Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przełom w leczeniu komórek macierzystych w chorobie Parkinsona

W przełomowym postępie w leczeniu choroby Parkinsona naukowcy pracujący z laboratoryjnymi szczurami wykazują, że możliwe jest wytwarzanie komórek z komórek embrionalnych i przeniesienie ich do mózgu, zastępując komórki utracone w wyniku choroby.

Komórki macierzyste

Choroba Parkinsona jest spowodowana stopniową utratą komórek produkujących dopaminę w mózgu. Dopamina jest chemią mózgową, która między innymi pomaga regulować ruch i reakcje emocjonalne.

Nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona; są leki łagodzące objawy, ale żadne nie spowalniają. Głęboka stymulacja mózgu może złagodzić objawy choroby Parkinsona u niektórych pacjentów.

Ludzkie zarodkowe komórki macierzyste – komórki prekursorowe, które potencjalnie mogą wchłonąć dowolną komórkę ciała – są obiecującym źródłem nowych komórek dopaminowych, ale okazały się trudne do wykorzystania w tym celu.

Teraz przełomowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Lund w Szwecji pokazuje, że możliwe jest pozyskanie ludzkich zarodkowych komórek macierzystych do produkcji nowej generacji komórek dopromowych, które zachowują się jak natywne komórki dopaminowe po przeszczepieniu do mózgów szczurów.

Kierownik badania Malin Parmar, profesor nadzwyczajny w Wydziale Medycznym w Lund, wraz z kolegami zgłasza swoje odkrycia w czasopiśmie.

„Badanie pokazuje, że komórki, które tworzymy z komórek stamtąd, funkcjonują tak samo dobrze, jak komórki, które znajdujemy w mózgu” – mówi prof. Parmar.

Zespół twierdzi, że nowe komórki wykazują wszystkie właściwości i funkcje neuronów dopaminowych, które są tracone w chorobie Parkinsona, a potencjalnie nielimitowane dostawy pochodzące z linii komórek macierzystych otwierają drzwi do zastosowania klinicznego.

Do swoich badań naukowcy przeprowadzili eksperymenty na szczurzym modelach choroby Parkinsona. Aby wyprodukować szczurzy model Parkinsona, naukowcy przetestowali komórki dopaminy w jednej części mózgu szczura.

Eksperymenty wykazały, że komórki dopaminowe wytwarzane z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych, po transplantacji do mózgów szczurów, zachowywały się jak komórki natywnej dysfopaminy. Autorzy zauważają, że przeszczepione komórki:

  • Przetrwał w długim okresie i przywrócił produkcję dopaminy w mózgu
  • Funkcjonuje w podobny sposób jak komórki dopaminy „ludzkiego mózgu płodu”
  • Są zdolne do tworzenia połączeń międzystrefowych z odpowiednimi częściami mózgu
  • Aksony, które rosną „spełniają wymagania dotyczące stosowania u ludzi”.

Naukowcy wyjaśniają swoje odkrycia w filmie poniżej:

Kolejnym krokiem jest przygotowanie do badań klinicznych na ludziach

Komentując przełom, prof. Parmar mówi:

„Komórki te mają tę samą zdolność, co komórki mózgowe, do których nie tylko docierają, ale także łączą się z ich celami na dłuższych dystansach. To był nasz cel przez jakiś czas, a następnym krokiem jest wyprodukowanie tych samych komórek pod niezbędne regulacje dla ludzkiego użytku. „

Zespół ma nadzieję, że nowe komórki będą gotowe do testów w badaniach na ludziach w ciągu około 3 lat.

Autorzy zauważają, że ich badania pokazują „silne przedkliniczne wsparcie” w stosowaniu komórek dopaminowych wytworzonych z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych, stosując podejścia podobne do tych ustalonych z komórkami płodowymi w leczeniu choroby Parkinsona.

Odnotowano pewne sukcesy w korzystaniu z komórek płodowych, ale są to źródła harderto i istnieją obawy etyczne dotyczące pobierania tkanki z abortowanych płodów.

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Lund i MIRCen w Paryżu, we Francji, w aspekcie sieci Unii Europejskiej NeuroStemCell i NeuroStemcellRepair.

Tymczasem, niedawno dowiedziałem się, że Harvardscientists znaleziono komórek macierzystych, że uwolnienie toksyn zabijających tancerzy może zaoferować nowy sposób leczenia guzów mózgu.

PLMedBook