Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Osiem skutecznych środków do domu w celu zatrzymania krwawienia

Urazy, które powodują krwawienie są bardzo częste, ale nawet niewielkie krwawienie spowodowane przez skaleczenia i zadrapania musi zostać zatrzymane.

Często te obrażenia można leczyć w domu, ale ważne jest, aby osoba wiedziała, jak to zrobić bezpiecznie. Ktokolwiek leczy ranę, powinien umyć ręce i nosić lateksowe rękawiczki, jeśli to możliwe.

W tym artykule przyjrzymy się ośmiu środkom zaradczym, które powstrzymują drobne krwawienie.

1. Zastosuj nacisk

Naciskanie, aby zatrzymać krwawienie

Nacisk na ranę jest najlepszym sposobem na powstrzymanie krwawienia.

Umieść czysty i suchy kawałek materiału, na przykład bandaż, ręcznik lub materiał na ranie i wywieraj nacisk obiema rękami.

Utrzymuj stałe i ciągłe ucisk aż do ustania krwawienia.

Zbyt wczesne sprawdzenie, czy krwawienie ustało, może zakłócać proces gojenia.

2. Podnieś uszkodzony obszar

Zmniejszenie przepływu krwi również pomoże zatrzymać krwawienie, więc jeśli to możliwe, podnieś dotkniętą chorobę.

Jeśli obrażenia dotyczą ręki lub ręki, po prostu unieś ją nad głową. Jeśli obrażenia dotyczą kończyny dolnej, połóż się i podnieś dotknięty obszar powyżej poziomu serca.

3. Lód

Nakładanie lodu na ranę powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, umożliwiając skrzepowi tworzenie się szybciej i zatrzymanie krwawienia.

Najlepszym sposobem na to jest owinięcie lodu w czystą, suchą szmatkę i umieszczenie go na ranie.

4. Herbata

Herbata jest popularnym lekarstwem na krwawienie po zabiegach stomatologicznych. Umieść przesiąkniętą czarną torebkę do herbaty, którą ostygła w lodówce na ranie.

Używanie torebek do herbaty działa, ponieważ herbata zawiera garbniki, które są hemostatyczne, co oznacza, że ​​powodują krzepnięcie krwi.

Garbniki mają działanie ściągające, które powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Jest to także rodzaj środka antyseptycznego, który zabija bakterie i pomaga utrzymać miejsce wolne od infekcji.

5. Galaretka z ropy naftowej

pomadka

Wiele kosmetyków, w tym balsamy do ust i produkty wazelinowe, zawiera wazelinę. Zawiera mieszankę olejów i wosków, które można wykorzystać do ochrony skóry.

Fani boksu i sztuk walki mogli zobaczyć kawałki mięsa potraktowane wazeliną. Może również działać jako domowy środek zapobiegający krwawieniu.

Galaretkę z ropy naftowej najlepiej stosować do powstrzymania krwawienia z płytkich skaleczeń. Przedtem wytrzyj skórę do sucha i wyczyść ranę, aby usunąć pozostałą galaretkę po zatrzymaniu krwawienia.

6. Oczar wirginijski

Witch hazel to krzew z Ameryki Północnej, który jest łatwo dostępny w aptekach i niektórych sklepach spożywczych, zazwyczaj w postaci płynnej.

Wiadomo, że powstrzymuje krwawienie na zewnątrz, nakładając je na ranę. Ważne jest, aby używać destylowanego oczaru wirginijskiego i kupić go z renomowanego źródła, ponieważ UA. Food and Drug Association nie reguluje leków uzupełniających.

7. Antyperspirant

Podobnie jak kurczące się gruczoły potowe, chlorek glinu w antyperspiracie może także zwężać naczynia krwionośne, aby pomóc w tworzeniu się skrzepów.

W badaniu z roku 2015 wykazano, że chlorek glinu jest szybkim i skutecznym sposobem kontrolowania drobnego krwawienia zewnętrznego.

8. Płyn do płukania ust

Alkohol w płynie do płukania jamy ustnej działa ściągająco, a nałożenie go na ranę przyspiesza krzepnięcie krwi.

Również kwas aminokapronowy (Amicar) może pomóc w leczeniu krwawienia w jamie ustnej spowodowanego przez pracę stomatologiczną. Jednak staraj się nie mieszać płynu w jamie ustnej, ponieważ może to usunąć skrzep.

Zapobieganie infekcjom

dziecko z wypasanym kolanem

Nawet jeśli krwawienie ustało, ważne jest, aby rana pozostała czysta, aby zapobiec infekcji.

Opłucz ranę zimną wodą i użyj mydła do umycia okolic. Unikaj mydła w ranie.

Jeśli to możliwe, za pomocą pincety usuń wszelkie zanieczyszczenia z rany. Ważne jest, aby wyczyścić pęsety za pomocą alkoholu przed ich użyciem.

Kiedy iść do lekarza

Istnieje kilka rodzajów krwawienia, które można uznać za zagrażające życiu, w tym:

 • krew tryskająca z rany
 • krew, która nie przestanie wychodzić z rany
 • krew, która gromadzi się na ziemi
 • ubranie przemoczone krwią
 • bandaże przesiąknięte krwią
 • utrata całości lub części ręki lub nogi
 • gdy krwawiąca osoba staje się zdezorientowana lub nieprzytomna

W takich przypadkach należy natychmiast uzyskać pomoc lekarską, dzwoniąc pod numer 9-1-1 lub numer służb ratunkowych kraju.

Nawet jeśli krwawienie ustało, dana osoba powinna udać się do lekarza, jeśli:

 • rana może wymagać szwów
 • zabrudzenia nie można łatwo usunąć
 • może wystąpić krwawienie wewnętrzne lub wstrząs
 • są oznaki infekcji
 • uraz został spowodowany przez ukąszenie zwierzęcia lub człowieka
 • osoba ta nie miała zastrzyku tężca w ciągu ostatnich 5 lat

Niekontrolowane krwawienie jest numerem jeden możliwą do uniknięcia przyczyną śmierci spowodowanej urazem. Dlatego bardzo ważne jest wiedzieć, jak zatrzymać lub kontrolować krwawienie.

Większość przypadków drobnego krwawienia można zatrzymać w domu, stosując proste środki zaradcze. Gdy krwawienie ustanie, drobne rany powinny zostać przykryte bandażem, aby zapobiec infekcji.

Like this post? Please share to your friends: