Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przyczyny i leczenie rozszerzonych źrenic

Mydrioza jest terminem medycznym określającym nietypowe rozszerzenie lub poszerzenie źrenic.

Normalnie, źrenice danej osoby rozszerzają się, gdy światło jest słabe, aby więcej światła mogło dostać się do oka. Mydriasis opisuje stan, w którym źrenice rozszerzają się bez zmiany poziomu światła.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom i możliwym metodom leczenia rozszerzenia źrenic. Omawiamy również, kiedy dana osoba powinna zobaczyć się z lekarzem na temat tego objawu.

Czym jest mydriasis?

Mydriasis. Image credit: Bin im Garten, (2011, 16 marca).

Kiedy czyjeś źrenice rozszerzają się w niecodzienny sposób, nazywa się to mydriasis. Może to być spowodowane urazem, czynnikami psychologicznymi lub gdy ktoś przyjmuje określone leki lub leki.

Lekarze czasami odwołują się do bardziej wyraźnego rozszerzenia źrenic, gdy źrenice są sztywne i rozszerzone, jak „dmuchany źrenica”. Ten stan może być objawem urazu mózgu spowodowanego urazem fizycznym lub udarem.

Przeciwieństwo mydriasis nazywa się zwężeniem źrenicy i występuje wtedy, gdy tęczówka zaciska się, powodując bardzo małe lub precyzyjne źrenice.

Mydrioza może wpływać na jednego ucznia na raz lub na oba naraz. Mydrioza, która dotyka tylko jednego oka, nazywa się anizokoria.

Szacuje się, że 1 na 5 osób rodzi się z uczniami o nieco innych rozmiarach, a ich oczy reagują zwykle na zmiany w świetle. Ten stan nazywa się fizjologiczną, prostą lub niezbędną anizokorią.

W większości przypadków posiadanie rozszerzonych źrenic nie oznacza, że ​​dana osoba ma poważny problem zdrowotny, a sam stan ustąpi dość szybko. Osoba powinna zgłosić się do lekarza, jeśli nie, lub jeśli występują inne objawy, takie jak bóle głowy lub dezorientacja.

Przyczyny

Istnieje wiele różnych potencjalnych przyczyn rozszerzenia źrenic, w tym:

Leki

Kilka różnych leków może powodować rozszerzenie źrenic w jednym lub obu oczach.

Leki przeciwhistaminowe, botoks, leki zwiotczające mięśnie i leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona mogą powodować rozszerzanie się źrenic.

Leki przeciwcholinergiczne, które są stosowane do blokowania neuroprzekaźników u osób z POChP, nietrzymaniem moczu i innymi schorzeniami, również mają ten efekt.

Narkotyki, które zawierają kokainę, LSD, ekstazy i amfetaminy, mogą również powodować rozszerzone źrenice.

Rośliny

Niektóre rośliny, takie jak chwasty Jimsona, trąbka anioła i członkowie rodziny belladonów, mogą powodować rozszerzanie się źrenic.

Osoba może napotkać te rośliny, nie zdając sobie z tego sprawy poprzez wdychanie cząstek lub dotykanie kwiatów ogrodowych.

Łagodny epilodyczny źrenic źrenicy źrenic

Stan zwany łagodnym epizodycznym źrenicą źrenicy źrenicy ma miejsce, gdy u zdrowego osobnika z bólami głowy nagle pojawiają się rozszerzone źrenice.

Mogą również odczuwać dyskomfort w oczach, wokół lub za okiem i mieć niewyraźne widzenie.

Odcinki zazwyczaj trwają krótko i same znikają.

Rozszerzone egzaminy źrenicowe oka

Kropla do oczu wciska się w oko.

Specjaliści w dziedzinie oczu zwani okulistami i optymiścią mogą stosować specjalne krople do oczu zwane mydriatics w celu rozszerzenia źrenic podczas badań oczu.

Około 15 do 30 minut po tym zabiegu, źrenice rozszerzą się, umożliwiając specjalistom dobre przyjrzenie się siatkówce i nerwowi wzrokowemu. Możliwość dostrzeżenia tych składników oka może dostarczyć kluczowych wskaźników zdrowia oczu i oznak poważnych problemów.

Badanie wzroku może być prowadzone w celu poszukiwania problemów, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej i inne stany zagrażające wzrokowi. Efekty kropli do oczu zwykle zanikają w ciągu 4 do 6 godzin.

Oksytocyna

Wzrost poziomu oksytocyny powoduje, że źrenice rozszerzają się. Oksytocyna jest hormonem, który wspiera ludzkie połączenie i reprodukcję. Wspiera kobiety poprzez poród, promuje więź z dziećmi, a także wpływa na poziom testosteronu. Badania powiązały oksytocynę i rozszerzenie źrenic z atrakcją i pozytywnymi interakcjami społecznymi.

Neuropatia nerwu czaszkowego

Uszkodzenie trzeciego nerwu czaszkowego może powodować porażenie nerwu trzeciego, co zaburza zdolność organizmu do kontrolowania mięśni oka i może powodować rozszerzenie źrenic.

Zakażenia, urazy, cukrzyca i migreny mogą powodować uszkodzenie nerwów, a ludzie mogą się urodzić wraz z nim.

Uraz mózgu

Uszkodzenie mózgu może spowodować wzrost ciśnienia w mózgu, co może wpłynąć na zdrowie oczu i uszkodzić nerwy. Nacisk może pochodzić z urazów fizycznych lub wewnętrznych uszkodzeń mózgu, takich jak udar.

Uraz oka

Kiedy ktoś ma uszkodzenie oczu, może uszkodzić nerwy, które kontrolują rozszerzenie źrenic.

Stężenie

Kiedy ludzie się koncentrują, może to być związane z rozszerzeniem ich uczniów.

Badacze wykorzystują technikę pupillometrii lub mierzą wielkość źrenic do analizy emocji i intelektualnych zadań, które sprawiają, że źrenice rozszerzają się i zwężają.

Symptomy i objawy

Charakterystycznym objawem rozszerzenia źrenic jest rozszerzenie źrenic, które nie stają się większe lub mniejsze w reakcji na zmiany światła.

Kiedy źrenice są rozszerzone, oczy stają się bardziej wrażliwe na światło. Może to prowadzić do nieostrych wizji, a także, w niektórych przypadkach, ogólnego uczucia zwężenia wokół czoła i oczu.

Niektóre osoby mogą również odczuwać bóle głowy, zawroty głowy, podrażnienie oka i mieć problemy ze snem wraz z rozszerzeniem źrenic.

Trudności w poruszaniu okiem i opadające powieki mogą świadczyć o tym, że rozszerzenie źrenic osoby jest spowodowane przez trzecie porażenie nerwu.

Komplikacje

Kobieta outside w mieście jest ubranym okulary przeciwsłonecznych.

Wiele przypadków rozszerzenia źrenic, szczególnie wywołanych reakcją na rośliny lub leki, samo ustąpi, często w ciągu kilku godzin lub dni.

Osoby z rozszerzeniem źrenic są bardziej wrażliwe na światło, o ile ich źrenice są rozszerzone. Najlepszym rozwiązaniem dla osób noszących okulary przeciwsłoneczne jest przebywanie na zewnątrz i trzymanie się z dala od jasnego światła. Dobrym pomysłem jest także ograniczenie jazdy, w miarę możliwości.

Jeśli u pacjenta rozwinie się rozszerzenie źrenic po przyjęciu leku, należy unikać przyjmowania tego leku w przyszłości. Mogą oni być w stanie omówić znalezienie alternatywnego leczenia z lekarzem, który przepisał lek.

Osoby z rozszerzeniem źrenic wywołane reakcją alergiczną na roślinę, takie jak trąbka anioła, powinny podjąć kroki w celu ograniczenia ekspozycji na roślinę w przyszłości.

Ponieważ rozszerzone źrenice mogą być związane z rekreacyjnym używaniem narkotyków, ludzie z źrenicami mogą znaleźć się w kłopotliwych lub niezręcznych pytaniach, czy są „na czymś”, czy też nie.

Zabiegi

Leczenie rozszerzenia źrenic jest uzależnione od tego, co spowodowało stan. Podejścia terapeutyczne będą próbowały chronić pełną funkcjonalność oczu.

Na przykład, jeśli rozszerzenie źrenic spowodowane jest reakcją na leki, mimo że kilka leków mogło szybko przywrócić uczniom normalną wielkość, wielu dostawców po prostu zaleciłoby oczekiwanie na skutki działania leku i uniknięcie go w przyszłości.

Gdy rozszerzenie źrenic spowodowane jest urazami mózgu i oczu, w grę wchodzą bardziej intensywne zabiegi. W skrajnych przypadkach dana osoba może wymagać operacji, aby naprawić uszkodzenie nerwów lub struktur oka. Osoby mogą nosić opaskę na oko, a ich oczy leczyć.

Niskie dawki Pilokarpiny, leku zwykle stosowanego w leczeniu jaskry, mogą być również stosowane do pomocy w zwężeniu lub zwężeniu źrenic.

Kiedy iść do lekarza

Jeżeli dana osoba zauważy, że źrenice są rozszerzone bez wyraźnego powodu, powinna zgłosić się do lekarza lub specjalisty okulisty.

Jeśli rozszerzenie źrenic rozwinie się po urazie oczu lub głowy, osoba powinna pilnie szukać pomocy medycznej.

Perspektywy

Istnieje wiele przyczyn rozszerzenia źrenic, z których niektóre są tymczasowe i ulegają wyczerpaniu w ciągu kilku godzin, na przykład reakcja na leki.

W poważnych przypadkach dana osoba może poddać się operacji, aby skorygować przyczynę powiększonego źrenicy, choć nie zawsze jest to konieczne.

Jeśli dana osoba zauważy rozszerzenie źrenic bez wyraźnej przyczyny, powinna skontaktować się z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: