Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak bezpieczna jest dieta Paleo?

Naukowcy ostrzegają przed podążaniem za celebrytami przez „wybredne” diety, które nie są poparte dowodami naukowymi, ponieważ odkrycia opublikowane w czasopiśmie pokazują, że zaledwie 8 tygodni diety „Paleo” może rosnąć na funtach i zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych.

[myszy na diecie Paleo]

Zwolennicy diety niskowęglowodanowej, wysokotłuszczowej (LCHF) „Paleo”, „kamiennej” lub „jaskiniowca” zalecają spożywanie wyłącznie pokarmów, które były dostępne dla naszych przodków-myśliwych-zbieraczy.

Szał medialny, w tym celebryci szefowie kuchni, tabloidy i reality show, zachęcają coraz większą liczbę osób do wypróbowania tego i innych diet, pomimo braku dowodów na korzyści zdrowotne. W 2014 roku dieta Paleo była najczęściej wyszukiwaną dietą w Internecie.

Zwolennicy diety LCHF spożywają więcej białka, błonnika i tłuszczu niż średnia dieta zachodnia i mniej cukru i węglowodanów skrobiowych.

Sugerowane „dos” to mięso trawiaste, ryby lub owoce morza, świeże owoce i warzywa, jaja, orzechy i nasiona oraz zdrowe oleje, takie jak oliwa, orzech, siemię lniane, macadamia, awokado i orzech kokosowy.

Do produktów, których należy unikać, należą: ziarna zbóż, rośliny strączkowe – w tym orzeszki ziemne – produkty mleczne, cukier rafinowany, ziemniaki, przetworzona żywność, sól i rafinowane oleje roślinne.

Ryzyko przyrostu masy ciała i cukrzycy z dietą LCHF

Przejście od przetworzonej żywności i cukrów rafinowanych do większej ilości owoców i warzyw może pomóc w utracie wagi, a mniejsze spożycie węglowodanów oznacza również mniejsze ryzyko wzrostu poziomu glukozy we krwi po posiłku.

Jednak funty nie spadną automatycznie z dietą LCHF. Ponadto wysoka zawartość tłuszczu w diecie, niezależnie od masy ciała, może powodować gromadzenie się lipidów w wątrobie, ograniczając zdolność insuliny do radzenia sobie z wątrobową produkcją glukozy.

Naukowcy z University of Melbourne obawiali się zagrożeń związanych z dietą paleo, szczególnie dla tych, którzy już mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia oraz dla osób z cukrzycą lub przedcukrzycą.

Aby zbadać, wzięli dwie grupy myszy z nadwagą z objawami przedcukrzycowymi.

Myszy w jednej grupie spożywały dietę LCHF przez 8 tygodni, z czego 60% było tłuszczu, w porównaniu do ich zwykłego spożycia 3% tłuszczu. Węglowodany stanowiły 20%. Myszy z grupy kontrolnej zjadły swoje zwykłe pożywienie.

Raport stwierdza, że ​​po 8 tygodniach dieta Paleo zwiększyła swoją wagę, nietolerancję glukozy i insulinę. Myszy zyskały 15% masy ciała, a ich masa tłuszczowa podwoiła się z 2% do prawie 4%.

Ten „ekstremalny przyrost masy ciała” jest równoważny osobie, która waży 200 funtów, zyskując 30 funtów w ciągu 2 miesięcy.

Zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, problemów z kościami, zapaleniem stawów, lękiem i depresją oraz potencjalnie wysokim poziomem cukru we krwi, podwyższonym poziomem insuliny i ostatecznie cukrzycą.

Podsumowując, mówi główny autor Assoc. Prof. Sof Andrikopoulos, to że jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczu nie jest dobre.

Assoc. Prof. Andrikopoulos, który jest także prezesem Australijskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podsumowuje:

„Jest tu bardzo ważne przesłanie dotyczące zdrowia publicznego: musisz być bardzo ostrożny w przypadku diet odchudzających się, zawsze zasięgnij profesjonalnej porady dotyczącej kontroli wagi i zawsze staraj się o diety poparte dowodami.”

Zamiast tego zaleca dietę śródziemnomorską osobom z cukrzycą lub przedcukrzycą, ponieważ, jak mówi, „jest poparta dowodami i jest dietą o niskiej zawartości cukru, o zdrowych olejach i tłuszczach z ryb i oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, roślin strączkowych i białko.”

Niedawno donoszono o badaniach, które pytają, co starożytni ludzie naprawdę jedli.

Like this post? Please share to your friends: