ryzyka dla NAFLD. Choroba została stwierdzona u około 30-90 procent osób otyłych.

Przyjęcie zdrowej diety jest uważane za kluczowe w leczeniu NAFLD, a lekarze zwykle zalecają zmniejszenie spożycia tłuszczów.

Nowe badanie sugeruje jednak, że obniżenie spożycia węglowodanów może być kolejną strategią leczenia NAFLD.

Poprawił się metabolizm tłuszczu wątrobowego

Mardinoglu i jego koledzy zapisali do badania 10 dorosłych osób, z których wszyscy byli otyli i mieli NAFLD.

Przez 2 tygodnie uczestnicy przyjmowali dietę izokaloryczną, która była ograniczona w węglowodany, ale wzrosła w białku. Dieta izokaloryczna to taka, w której codziennie spożywana jest ta sama ilość węglowodanów, białek lub tłuszczów.

Zespół ocenił, w jaki sposób interwencja dietetyczna wpłynęła na zawartość tłuszczu w wątrobie, a także inne reakcje metaboliczne uczestników badania.

Badanie wykazało, że dieta z ograniczeniem węglowodanów poprawiła metabolizm tłuszczu wątrobowego i doprowadziła do „radykalnego zmniejszenia” tłuszczu wątrobowego w ciągu 14-dniowego okresu badania.

Naukowcy odkryli również, że ograniczenie węglowodanów doprowadziło do zmniejszenia markerów stanu zapalnego, w szczególności interleukiny-6 i czynnika martwicy nowotworów alfa – wyższe poziomy zostały powiązane z większą nasileniem NAFLD.

Co więcej, odkryli, że dieta o ograniczonej zawartości węglowodanów indukowała zmiany w mikroflodzie jelitowej, które były związane ze wzrostem poziomu kwasu foliowego we krwi, co było związane z poprawą metabolizmu tłuszczu w wątrobie.

Komentując ich wyniki, naukowcy piszą:

„[…] wykazaliśmy, że krótkoterminowa interwencja izokaloryczną dietą niskowęglowodanową o zwiększonej zawartości białka sprzyja wielu korzyściom metabolicznym u otyłych ludzi z NAFLD.”

To powiedziawszy, ostrzegają, że nie ma jednego uniwersalnego podejścia, jeśli chodzi o dietę, więc dieta z ograniczeniem węglowodanów może nie działać dla wszystkich z NAFLD.

Like this post? Please share to your friends: