Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przyczyny i sposoby leczenia grypy żołądkowej

Wirusowe zapalenie żołądka i jelit to wysoce zaraźliwe zakażenie jelitowe, powszechnie znane jako grypa żołądkowa. Objawy obejmują wodnistą biegunkę, skurcze żołądka i wymioty.

Grypa żołądkowa jest wywoływana przez różne wirusy i często rozwija się po kontakcie z zakażoną osobą lub spożywaniu skażonej żywności lub wody. Rzadziej przyczyną grypy żołądkowej mogą być bakterie.

Chociaż grypa żołądkowa może być niezwykle nieprzyjemna, większość ludzi wraca do zdrowia w ciągu kilku dni bez dalszych komplikacji.

Nie ma konkretnego leczenia grypy żołądkowej, a infekcję można zwykle pozostawić, aby przebiegała. Leczenie domowe może jednak złagodzić objawy i jest zalecane dla każdego, kto myśli, że jest chory.

Objawy grypowe żołądka

Kobieta leży w łóżku trzymając się za brzuch.

Chociaż wirusowe zapalenie żołądka i jelit jest określane jako grypa, nie jest to to samo, co grypa. Grypa wpływa tylko na układ oddechowy, w tym nos, gardło i płuca. Grypa żołądkowa atakuje żołądek i jelita.

Objawy grypy żołądkowej mogą obejmować:

 • wodnista, niezbyt krwawa biegunka
 • skurcze żołądka i ból
 • nudności, wymioty lub jedno i drugie
 • sporadyczne bóle mięśni lub bóle głowy
 • niska gorączka

W większości przypadków objawy pojawiają się w ciągu 1-3 dni od zakażenia i mogą obejmować od łagodnego do ciężkiego. Ludzie często zaczynają odczuwać objawy 12-48 godzin po ekspozycji na wirusa. Objawy często utrzymują się przez 3-7 dni. W ciężkich przypadkach mogą trwać do 10 dni.

Osoby z objawami grypy żołądkowej nie powinny chodzić do szkoły ani pracować.

Leczenie grypą żołądkową

Nie ma leków, które mogłyby wyleczyć grypę żołądkową; antybiotyki nie mogą pomóc, ponieważ choroba jest zwykle spowodowana przez wirusa.

 • Ibuprofen – może pomóc w gorączce i bólach, ale należy go stosować ostrożnie, ponieważ może to zaburzyć żołądek i dać nerkom dodatkową pracę, gdy już są odwodnione.
 • Acetaminofen – jest to często zalecane i ma mniej skutków ubocznych niż ibuprofen. Jeśli chcesz kupić Acetaminofen, jest on dostępny na Amazon.
 • Leki przeciwwymiotne – mogą złagodzić uczucie mdłości. Lekarze mogą przepisać prometazynę, ondansetron, metoklopramid lub prochlorperazynę.
 • Przeciwbiegunkowe produkty OTC – w tym salicylan (Pepto-Bismol) i chlorowodorek loperamidu (Imodium). Pepto-Bismol nie powinien być stosowany u dzieci.

Przyczyny grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa jest spowodowana przez wiele różnych wirusów. Zwykle pojawia się po kontakcie z osobą już zainfekowaną lub po zjedzeniu skażonej żywności lub wody. Rzadziej przyczyną grypy żołądkowej mogą być bakterie.

Grypa żołądkowa a zatrucie pokarmowe

Objawy grypy żołądkowej i zatrucia pokarmowego są bardzo podobne; chociaż zatrucie pokarmowe jest częstsze.

Jedną z głównych różnic jest czas trwania choroby. Zatrucie pokarmowe zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, ale grypa żołądkowa może trwać 10 dni.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe spojrzenie na różnice, wypróbuj nasz artykuł „Jak stwierdzić, czy masz żołądka lub zatrucie pokarmowe.”

Strona główna zadośćuczynienie za grypę żołądkową

Niestety, nie ma dokładnego planu leczenia lub lekarstwa na grypę żołądkową. Antybiotyki nie pomagają w infekcjach wirusowych, więc ulga może być najlepiej zapewniona przez domowe środki, które łagodzą objawy.

Bądź nawodniony

Ludzie z grypą żołądkową często nie mają ochoty na jedzenie i mogą się odwodnić z powodu braku jedzenia. Ciało również traci dużo płynów przez biegunkę, wymioty i pocenie się.

Ważne jest utrzymywanie poziomu płynów w organizmie, aby uniknąć odwodnienia. Osoby chore na grypę żołądkową powinny pić dużo płynów, takich jak czysty napój gazowany, klarowne buliony lub napoje bezalkoholowe. Powolne łyki pomagają utrzymać płyny w dół.

Ludzie, którzy nie mogą utrzymać jedzenia ani picia, mogą przekąsić kostki lodu, aby utrzymać nawodnienie.

Nie wszystkie napoje są równe, jeśli chodzi o leczenie grypy żołądkowej; dobrze jest unikać kawy, czarnej herbaty i czekolady – mogą one zaburzyć żołądek; dodatkowo kofeina może zakłócać sen, co jest ważne dla regeneracji. Alkoholu należy unikać, ponieważ jest moczopędny – innymi słowy, nie nawadnia.

Co zjeść

Grypa żołądkowa często zmniejsza lub niszczy apetyt. Jednak w miarę poprawy objawów ważne jest, aby zacząć powoli i jeść po prostu.

Ważne jest, aby nawadniać za pomocą napoju sportowego, napojów bez kofeiny lub rozcieńczonych soków owocowych. Potem może przejście do zup i bulionów, a następnie normalne, odpowiednie do wieku, małe posiłki.

Niektóre osoby zgłaszają negatywne doświadczenia związane z jedzeniem nabiału, podczas gdy inne nie mają na nie wpływu. Włókno rozluźnia jelit, dlatego najlepiej jest unikać nadmiaru błonnika. Potrawy na bazie pomidorów, tłuste i pikantne mogą również pogarszać biegunkę.

Odpoczynek

Grypa żołądkowa może być wyczerpująca. Organizm potrzebuje jak największej energii, aby zwalczyć infekcję i naprawić uszkodzenia; z tego powodu ważne jest, aby odpocząć, pozwalając układowi odpornościowemu zadziałać, a komórki naprawić tak szybko, jak to możliwe.

Każdy, kto ma grypę żołądkową, powinien odpocząć w ciągu dnia i dobrze się wyspać każdej nocy.

Chociaż dowody są słabe, niektóre osoby mogą odczuwać łagodzenie objawów za pomocą następujących metod leczenia:

Imbir i mięta pieprzowa

Imbirowa herbata z cytryną i miętą.

Imbir pomaga zmniejszyć stan zapalny i promować trawienie, łagodząc mdłości i wymioty. Może również pomóc złagodzić skurcze żołądka i wzdęcia.

Aby zrobić imbirową herbatę:

 • dodać 1 łyżeczkę imbiru sproszkowanego lub ½ łyżeczki świeżego korzenia imbiru do 1 szklanki wody
 • gotować 5 minut i pozostawić strome 10 minut
 • odcedź herbatę, używając świeżego korzenia imbiru
 • pić 2-3 razy dziennie, aby uzyskać ulgę

Imbir może być stosowany jako przyprawa w posiłkach. Ludzie z grypą żołądkową mogą również spożywać imbir przez przyjmowanie kapsułek imbirowych, picie piwa imbirowego lub żucie kawałka imbiru. Jeśli chcesz kupić sproszkowany imbir, można go kupić na Amazon.

Mięta, taka jak mięta pieprzowa, może również pomóc złagodzić rozstrój żołądka i leczyć gaz i wzdęcia. Jest najbardziej skuteczny w przypadku rozstroju żołądka, gdy jest stosowany jako herbata.

Aby zrobić herbatę miętową, weź kilka świeżych liści mięty i zagotuj je w wodzie. Odcedź napar.

Akupresura

Niektóre osoby zgłaszają, że akupresura może zmniejszyć nudności. Zmierz trzy szerokości palców od spodu dłoni; naciskaj kciukiem na miękką część między dwoma ścięgnami. Masuj przez kilka minut.

Rumianek

Rumianek jest rośliną, która może być wykorzystana jako część środka przeciw grypie żołądkowej. Rozluźnia mięśnie i ma właściwości przeciwzapalne.

Ta roślina może pomóc uśmierzyć biegunkę, skurcze żołądka, wzdęcia, nudności i gaz u niektórych osób.

Aby przygotować herbatę rumiankową:

 • dodaj 2-3 łyżeczki suszonych kwiatów rumianku do kubka gorącej wody, który można kupić online w Amazon.
 • przykryć i pozostawić na 10-15 minut
 • odcedź, a następnie dodaj sok cytrynowy i miód do smaku
 • pić tę herbatę trzy lub cztery razy dziennie przez 2-3 dni

Herbata rozmarynowa, czerwona i koperkowa może również mieć właściwości przeciwzapalne i wspomagać trawienie.

Środki zaradcze dla dzieci

Jeśli małe dzieci mają objawy dłużej niż 1-2 dni, należy je zabrać do lekarza. Jeśli to możliwe, dziecko powinno być zachęcane do spożywania łyków wody (lub mleka matki / preparatu), aby zapobiec odwodnieniu.

Roztwory elektrolitów, takie jak Pedialyte, mogą również pomóc w zastąpieniu utraconych płynów.

Zapobieganie grypie żołądkowej

Dwie ręce są myte pod kranem.

Norowirus jest najczęstszą postacią grypy żołądkowej. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) powoduje 19-21 milionów chorób, przyczynia się do 56 000 71 000 hospitalizacji i 570-800 zgonów rocznie.

Jest to najczęstsza przyczyna wybuchu epidemii chorób przenoszonych przez żywność w Stanach Zjednoczonych. Istnieje kilka prostych środków, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę żołądkową:

Częste mycie rąk i praktykowanie ogólnej czystości może zapobiec rozprzestrzenianiu się norowirusa.

 • Ludzie powinni zawsze myć ręce przed manipulowaniem lub przygotowywaniem posiłków oraz po skorzystaniu z toalety lub zmianie pieluchy.
 • Umyj wszystkie owoce i warzywa i dokładnie ugotuj owoce morza przed jedzeniem.
 • Osoby, które zaczynają czuć się źle, nie powinny przygotowywać jedzenia dla innych.
 • Przed użyciem wytrzyj uchwyt na zakupy.
 • Dezynfekuj blaty i powierzchnie oraz umyj ubrania i pościel.
 • Używaj zmywarki zamiast zmywać naczynia ręcznie.
 • Izoluj chorych członków rodziny – na przykład ogranicz ich do jednej łazienki.

Ludzie powinni natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli:

 • nie można utrzymać płynów przez 24 godziny
 • są odwodnione
 • zauważysz krew w ich ruchach jelitowych
 • mieć gorączkę powyżej 104 stopni Fahrenheita

Odwodnienie ma miejsce, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości wody do prawidłowego działania. Oznaki odwodnienia obejmują skrajne pragnienie, suchość w jamie ustnej, zmęczenie, ból głowy i zawroty głowy.

Lekarze mogą zaoferować pomoc w przypadku niektórych objawów i upewnić się, że nie są spowodowane inną chorobą. Niektóre infekcje bakteryjne wywołują takie same objawy, jak grypa żołądkowa.

Jeśli domowe środki zaradcze nie przynoszą ulgi w przypadku grypy żołądkowej, lekarz może zaoferować dodatkowe profesjonalne porady.

Perspektywy

Dla większości ludzi schorzenie ustąpi w ciągu kilku dni.

Dowiedz się więcej o środkach przeciw grypie żołądkowej.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: